جمعه 04 فروردین، 1402

کدخبر: 14573 14:11:31 1394-05-12
ایتالیا ‌خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران

ایتالیا ‌خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایتالیا ‌خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران

ایتالیا ‌خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در آستانه سفر به تهران، گفت:

ما می‌خواهیم صفحه را ورق زده و روابط میان ایتالیا و ایران را احیا کنیم.

به گزارش ایسنا، فدریکا گوییدی که قرار است امروز به همراه پائولو جنتیلونی، وزیر خارجه این کشور و در راس هیاتی تجاری - اقتصادی به مدت دو روز به تهران سفر کند، در پاسخ به این که ایتالیا نخستین کشور غربی بود که نماینده خود را پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری به ایران فرستاد، پیام شما برای دوستان ایرانی چیست؟ گفت: پیام ما این است که می‌خواهیم صفحه را ورق بزنیم و ضمن بازسازی یک رابطه دوستانه، به همکاری مفید برای هر دو کشور بازگردیم.

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در پاسخ به این سوال که ایتالیا دارای روابط تاریخی خوبی با ایران است و قبل از تحریم‌ها نخستین شریک تجاری ایران در اتحادیه اروپا بود، اما هیات‌های آلمانی و فرانسوی در سفر به تهران از ایتالیا سبقت گرفتند، شما از این بابت نگران نیستید؟ افزود: فکر نمی‌کنم این (سفر هیات‌های خارجی) مسابقه‌ای باشد که چه کسی اول می‌رسد. من معتقدم با سفر ما به تهران، روابط مهم و تاریخی ایتالیا و ایران نیز احیا می‌شود، چرا که این روابط بر پایه کیفیت تولیدات و فن‌آوری ما، منافع اقتصادی ایران و در راستا ادامه رشد و شناخت خوبی که هر دو کشور همواره از شریک خود دارند، استوار است.

او درباره این که ایتالیا چگونه می‌تواند موقعیت تجاری و اقتصادی از دست رفته خود را در ایران جبران کند نیز، گفت: ایتالیا همواره روابط اقتصادی و تجاری بسیار عالی با ایران در زمان پیش از تحریم‌ها داشته است. ما نخستین شریک تجاری ایران بودیم و مبادلات تجاری میان دو کشور در سال 2011 میلادی به بیش از 7 میلیارد یورو می‌رسید، در حالی که امروز به کمی بیش از یک میلیارد یورو کاهش یافته است. تقریبا تمام شرکت‌های بزرگ ایتالیایی در بازار ایران حضور داشتند. تمایل ما ازسرگیری روابط اقتصادی دوجانبه میان ایتالیا و ایران در پی توافق هسته‌ای و چشم‌انداز لغو بخش اعظمی از تحریم‌ها از سال 2016 است.

گوییدی به موضوع فرصت‌های اقتصادی در ایران پس از لغو تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: ما در این سفر می‌خواهیم به همراه مقامات ایرانی حوزه‌های اولویت‌دار را برای از سرگیری مشارکت اقتصادی و تجاری شناسایی کنیم. شرایط را برای بهبود فعالیت بیمه اعتباری 'ساچه' فراهم و کانال‌های مالی را پس از برداشته شدن تحریم‌ها از طریق مشارکت انجمن بانکی ایتالیا و گروه‌های اصلی اعتباری‌مان فعال کنیم.

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا ادامه داد: بخش‌هایی که به عقیده ما و بر اساس گفت‌وگویی که روز اول ماه مه گذشته در نمایشگاه اکسپو میلان با محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتم، مربوط به حوزه‌های نفت و گاز، خودرو، حمل و نقل، امور زیربنایی، ساخت و ساز و برخی از بخش‌های کارخانه‌ای ایتالیا مانند پارچه و مبلمان می‌شود.

وی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که اعضای هیات ایتالیایی که به ایران می‌روند، نمایندگان چه بخش‌هایی هستند و چه انتظاراتی از دیدار با مقامات ایرانی دارید؟ گفت: ما در این سفر به همراه یک هیات تجاری – اقتصادی متشکل از نمایندگان عالی‌رتبه نهادهایی مانند موسسه ملی تجارت خارجی 'ایچه'، موسسه بیمه اعتباری 'ساچه'، انجمن بانکی ایتالیا 'ابی' و صندوق سپرده و وام 'CDP' و صندوق استراتژیکی ایتالیا، انجمن‌هایی مانند اتحادیه صنایع 'کونفیندوستریا' ، انجمن ملی سازندگان مسکن 'انچه'و نمایشگاه های ایتالیا، شرکت‌هایی مانند 'انسالدو انرجیا' برای تولید نیروگاه، گروه صنعتی 'فینمکانیکا'، شرکت نفت 'انی'، شرکت راه‌سازی 'اناس'، بانک یونیکردیت، شرکت انتقال برق 'ترنا'، شرکت انرژی 'ادیسون'، شرکت 'گالیلئو' و شرکت ' تروی' و شرکت کشتی سازی 'فینکانتیری' عازم ایران می‌شویم.

وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در مورد این بحث که آیا سیستم اقتصادی ایتالیا برای مقابله با چنین چالشی آمادگی دارد؟ گفت: اقتصاد ایتالیا در حال خروج از یک بحران طولانی است و این امر شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک ایتالیا را تقویت خواهد کرد. این شرکت‌ها مشکلات داخلی خود را با افزایش حضور در خارج از کشور (صادرات) و با سرمایه‌گذاری‌های جدید برای نوآوری فنی متعادل کرده‌اند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |