کد خبر: 4985
تاریخ انتشار: ۰۷ شهریور ۱۳۹۳
گروه : ایران

ابزارهای نظارتی مجلس جلوی بسیاری از تخلفات دولت سابق را گرفت

ابزارهای نظارتی مجلس جلوی بسیاری از تخلفات دولت سابق را گرفت


        آنچه که ما مي‌توانيم انجام دهيم اين است که قوانين را به گونه‌اي تنظيم کنيم که بتوانيم از ابزارهاي نظارتي خود استفاده لازم را ببريم
يک نماينده مجلس معتقد است که ابزارهاي نظارتي مجلس جلوي بسياري از انحرافات دولت سابق را گرفت و موجب شد که بسياري از تخلفات نيز روشن شود.
جعفر قادري در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در ارتباط با انحرافات دولت سابق از قوانين بودجه و عدم پيگيري اين احکام گفت: به هر حال اين انحرافات بايد از سوي ديوان محاسبات و قوه قضاييه مورد رسيدگي قرار بگيرد تا روشن شود اما بررسي اين موضوعات ديگر جز وظايف مجلس نيست.
نماينده مردم شيراز ادامه داد: آنچه که ما مي‌توانيم انجام دهيم اين است که قوانين را به گونه‌اي تنظيم کنيم که بتوانيم از ابزارهاي نظارتي خود استفاده لازم را ببريم. به عنوان مثال مي‌توانيم براي جلوگيري از تکرار انحرافات بودجه‌اي در دولت جديد ابزارهايي مثل تحقيق و تفحص، تذکر و استيضاح را به کار بگيريم.
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به اين سوال که آيا استفاده از اين ابزارهاي نظارتي در دولت سابق مثمر ثمر بوده است يا خير؟ گفت:بله. بسياري از فسادهاي دولت سابق با همين تحقيق و تفحص‌ها مشخص و باعث شد که اين روند اصلاح شود. بدون شک اگر استفاده از اين ابزارهاي نظارتي نبود بسياري از اين انحرافات روشن نمي‌شد.
قادري تاکيد کرد: البته در دولت فعلي نيز در برخي مسائل همچون اجراي قانون هدفمند کردن يارانه‌ها انحرافاتي را شاهد هستيم که مطابق با قانون نيست. البته اين موضوع در دولت سابق نيز وجود داشته است که بهتر است اگر اين قانون ايرادي دارد براي اصلاح آن لايحه به دولت ارسال شود.
اين نماينده مجلس ادامه داد: البته ما معتقد هستيم که قانون هدفمند کردن يارانه‌ها ايرادي ندارد اما اگر دولت براي اجراي آن با مشکل مواجه است بايد لايحه اصلاحي بدهد تا انطباق با قانون وجود داشته باشد.