کد خبر: 198909
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۴۰۱

ایران می تواند به بازارهای آینده امیدوار باشد

ایران می تواند به بازارهای آینده امیدوار باشد

شرکت سینوپک چین به‌منظور خرید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) با شرکت قطر انرژی قرارداد ۲۷ ساله امضا کرد.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، قطرانرژی طولانی‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی را با مشتری چینی خود سینوپک برای عرضه سالانه ۴ میلیون تن به مدت ۲۷ سال امضا کردند.

به‌دنبال آغاز تنش‌های مسکو و کی‌یف در فوریه، رقابت برای خرید ال‌ان‌جی تشدید شده است و اروپا در موقعیتی ویژه به مقادیر زیادی ال‌ان‌جی برای کمک به جایگزینی دریافت گاز روسیه با خط لوله که حدود ۴۰ درصد از واردات قاره سبز را شامل می‌شد، نیاز دارد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی و مدیرعامل شرکت قطر انرژی، اندکی پیش از امضای این توافق گفت: امروز نقطه عطفی مهم برای نخستین قرارداد خرید و فروش مربوط به پروژه شرق میدان گازی شمالی قطر است.

وی افزود: این شرایط نشان می‌دهد قراردادهای بلندمدت برای فروشندگان و خریداران حائز اهمیت است.

قطرانرژی در اوایل سال جاری میلادی پنج قرارداد برای توسعه شرق میدان شمالی امضا کرد که نخستین و بزرگ‌تر از طرح دو مرحله‌ای توسعه میدان شمالی با ۶ ردیف پالایشی برای تولید ال‌ان‌جی است، به‌طوری که ظرفیت تولید ال‌ان‌جی قطر را از رقم کنونی سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۷ می‌رساند.

قطرانرژی برای مرحله دوم توسعه شرق میدان شمالی قراردادهایی را با سه شریک خارجی امضا کرد.

معامله روز دوشنبه (۳۰ آبان‌ماه) که از سوی سینوپک هم تأیید شد، نخستین معامله عرضه‌ای است که برای فروش محموله‌های پروژه توسعه شرق میدان گازی شمالی قطر اعلام شده است.

کعبی گفت: این رابطه ما را به سمت مراحلی بالاتر می‌برد، زیرا ما یک قرارداد خرید و فروش داریم که تا دهه ۲۰۵۰ میلادی ادامه خواهد داشت.

وی افزود: مذاکرات با دیگر خریداران در چین و اروپا که به‌دنبال امنیت عرضه انرژی هستند ادامه دارد.

قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

وزیر انرژی قطر تصریح کرد: فکر می‌کنم نوسان‌های اخیر خریداران را به درک اهمیت عرضه پایدار و بلندمدت و قیمت مناسب برای طولانی‌مدت سوق داده است.

کعبی گفت: قیمت‌گذاری ال‌ان‌جی در این قرارداد مشابه معاملات گذشته خواهد بود که با نفت خام مرتبط بودند. روش ما برای قیمت‌گذاری معاملات با آسیا مرتبط با قیمت نفت خام است.

این قرارداد بر اساس شرایط پیشین امضا شد، به این معنا که قطر انرژی حمل‌ونقل و تحویل ال‌ان‌جی را تأمین خواهد کرد.

کعبی گفت: مذاکرات برای عرضه سهام در پروژه توسعه میدان شمالی قطر با چند نهاد در حال انجام است.

سینوپک در بیانیه‌ای اعلام کرد: قرارداد عرضه ال‌ان‌جی قطر انرژی به سینوپک جزئی کلیدی برای مشارکت یکپارچه در توسعه بخش شرقی میدان شمالی قطر است و احتمال  حضور در مذاکرات برای خرید سهام را تقویت می‌کند.

مدیرعامل قطر انرژی گفت: این شرکت به‌طور کلی ۷۵ درصد از سهام خود را در طرح توسعه بخش شرقی میدان شمالی حفظ کرده است و می‌تواند تا ۵ درصد از سهام خود را به بعضی از خریداران واگذار کند.

