پنج شنبه 31 خرداد، 1403

کدخبر: 13986 15:12 1394/04/15
اخبار کوتاه امورزیربنایی ۱۶ تیر

اخبار کوتاه امورزیربنایی ۱۶ تیر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اخبار کوتاه امورزیربنایی ۱۶ تیر

اخبار کوتاه امورزیربنایی ۱۶ تیر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

اجاره‌بها تابع قانون مالکان!

یک کارشناس مسکن معتقد است: اجاره بها در ایران از قانون مشخصی تبعیت نمی‌کند و بیشتر به عنوان پر کردن بخشی از هزینه‌های زندگی مالکان به آن نگاه می‌شود.محمدمهدی مافی در گفت‌گو با ایسنا اظهار کرد: در این فضا به صورت احساسی تصمیم می‌گیرند و معمولا هم اجاره بها را متناسب با تورم می‌بینند، نه نرخ‌های مصوب اجاره بها. مستاجران هم با توجه به سختی‌ها و هزینه‌های جابه‌جایی ترجیح می‌دهد حرف مالک را گوش کنند، ولو این‌که مبلغی بیش از حد معمول بازار بپردازند.وی افزود: در کشورهایی که از اقتصاد ضعیفی برخوردار هستند بازدهی سرمایه و انتظار تورمی از آینده دو آیتم تعیین نرخ اجاره بها است.

طرح‌های عمرانی از بودجه کامل جا ماند

هرچند سهم پروژه‌های عمرانی از بودجه سال گذشته ۱۴ هزار میلیارد تومان کمتر از میزان مصوب بود ولی با این حال دولت توانست ۳۰ هزار میلیارد تومان به این طرح ها اختصاص دهد.به گزارش ایسنا، بررسی عملکرد بودجه سال ۱۳۹۳ حاکی از عدم تحقق بودجه‌های عمرانی است که البته این به روالی معمول در بودجه‌های سنواتی تبدیل شده و اغلب این طرح ها از دریافت کامل سهم خود باز می مانند.پرداختی به طرح‌های عمرانی در سال ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ از درصد کمتری برخوردار است به گونه‌ای که در سال گذشته نسبت پرداخت اعتبار به این طرح‌ها ۳۶ درصد و در سال ۱۳۹۲ حدود ۴۴٫۶ درصد بوده است.

تاثیر صرفه‌جویی آب در مصارف خانگی کمتر از یک درصد!

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران گفت: تاثیر صرفه‌جویی آب در مصارف خانگی و صنعتی در مجموع منابع آبی کشور کمتر از یک درصد است، چرا که ۹۲ درصد مصرف آب به بخش کشاورزی اختصاص دارد؛ لذا باید عمده برنامه‌های صرفه‌جویی در این بخش صورت گیرد.احمد صادقیان در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: منابع آبی به ویژه در بخش کشاورزی به مدیریت نیاز دارد.مصارف خانگی حدود پنج درصد مصرف آب را دربر می‌گیرد. وی افزود: اگر ۱۰ درصد در مصرف آب در بخش کشاورزی صرفه جویی شود، رقم بالایی در مصرف کل آب کشور صرفه‌جویی خواهد شد.

کاهش بودجه گریبانگیر تکمیل آزادراه تهران -شمال

در شرایطی که با تجدید توافقنامه وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان بر سر آزادراه تهران - شمال بار دیگر کار ساخت و تکمیل این راه تاریخی از سر گرفته شده، اما به نظر می‌رسد محدودیت‌های اعتباری هنوز دست از سر این پروژه برنداشته است.به گزارش ایسنا، معاون وزیر راه اعلام کرده هر دو طرف به تعهدات‌شان در این توافقنامه پایبند هستند و کار طبق روال گذشته ادامه دارد. البته امینی اظهار کرده در شرایطی که سال گذشته هنوز وضعیت توافق جدید مشخص نبود، این آزادراه ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار داشت اما در بودجه سال جاری بودجه این آزادراه به ۱۴ میلیارد تومان کاهش پیدا کرده است.

تماس تصویری هم‌چنان ممنوع

بیش از دو سال از ممنوعیت و قطع شدن تماس‌های تصویری تلفن همراه می‌گذرد و هنوز تصمیمی برای تعیین تکلیف این موضوع اتخاذ نشده است.به گزارش ایسنا، اوایل سال ۱۳۹۲ بود که به دنبال پاره‌ای مسائل به تنها اپراتور ارائه دهنده خدمات نسل سه در آن دوران اینگونه ابلاغ شد که لازم است تماس‌های تصویری خود را مسدود کند و بدین ترتیب تماس‌های تصویری که بخش عمده‌ای از جذابیت سیم‌کارت‌های رایتل را شامل می‌شدند تا آینده‌ای نامشخص در محاق قرار گرفت.حال بیش از دو سال می‌گذرد اما همچنان سرنوشت این سرویس مشخص نیست.

صنف صنعت ساختمان تشکیل می‌شود

نایب رئیس کانون سراسری انبوه سازان از تشکیل صنف صنعت ساختمان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: مهندسان ناظر نمی‌توانند نظارت مناسبی بر ساختمان سازی داشته باشند، زیرا حقوق خود را از کارفرما می‌گیرند.فرشید پورحاجت در گفتگو با مهر گفت: وزارت راه و شهرسازی در حال تهیه آئین نامه ای است تا جایگاه صنف را در صنعت ساختمان مشخص کند و ما امیدواریم که هر چه زودتر چنین صنفی در این صنعت تشکیل شود، زیرا تصور رایج مبنی بر این است که سازمان نظام مهندسی یک صنف است در حالی که این سازمان ستادی است و جهت التزام حرفه‌ای مهندسان تشکیل شده است.

لزوم تدوین سند راهبرد ملی ایمنی راه‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی از تدوین سند راهبرد ملی ایمنی راه‌های کشور تدوین خبر داد.به گزارش مهر، داود کشاورزیان اظهار داشت: در راستای رویکرد ارتقای فراگیر و «برنامه محور» به موضوع افزایش سطح ایمنی عبور و مرور در راه‌ها و با هدف به حداقل رساندن سهم جاده در سوانح رانندگی کشور و کاهش تصادفات، تلفات و ضایعات ناشی از آن در سفرهای برون شهری، تدوین برنامه عملیاتی سند راهبرد ملی ایمنی راه‌های کشور، طی قراردادی فیمابین این سازمان و مرکز تحقیقات راه و مسکن منعقد شد.وی تصریح کرد: در این راستا پیش‌نویس شرح خدمات پروژه با الهام از سند راهبرد ملی ایمنی راه‌های ایران و بهره‌گیری از آخرین توصیه‌های بین‌المللی تهیه گردید.  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |