جمعه 11 اسفند، 1402

کدخبر: 2688 13:28 1393/04/01
استمرار معاملات قرارداد‌های آتی زیره سبز

استمرار معاملات قرارداد‌های آتی زیره سبز

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
استمرار معاملات قرارداد‌های آتی زیره سبز

استمرار معاملات قرارداد‌های آتی زیره سبز

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه بازارسرمایه : مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران با اشاره به اینکه قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن برای تامین مالی گل گهر در سازمان بورس به تصویب رسید، گفت: معاملات قرارداد‌های آتی زیره با توجه به نوپا بودن آن همچنان استمرار دارد

پدرام زاد‌نو عزیزی با اشاره به آخرین وضعیت قرارداد‌های آتی بورس کالاهای ایران اظهار داشت: اکنون در معاملات آتی سکه 4 سررسید و در معاملات آتی زیره سبز یک سررسید قابل معامله است.
وی با بیان اینکه قرارداد آتی زیره با توجه به نوپا بودن بازار همچنان استمرار دارد، گفت: با وجود اینکه معاملات قرارداد‌های آتی زیره سبز بیش از یک ماه قدمت ندارد، جای خوشحالی است که معاملات آن همچنان به صورت مستمر پیگیری می‌شود.
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا تاکید کرد: با توجه به خشکسالی سال گذشته حجم تولید زیره اندکی کاهش یافت که این امر در معاملات بازار اثرگذار بوده، اما امیدواریم در آینده این بازار با توجه به شرایط مساعد رونق پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه در زمینه نحوه معاملات قرارداد آتی زیره سبز دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنیم، گفت: در بحث آموزش و فرهنگ‌سازی طی سال‌های گذشته دوره‌هایی برای فعالان بازار برگزار کردیم و از روز سه‌شنبه نیز دوره‌های جدید آغاز شده و گواهینامه‌های حرفه‌ای به فعالان اعطا خواهد شد.
وی درباره نحوه معامله در بازار معاملات آتی زیره تصریح کرد: قیمت‌گذاری بر اساس هر کیلو و هر قرارداد یک تن است و در هر روز معاملاتی سقف حجم هر سفارش 20 قرارداد تعیین شده است.
وی با اشاره به نوسان قیمت‌ها در بازار معاملات آتی زیره گفت: با توجه به تغییرات نرخ دلار و قیمت در بازارهای جهانی اینگونه معاملات در جهت صعود و نزول نوسان داشته است.
* پذیرش قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن در سازمان بورس
عزیزی با بیان اینکه قرارداد سلف موازی استاندارد سنگ آهن برای تامین مالی 100 میلیارد تومانی گل گهر در هیأت پذیرش کالا و اوراق مبتنی بر کالای سازمان بورس به تصویب رسید، گفت: این قرارداد در مراحل و اقدامات اجرایی قرار دارد که پس از شفافیت فرآیند‌ها برای عرضه تاریخ مشخصی را تعیین خواهیم کرد.
وی در این باره توضیح داد: امکان تسویه نقدی پیش از اتمام دوره یک ساله و تحویل کالا در این بازار پیش‌بینی شده و قیمت‌گذاری این اوراق در تاریخ عرضه مشخص خواهد شد.
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالا به فارس گفت: این قرارداد در بازار ثانویه معاملاتی خواهد بود و دارای بازار‌گردان است و فعالان ضمن تسویه نقدی امکان تحویل کالا در موعد سررسید، را خواهند داشت  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |