با تصویب مجلس شورای اسلامی اجرایی می شود/اختصاص ماهانه ۳۰ هزار میلیارد ریال به توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق

0
۱۹۶ بازدید

باتوجه به جایگاه انرژی برق در زندگی جوامع بشری و تبدیل انرژی برق از یک کالای خدماتی به یک کالای استراتژیک، تأمین برق مطمئن و پایدار از اهمیت به سزایی برخوردار است. وقوع انواع بحران های طبیعی وغیرطبیعی در کشور ممکن است با آسیب هایی در بخش شبکه برق همراه شود و گاهی نیز این خسارت ها جبران ناپذیر است. لازم است که مسولان نسبت به نوسازی شبکه توزیع برق در شهرها و همچنین اصلاح شبکه برق کشور اقدام کنند.

در یک برهه کشور با مشکلاتی در صنعت برق مواجه بود به طوری که بسیاری از شهرها و روستاها به خصوص در نقاط صعب العبور با مشکلات برق رسانی مواجه بودند، تا اینکه در گذر زمان امروز این صنعت به پیشرفت های دست یافته است، اما همچنان باید شبکه برق در راستای پوشش و خدمات رسانی بهتر به جامعه هدف تقویت و تجهیز شود.

به گزارش جهان اقتصاد؛ باتوجه به جایگاه انرژی برق در زندگی جوامع بشری و تبدیل انرژی برق از یک کالای خدماتی به یک کالای استراتژیک، تأمین برق مطمئن و پایدار از اهمیت به سزایی برخوردار است. وقوع انواع بحران های طبیعی وغیرطبیعی در کشور ممکن است با آسیب هایی در بخش شبکه برق همراه شود و گاهی نیز این خسارت ها جبران ناپذیر است. با توجه به و لزوم تأمین برق مناطق آسیب دیده و بازسازی و نوسازی شبکه های خسارت دیده نیاز به نگاهی ویژه به مقوله مدیریت بحران در بخش توزیع نیروی برق ضروری است. از طرفی فرسودگی در شبکه انتقال برق کشور موجب هدر رفت برق و نارسایی در برق رسانی به ویژه در حوزه روستا ها می شود. شهرهایی مانند تهران با شبکه فرسوده برق مواجه هستند که لازم است که مسولان نسبت به نوسازی شبکه توزیع برق این دسته از شهرها و همچنین اصلاح شبکه برق کشور اقدام کنند. در این راستا در طی سال های اخیر در راستای کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از هدررفت برق، وزارت نیرو تصمیم به اصلاح و نوسازی شبکه انتقال برق گرفته و درحال اجرایی کردن این موضوع است .

***تهران، پیشگام در کاهش تلفات و نوسازی شبکه برق

چندی پیش مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران اقدامات انجام شده به منظور بهسازی تجهیزات و تاسیسات و کاهش قابل توجه تلفات شبکه توزیع برق در پایتخت موجب افزایش قابل توجه پایداری شبکه برق تهران شده است.

حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ با تاکید بر اینکه با اقدامات انجام شده به منظور بهسازی تجهیزات و تأسیسات و کاهش قابل توجه تلفات شبکه توزیع برق در پایتخت، تصریح کرده بود در نتیجه این اقدامات میزان پایداری شبکه برق تهران، افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است.

وی در خصوص شرایط فعلی شبکه برق پایتخت گفته بود  که باوجود افزایش سالانه در تعداد مشترکان، با برنامه ریزی های انجام شده، اجرای طرح‌های متعدد فنی به منظور بهسازی شبکه و تعدیل بار مصرف و همکاری قابل توجه مشترکان، شبکه برق پایتخت در حال حاضر در شرایط پایدار قرار دارد.

صبوری، کاهش چشمگیر تلفات انرژی را از دلایل پراهمیت افزایش پایداری شبکه برق تهران بزرگ دانسته  و گفته بود که این شرکت علاوه بر اجرای برنامه‌های تعمیر و نگهداری طبق زمان بندی تعیین شده به منظور شناسایی نقاط معیوب و رفع عیب، اقدامات گسترده ای را در راستای بهبود ضرایب مهندسی و فنی همچون حذف شبکه‌های هوایی سیمی قدیمی و جایگزینی با کابل‌های خودنگهدار، اجرایی کرده است که در نتیجه این اقدامات، شبکه برق تهران بزرگ در حال حاضر در زمره بهترین‌های کشور قرار دارد.

**رفع فرسودگی و بهبود شبکه‌های انتقال و توزیع در اولویت وزارت نیرو

تابستان گذشته اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به اقدام‌ این وزارتخانه در بهبود شرایط از حیث عدم استفاده غیرمجاز از شبکه برق و عدم دستبرد به تجهیزات و ادوات برقی گفته بود که این، از موضوع‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری است و خوشحالیم که همکاران در کوتاه‌ترین زمان ممکن در این چارچوب توانستند چند کار مهم را که تداوم هم خواهد داشت، در کشور به ثمر برسانند.

**فرصت دو هفته‌ای به وزارت نیرو برای رفع فرسودگی شبکه های انتقال برق

در مردادماه سال جاری نیز اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در نشست مشترک با وزیر نیرو به وزارت نیرو دو هفته فرصت دادند تا فرسودگی شبکه های انتقال برق را برطرف کند.

**بازسازی شبکه‌های فرسوده برق با همراهی مجلس

 اخیرا مصطفی رجبی مشهدی، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در گفت و گو با ایرنا  گفته است که بازسازی و نوسازی شبکه‌های فرسوده برق نیاز به حمایت مجلس در تخصیص بودجه دارد.

