جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 4290 13:22 1393/05/18
انعقاد تفاهم نامه بین بورس کالای ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی

انعقاد تفاهم نامه بین بورس کالای ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
انعقاد تفاهم نامه بین بورس کالای ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی

انعقاد تفاهم نامه بین بورس کالای ایران و سازمان مرکزی تعاون روستایی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : تفاهم نامه سه جانبه بورس کالای ایران، شرکت سپرده گذاری مرکزی و سازمان مرکزی تعاون روستایی با محوریت پذیرش انبارهای منتخب این سازمان در بورس کالا و عرضه انواع کالاها از محل این انبارها به پشتوانه گواهی سپرده کالایی منعقد شد

« علی پناهی» سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران با اعلام این خبر گفت : جهت بهره گیری از ابزارهای نوین در بازار محصولات کشاورزی و به منظور دسترسی فعالان بخش کشاورزی به بازارهای شفاف تر و نظام مند تر در راستای حذف واسطه های غیر ضروری و زمینه سازی اجرای ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی در این بازار و نیز بهره گیری از روش های تأمین مالی کارامدتر در بستر بورس کالای ایران، این تفاهم نامه منعقد شده است.
وی اظهار کرد : پذیرش انبارهای منتخب سازمان تعاون روستایی در بورس کالا و رایزنی با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری جهت تأمین مالی کشاورزان، به پشتوانه گواهی سپرده کالایی محوری ترین موضوع های این تفاهم نامه است.
سرپرست معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران از جمله تعهدات این بورس را در تفاهم نامه مذکور، بازرسی جهت پذیرش انبارهای معرفی شده توسط سازمان و پذیرش انبارهای دارای شرایط و استانداردهای مورد نظر بر اساس مقررات موجود اعلام کرد.
« پناهی» همچنین گفت : همانگی با شرکت سپرده گذاری مرکزی و رایزنی با بانک ها و موسسات مالی و اعتباری جهت اعطای تسهیلات به پشتوانه گواهی سپرده کالایی صادر شده توسط انبارهای پذیرش شده بورس جهت تأمین مالی سازمان  از دیگر تعهدات بورس کالا است.
وی افزود :  معرفی کارگزاران منتخب جهت استقرار در محل انبارهای پذیرش شده، اتصال انبارهای پذیرش شده به سامانه الکترونیکی صدور گواهی سپرده کالایی،  ارایه آموزش های لازم در خصوص فرایندهای اجرایی و استفاده از سامانه الکترونیکی، ایجاد بستر مورد نیاز جهت فروش محصولات کشاورزی دارای گواهی سپرده کالایی بر اساس مقررات موجود،  ایجاد سازوکار های لازم جهت فروش محصولات به خریداران معرفی شده توسط سازمان و ایجاد سازوکار مورد نیاز جهت اتصال سامانه ملی معاملات محصولات کشاورزی به فرایندهای بعد از معاملات بورس بر اساس سازوکار پیشنهادی سازمان و مقررات موجود، از دیگر تعهدات بورس کالای ایران در تفاهم نامه امضا شده با سازمان مرکزی تعاون روستایی است.
سرپرست معاونت توسعه  بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در ادامه با بیان اینکه تعهدات سازمان مرکزی تعاون روستایی در هشت بند نیز تنظیم شده است، توضیح داد : معرفی انبارهای مناسب بر اساس استانداردهای مورد نظر بورس جهت پذیرش، ارایه تضمین های درخواستی بورس یا شرکت سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه جهت ضمانت تعهدات انبارهای معرفی شده و معرفی نماینده در هر انبار به بورس جهت دریافت نام کاربری و گذرواژه سامانه الکترونیکی صدور گواهی سپرده کالایی از مهمترین تعهدات سازمان مرکزی تعاون روستایی است.
« پناهی» گفت : این سازمان تعهد کرده است که محصولات کشاورزی را به طور مستمر از محل انبارهای پذیرش شده عرضه کند. این شرکت همچنین تأمین مالی پیش پرداخت خریداران معرفی شده توسط سازمان در معاملات نقدی و امضای فرم تسویه خارج از بورس در معاملات اعتباری بر اساس مقررات موجود را بر عهده گرفته است.
وی در ادامه بیان کرد : ایجاد شرایط لازم جهت انجام بازرسی های دوره ای یا سرزده از انبارها، اختصاص فضا و امکانات مورد نیاز برای استقرار کارگزاران معرفی شده توسط بورس در محل انبارها و رعایت کلیه قوانین و مقررات مربوط به بازار سرمایه، آیین نامه ها، دستورالعمل های اجرایی و ضوابط داخلی بورس توسط سازمان و انبارها،  از  دیگر تعهدات سازمان مرکزی تعاون روستایی در تفاهم نامه امضا شده است.
 سرپرست معاونت توسعه  بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در پایان تاکید کرد : بورس کالای ایران در تلاش است که بازار محصولات کشاورزی کشور را  با همکاری دولت، اتحادیه ها، اصناف و گروه ها ذینفع این بخش از اقتصاد کشور کاراتر، مدرن تر و بین المللی کند.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |