کد خبر: 11699
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴
گروه : ایران

با اعلام برگزاری نشست ایران و ۱+۵ در سه‌شنبه آینده ظریف: به توافق نزدیکیم اما…

با اعلام برگزاری نشست ایران و ۱+۵ در سه‌شنبه آینده  ظریف: به توافق نزدیکیم اما…

 وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به گفت‌وگوهای هسته‌ای سوئیس گفت: به توافق بسیار نزدیک هستیم، اما یکی نگارش متن توافق و دیگری تغییر الگوی ذهنی طرف مقابل درباره تحریم‌ها، حائز اهمیت است.

به گزارش  ایسنا ، محمد جواد ظریف، رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان، در سفر به اسپانیا در جمع مسئولان این کشور به برخی سوالات درباره دستاورد مذاکرات لوزان پاسخ گفت.

وی در ابتدای صحبت خود از اینکه برای اولین بار در مقام وزیر خارجه ایران به اسپانیا آمده است، ابراز خشنودی کرد.

ظریف این سفر را اولین سفر اروپایی خودش پس از رخدادهای سوئیس توصیف کرد و گفت: از آنجایی که هر کسی با تعبیری مختلف از آن یاد می‌کند، ما آن را بیانیه سوئیس می‌خوانیم.

ظریف گفت: اینکه من در اسپانیا هستم، سفری مناسب است زیرا اسپانیا دوست خوب ایران است و همواره چنین بوده است. ما از نظر تاریخی به هم نزدیک هستیم و روابط فرهنگی بسیاری داریم. ما سابقا همکاری اقتصادی بزرگی با هم داشتیم و امیدواریم که آن همکاری‌ها از سرگرفته شود. این به نفع دو کشور و نیز ثبات منطقه‌ای و جهانی است.

وی در جمع مسئولان اسپانیایی از جمله خاویر سولانا افزود: ما سلاح‌های هسته ای را برای امنیت خود زیان‌آور می‌دانیم و این موضوع را بارها اعلام کرده‌ایم.

ظریف گفت: ما در رسیدن به توافق منطقی هستیم. ما باور داریم که برنامه‌مان صلح‌آمیز است، ما باور داریم که حق داریم که یک برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما توافق کردیم که همه تحریم‌های مالی و اقتصادی باید برداشته شوند. حالا تعبیرهای متفاوتی درباره اینکه چطور باید بروند، وجود دارد که این به علت بحث‌های داخلی آمریکا، نقش کنگره، اینکه کنگره چطور باید کنش داشته باشد، یا قدرت و اختیارات رئیس جمهور است.

وزیر امورخارجه گفت: تنها مشکلی که من می‌بینم،اکنون وجود دارد - اساسا دو مشکل - یکی نگارش (متن توافق) است زیرا ما یک توافق ذهنی داریم. موضوعاتی نوشته شده است، شما بیانیه‌هایی را مشاهده می‌کنید که از لوزان مطرح می‌شود و مطالبی که در این باره مطرح می شود. همکاران من، معاون خانم موگرینی و مسئولان دیگر از 1+5 ، سه‌شنبه آینده گرد هم می‌آییم تا تنظیم متن را شروع کنیم.

وی افزود : مشکل دوم ، مشکل آمریکا و برخی دوستان ما در اروپا برای تغییر دادن اساسی این الگو است که تحریم ها را یک دارایی می داند. تا زمانی که این تفکر وجود داشته باشد که ما برای رسیدن به یک توافق خوب به این تحریم ها نیاز داریم، این الگو تغییر نکرده است.

ظریف گفت: من فکر می کنم ما در واقع به توافق نزدیک هستیم. ما فقط نیاز داریم آن را بنگاریم و نیز ذهنیات و الگوهای خود را عوض کنیم تا بهتر جواب دهد.

ظریف همچنین در صبحانه کاری که به دعوت وزیر صنعت اسپانیا و خاویر سولانا مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خانه ملل مادرید برگزار شد ، در مورد مواضع اسراییل در بحث مذاکرات هسته ای گفت : برای نتانیاهو دستیابی به راه حل درباره پرونده صلح آمیز هسته ای ایران و آرامش و ثبات در منطقه ، ناراحت کننده است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص تحولات یمن، سوریه و عراق گفت: ایران همواره با همسایگان خود روابط خوبی داشته است، ما از داعش و القاعده حمایت نکردیم. ما همواره در مسیر ثبات و امنیت منطقه گام برداشته ایم ، دیگران گروههایی را تولید کردند و مورد حمایت قرار دادند و موجبات ناامنی و بی ثباتی در منطقه را فراهم کردند.

ظریف همچنین درباره یمن گفت : تاریخ ثابت کرده که هیچ کشور خارجی نتوانسته بر یمن مسلط شود و بمباران یمن ، فقط مردم و زیر ساخت ها را نابود می کند و مطمئنا این راه حل نیست و معتقدیم تعیین پیش شرط ها نمی تواند دستیابی به راه حل را تسریع کند