به گفته وی تامین منابع مالی برای بازسازی و نوسازی تجهیزات فرسوده شبکه برق که مورد تاکید مقام معظم رهبری است از ضروریاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی بیان کرده است که وزارت نیرو و شرکت توانیر عزم جدی خود را بر باز سازی تجهیزات شبکه‌های برق به خصوص در کلان شهرها که ۳۰درصد آنها فرسوده شده قرار داده اند.

سخنگوی صنعت برق  گفته است که عمر برخی از این تجهیزات از ۵۰ سال نیز فراتر رفته است و نیز ۱۶ درصد کل تجهیزات صنعت برق در سراسر کشور فرسوده است.

رجبی مشهدی عنوان کرد: اگر بودجه برای بازسازی تجهیزات فرسوده شبکه برق اختصاص یابد این کار با سرعت بیشتری صورت خواهد گرفت.

وی از تدوین برنامه اجرایی بهینه‌سازی و نوسازی شبکه‌های فرسوده در صنعت برق خبرداده و گفت: این برنامه سه ساله به حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر افزود: برای تامین این بودجه پیشنهاد داده ایم از محل فروش دارایی‌ها و اموال مازاد صنعت برق اقدام شود.

به گفته رجبی مشهدی در صورتی که امکان تخصیص ۱۰۰ درصدی منابع حاصل از فروش اموال و دارایی‌ها به صنعت برق در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ فراهم شود، نقدینگی حاصل از این محل می‌تواند نقش مهمی در تامین منابع برای بهینه‌سازی و نوسازی شبکه‌های فرسوده ایفا کند.

وی تحقق این امر را در گرو همکاری مجلس شورای اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: همراهی مجلس در اختصاص بخش عمده این منابع به موضوع بازسازی تجهیزات فرسوده شبکه، رهگشا خواهد بود.

**مجوز مجلس به دولت برای نوسازی نیروگاه‌ها و تاسیسات فرسوده برق

طی ۲ روز گذشته نمایندگان به دولت مجوز دادند تا با فروش اموال و دارایی‌های خود تا سقف ۳۰ هزار میلیارد تومان نسبت به اجرای طرح‌های تملک دارایی و نوسازی شبکه‌های فرسوده برق اقدام کند.

به گزارش مهر، نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با بند الحاقی ۱ تبصره ۲ ماده واحده این لایحه موافقت کردند.

بر این اساس، به دولت اجازه داده می‌شود تا سقف سیصد هزار میلیارد ریال از منابع حاصل از فروش بنگاه‌ها، سهام، سهم الشرکه، اموال، املاک، دارایی‌ها و حقوق مالی متعلق به دولت و مؤسسات و شرکت‌های دولتی تابعه و وابسته را بابت اجرا و تکمیل طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای و همچنین طرح‌های نوسازی و بازسازی نیروگاه‌ها و تأسیسات فرسوده شبکه برق و تسویه دیون و تعهدات قانونی دولت و دستگاه‌های اجرایی ناشی از اجرای این قانون و یا قوانین بودجه سالهای قبل را به اشخاص حقیقی و حقوقی دولتی، نهادهای عمومی غیردولتی، تعاونی، خصوصی به ویژه پیمانکاران، مشاوران، سازندگان تجهیزات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی پرداخت و یا به طور مستقیم واگذار و تهاتر کند.

تعیین دیون و تعهدات موضوع این بند با اعلام بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذیربط و تائید سازمان حسابرسی بر عهده وزارت امور اقتصادی و دارایی است.حکم این بند بر حکم ماده (۲۹) و جز (۴) ماده (۶) قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۴۰۰ حاکم است

**نحوه نوسازی شبکه فرسوده برق کشور به تصویب مجلس رسید

به تازگی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با اختصاص اعتبار برای توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور موافقت کردند.

به گزارش ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه۱۳ بهمن ماه  در نشست نوزدهم بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و در جریان رسیدگی به بخش هزینه‌ای آن با بند الحاقی ۲ تبصره ۱۵ ماده واحده این لایحه بودجه موافقت کردند.

در بند الحاقی ۲ تبصره ۱۵ لایحه بودجه آمده است؛ شرکت توانیر مکلف است منابع حاصله تا سقف ۸۰ هزار میلیارد ریال را به­ صورت ماهانه و متناسب با وصول درآمد فوق الذکر به صورت کامل تا سقف ۳۰ هزار میلیارد ریال صرف توسعه و نوسازی شبکه فرسوده برق کشور و با تصویب شورای اقتصاد صرف اعطای یارانه سود تسهیلات جهت افزایش توان تولید برق از طریق سرمایه گذاری(ایجاد، توسعه و تکمیل طرح های نیمه تمام) نیروگاه های برق، تا سقف ۵ هزار میلیارد ریال در قالب مشارکت توانیر به میزان ۴۲ درصد در برق رسانی به شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه با آورده ۶۰ درصد آن شهرک‌ها، تا سقف ۲ هزار میلیارد ریال صرف تاسیس و تکمیل آزمایشگاه‌های مرجع تجدیدپذیر، تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال صرف رفع تنش آبی شهرهای دارای تنش و اصلاح و بازسازی شبکه آب شرب روستایی و آبرسانی به مناطق محروم، تا سقف ۱۳هزار میلیارد ریال صرف اعطای تسهیلات خطرپذیر به شرکت­های دانش بنیان فعال در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی و تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال  برای تکمیل زیرساخت شبکه ملی اطلاعات کشور هزینه کند.

با توجه به  نزدیک شدن به فصل گرم و افزایش دمای هوا و ممکن است به دلیل افزایش مصرف برق تجهیزات فنی شبکه برق دچار آسیب وارد شود و در ساعات پیک بار با خاموشی‌هایی  مواجه شویم  که می طلبد؛ مردم بیش از پیش در این حوزه همکاری کنند که شبکه های برق رسانی دچار آسیب نشوند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=135683