جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 11349 15:08:28 1394-01-16
ایران می تواند تکیه گاه گازی اروپا باشد

ایران می تواند تکیه گاه گازی اروپا باشد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران می تواند تکیه گاه گازی اروپا باشد

ایران می تواند تکیه گاه گازی اروپا باشد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

«میشائل فوکس» معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان روز شنبه به روزنامه «فرانکفورتر الگماینه» گفته است که «برای بهره گیری کامل از ظرفیت اقتصادی ایران، ضروری است که اتحادیه اروپا و ایالات متحده

هرچه زودتر در جهت برداشتن ممانعت ها و تحریم های اقتصادی علیه آن کشور گام بردارند».

پایگاه اینترنتی رادیو صدای آلمان (دویچه وله) نوشت: به دنبال تفاهم هسته ای به دست آمده در لوزان، اقتصاد آلمان امیدوار است با برداشته شدن اقدامات تحریمی علیه ایران، رابطه با این کشور فعال شود؛ سیاستمداران قول می دهند که روابط اقتصادی با ایران گسترش خواهد یافت.

یک سخنگوی اتحادیه بازرگانی خارجی آلمان در برلین گفته است که «برای اقتصاد و تجارت آلمان، به ویژه در عرصه های خودروسازی، ماشین سازی و تولید انرژی، ایران از ظرفیت بالایی برخوردار است».

میشائل فوکس» معاون رئیس فراکسیون حزب دموکرات مسیحی آلمان روز شنبه به روزنامه «فرانکفورتر الگماینه» گفته است: «برای بهره گیری کامل از ظرفیت اقتصادی ایران، ضروری است اتحادیه اروپا و ایالات متحده هرچه زودتر در جهت برداشتن ممانعت ها و تحریم های اقتصادی علیه آن کشور گام بردارند».

این مقام مسوول با اشاره به ظرفیت تقاضای انباشت شده در بازار ایران، افزود: «ما نیاز داریم که تحریم های نونی در چارچوب یک توافقنامه ی نظارت دقیق، هرچه زودتر برداشته شود».

او تأکید کرده است که ایران با مزیت ذخایر معدنی غنی، به بهترین وجه قادر است از خارج دستگاه ها و کالاهای پیشرفته وارد کند. از همه مهمتر و با توجه به برخورداری از منابع عظیم گازی، می تواند از وابستگی جهان غرب به گاز روسیه بکاهد.

« به گزارش ایرنا، گرد مولر» وزیر فدرال در امور کمک های خارجی نیز توافق تازه با ایران را بستر مناسبی برای همکاری های گسترده اقتصادی می داند.

او گفت: «تفاهم به دست آمده در لوزان بی تردید به رفع گام به گام تحریم ها می انجامد و این فرصتی مناسب برای گسترش روابط اقتصادی است».

او افزود: «آلمان از دیرباز روابط اقتصادی محکمی با ایران داشته که در شرایط کنونی به سرعت قابل گسترش است».

این رسانه ادامه داد: بازرگانی دوجانبه میان ایران و آلمان در سال های گذشته به دلایل گوناگون رو به کاهش بود اما در سال 2014 شاهد رشدی مناسب بوده است. در این سال حجم مبادلات تجارتی به حدود 68.2 میلیارد یورو (حدود سه میلیارد دلار) رسید.

با اینکه این رقم نسبت به سال 2010 که حجم مبادلات به نزدیک 71.4 میلیارد یورو رسیده بود، پایین تر است، اما صادرات آلمان به میزان بیش از 30 درصد افزایش داشت. ماشین های بزرگ، تولیدات دارویی و شیمیایی و افزارهای الکتریکی بیشترین اقلام صادراتی به ایران بودند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |