کد خبر: 10677
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۳

اصلاح ساختار شرکت های قدرتمند

اصلاح ساختار شرکت های قدرتمند

اصلاح ساختار شرکت های قدرتمند

یک کارشناس اقتصادی گفت: باید به شرکت های قدرتمند و دارای اعتبار که وارد لیست شرکت های مشمول واگذاری شده اند کمک کنیم تا به دولت برگردند و ساختارشان اصلاح شود. مهدی پازوکی  درباره خصوصی سازی شرکت ها براساس اصل 44 قانون اساسی، افزود: اقتصاد ایران وقتی می تواند پیشرفت کند و توسعه داشته باشد که دولت زمینه را برای خصوصی سازی های صحیح فراهم نماید و سرمایه داری را جرم نداند. وی گفت: با وجودی که در همه جای دنیا سرمایه داشتن امتیاز محسوب می شود اما در ایران سرمایه داران سیبلی برای پیکان منتقدان هستند. به گفته وی، دولت های نهم و دهم هزینه اداره مملکت را بالا برد و در همین راستا خصوصی سازی انجام نشد، بلکه صنعت کشور نابود شد.

وی بزرگ ترین اشتباه دولت پیشین را اجرای سهام عدالت ذکر و تصریح کرد: سهام عدالت در دولت های نهم و دهم باعث آشفتگی کشور شد و همین بی نظمی منجر به خصوصی سازی ناصحیح شرکت ها شد. پازوکی تصریح کرد: اگر خصوصی سازی هم می خواهیم انجام بدهیم، باید شیوه اجرایی خصوصی سازی را بدانیم تا درست انجام شود نه آنکه مدیران نابلد و فاقد تخصص را به عنوان مدیران شرکت های خصوصی بر سر کار بگذاریم و حقوق های چند 10 میلیون تومانی به آنها پرداخت کنیم. این استاد دانشگاه با بیان اینکه نوع مدیریت اقتصادی در کشورهای دیگر همچون کره جنوبی و کره شمالی باید مورد توجه ما قرار گیرد، گفت: کره جنوبی به دلیل نوع مدیریت و رقابتی که برای شرکت ها ایجاد می کند، در اقتصاد موفق بوده و در میان 15 اقتصاد برتر و اول دنیا است در حالی که کره شمالی همسایه این کشور از ایجاد فضای رقابتی بین صنعتگران جلوگیری می کند.

به گفته این استاد دانشکده اقتصادی دانشگاه علامه، اقتصاد ایران در دولت های نهم و دهم حداقل یک ربع قرن به عقب بازگشت لذا دولت تدبیر و امید هرچقدر تلاش کند در بهترین حالت می تواند وضعیت اقتصاد ایران را به اواخر دولت هشتم برساند. پازوکی اظهار داشت: معتقدم ناوگان معتبر و حامل پرچم از این نوع خصوصی سازی اشتباه که در گذشته شکل گرفته، ضرر می کند و شرکت هایی ضعیف تر از آنها قدرت می گیرند و علیرغم اینکه برتری ندارند صدرنشین آن صنعت می شوند.