منابعی در ژوئن به رویترز گفتند: شرکت‌های نفتی دولتی چین در حال مذاکرات پیشرفته با قطر برای سرمایه‌گذاری در طرح توسعه بخش شرقی میدان شمالی هستند.

در همین زمینه، مرتضی بهروزی فر، کارشناس حوزه انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: اگر در صنعت گاز توسعه بالادستی، بهینه سازی مصرف، جذب تکنولوژی، سرمایه گذاری، دانش فنی و مدیریت صورت بگیرد می‌توانیم بازاریابی خوبی برای جذب بازار گاز داشته باشیم.

وی تصریح کرد: اینکه قراردادهای ۲۷ ساله بین قطر و چین در حوزه صنعت گاز امضا می شود برای پروژه‌های جدیدی است که قطر در حال احداث آن است و قرار است طی سه تا چهار سال آینده وارد مدار تولید شود.

وی عنوان کرد: ظرفیت تولید ال ان جی قطر از ۷۷ به ۱۱۰ میلیون تن در سال خواهد رسید، برای تامین مالی و ساخت این پروژ اولین پیش شرط این است که یک قرارداد بلند مدت وجود داشته باشد تا از محل درآمد آن اثرگذاری برای پروژه داشته باشد.

بهروزی فر خاطرنشان کرد: علاوه بر این کشورهای واردکنند بزرگ گاز دنیا تمایل دارند که امنیت انرژی خودشان را با قراردادهای بلند مدت تامین کنند، حداقل در بخش قابل توجهی از واردات مثلا ۷۰ تا ۸۰ درصد این امنیت باید تحقق یابد و این موضوع اصلا غیرطبیعی نیست.

وی با اشاره به اینکه اینکه ایران دارنده دومین ذخایر گاز دنیا است، اما برای تامین گاز خودمان به دلایل مختلف دچار مشکل هستیم، گفت: زمانی که ایران تصمیم بگیرد وارد بازار جهانی گاز شود چه با خط لوله و یا با ال ان جی، اگر تامین مالی صورت بگیرد، دانش فنی داشته باشیم، تکنولوژی وارد شود و پروژه‌ها را مدیریت کنیم به طوری که پروژه‌ها به مرحله تولید برسند به عنوان یک تازه وارد به بازار ورود کرده‌ایم.

وی مطرح کرد: بازار گاز دنیا نشان داده است باتوجه به اینکه گاز یک حامل انرژی با آلودگی کمتر است و باتوجه به تمام توافقاتی که اتفاق افتاده، می‌تواند در کشورهای عمده مصرف‌کننده مانند چین و هند روند فزاینده داشته باشد و اگر ایران بتواند وارد بازار شود، می‌توان امید داشت که نگرانی برای مشتری وجود نداشته باشد.

وی در ادامه افزود: ابتدا باید شرایط برای سرمایه گذاری در بخش بالادستی ایجاد شود تا افزایش تولید اتفاق بیافتد و باید در بخش مصرف نیز بهینه سازی صورت بگیرد و از آن طرف این امکان را داشته باشیم که با رفع تحریم‌ها و ایجاد سرمایه گذاری و همچنین توسعه دانش فنی از طریق توسعه روابط با دنیا وضعیت صنعت گاز را بهبود ببخشیم.

به گفته وی در صورت افزایش دانش فنی و جذب سرمایه گذاری می‌توانیم امیدوار باشیم برای گاز تولیدی احتمالی بازاریابی کنیم اما اینکه اکنون قرارداد بین چین و قطر منعقد شود و یا خیر برای ایران مشکلی ایجاد نمی کند چراکه امکان صادرات به چین را در شرایط فعلی نداریم، اما در صورت تحقق برخی مسائل ایران می تواند به بازارهای آینده امیدوار باشد.

وی در پایان اظهار داشت: در گذشته اعلام می شد که بازار ال ان جی محدود شده است اما اکنون اگر ۵۰ میلیون تن نیز به بازار دنیا اضافه شود جذب می شود،در پیش‌بینی‌ها، باید آینده نگری هم صورت بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.