کد خبر: 11340
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین ۱۳۹۴
گروه : فرهنگ

اجرای منحصربه‌فرد آنیا لخنر در ایران

اجرای منحصربه‌فرد آنیا لخنر در ایران

آنیا لخنر، نوازنده چیره‌دست ویولنسل، 28 و 29 فروردین در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‌رود و درکنار اجرای قطعاتی از آهنگسازان کلاسیک اروپایی، قطعه باغ شماره سه از هوشیار خیام را می‌نوازد.

هوشیار خیام درباره اجرای قطعه‌ی باغ (شماره 3) توسط آنیا لخنر در کنسرت تهران به ایلنا گفت: من این قطعه را برای خانم لخنر ساختم و به ایشان تقدیم کردم. پیش‌تر نیز قطعه باغ شماره 2 را به ایشان تقدیم کرده بودم که با همراهی آرتور آوانسف در تهران نواختند. باغ شماره 3 برای ویولنسل تنها نوشته شده است.

او ادامه داد: سنت موسیقی برای ویولنسل تنها، سنتی دیرینه است و از دوره باروک که سازهای زهی رواج پیدا می‌کنند ما موسیقی‌های بسیاری برای ویولن یا ویولنسل تنها می‌شنویم. شاید یکی از مهمترین آن‌ها، پارتیتاهای باخ باشد که سبب شد تا بسیاری از آهنگسازان در طول تاریخ به آن رجوع کنند و با الهام از آن، موسیقی خود را بسازند. این مسئله بیشتر در میان آهنگسازان نئوکلاسیک دیده شد و به طور مثال کودایی، بنجامین بریتن، فیلیپ گلس و ... قطعاتی برای ویولنسل تنها نوشته‌اند. قطعه‌ای که من نوشتم نیز، در تداوم همین مسئله برای ویولنسل تنهاست.