چهارشنبه 02 فروردین، 1402

کدخبر: 3131 13:10:57 1393-04-18
بانک مرکزي ابلاغ کرد؛ ضوابط جديد ضمانت‌نامه‌هاي بانکي

بانک مرکزي ابلاغ کرد؛ ضوابط جديد ضمانت‌نامه‌هاي بانکي

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بانک مرکزي ابلاغ کرد؛ ضوابط جديد ضمانت‌نامه‌هاي بانکي

بانک مرکزي ابلاغ کرد؛ ضوابط جديد ضمانت‌نامه‌هاي بانکي

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارپول : بانک مرکزی، دستورالعمل جدید ناظر بر ضمانت‌نامه‌های بانکی را به منظور یکسان کردن رویه‌های صدور، اصلاح، تمدید، مطالبه، پرداخت و ... ضمانت‌نامه‌های بانکی، تدوین دستورالعملی جامع در این زمینه با تجدید نظر در برخی ضوابط قبلی به بانک‌های دولتی و غیر دولتی ابلاغ کرد

این آیین نامه به طور کامل در بانک مرکزی بازنگری شد و با استناد به بند (ب) ماده (11) و بند (6) ماده (14) قانون پولی و بانکی کشور و همچنین با استفاده از «مفاد آیین‌نامه یادشده»، «نکته نظرات بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و نهادهای نظارتی»، «آخرین نسخه مقررات متحدالشکل ضمانت‌نامه‌ها» و نهایتاً «ظرفیت‌های موجود در حوزه فن‌آوری‌های نوین بانکداری» به ویژه سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی (سپام)، دستورالعمل جدیدی تحت عنوان « دستورالعمل ناظر بر ضمانت‌نامه‌های بانکی (ریالی)» در هشت فصل مشتمل بر پنجاه و هفت ماده و شانزده تبصره تدوین و در ‌هزار و ‌صد و هفتاد و ششمین جلسه شورای پول و اعتبار مورخ 9 / 2 /1393 به تصویب رسید.
دستورالعمل جدید ضمانت‌نامه‌های بانکی، در مقایسه با ضوابط قبلی، دارای نکات جدید و حائز اهمیتی از جمله اعتبارسنجی و رعایت ضوابط ناظر بر مبارزه با پول‌شویی، مدیریت مطالبات بانکی، پیشگیری از بروز تخلفات احتمالی، مدیریت زمان ارایه درخواست‌ها، استقلال ضمانت‌نامه، سامانه سپام و مقابله با جعل ضمانت‌نامه است.
در اجرای بند (6) ماده (14) قانون پولی و بانکی کشور، مصوب سال 1351، «آیین‌نامه صدور ضمانت‌نامه و ظهرنویسی از طرف بانک‌ها» که صرفاً مشتمل بر نوع و حداقل میزان وثایق لازم برای صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی بوده است، پس از تصویب در شورای پول و اعتبار و برای سالیان متمادی به عنوان ضوابط ناظر بر ضمانت‌نامه‌های بانکی ملاک عمل شبکه بانکی کشور قرار گرفت. لیکن، با گذشت زمان و تغییر شرایط و مقتضیات زمان، بانک‌ها و مؤسسات اعتباری با ابهامات و سئوالات زیادی درباره مسائل مربوط به صدور، تمدید، ابطال، مطالبه، پرداخت، وثایق، مفقودی، جعل و ... ضمانت‌نامه‌های بانکی مواجه شدند.
از این رو، بانک مرکزی علاوه بر اصلاح چندباره «آیین‌نامه صدور ضمانت‌نامه و ظهرنویسی از طرف بانک‌ها»، رویه‌های جدیدی را نیز برای هریک از این موارد،از طریق ارایه رهنمود و یا بخشنامه‌‌های لازم‌الاجرا، به شبکه بانکی کشور اعلام و ابلاغ کرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |