کد خبر: 10414
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۳
گروه : ایران

آملی‌لاریجانی : آزادی بیان در صورت عدم آسیب به حقوق دیگران٬ پذیرفته است

آملی‌لاریجانی :  آزادی بیان در صورت عدم آسیب به حقوق دیگران٬ پذیرفته است

     متاسفانه در روزگار ما حقوق بشر صورت ابزاری به خود گرفته٬ و کشورهایی که ظالمانه‌ترین ظلم‌ها را در حق افراد کرده‌اند٬ مدعی حقوق‌بشر شده‌اند.

رئیس قوه قضاییه با طرح این پرسش که آیا دنیای غرب می‌تواند برداشت از حقوق بشر را به تمام دنیا تحمیل کند٬ اظهارکرد: اعلامیه حقوق بشری که وجود دارد را غربی‌ها نوشته‌اند٬ اما آیا همین تفکر با برداشت‌های لیبرالیستی آنها همخوانی دارد؟

به گزارش ایلنا، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی طی سخنانی در دیدار نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های استان لرستان٬ به موضوع حقوق بشر پرداخت و گفت: حقوق بشر امروزه ابزار قوی برای برخی کشور‌ها در حوزه اعمال نفوذ شده است.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه در موضوع حقوق بشر٬ ما نیز بحث دینی و ارزشی خودمان را داریم٬ اظهار کرد: ادیان الهی برای اهمیت به بشر و اثبات کرامت او آمده‌اند که می‌توان آن را تامل در حقوق بشر دانست. انقلاب‌هایی که در کشور‌ها رخ داده٬ از جمله انقلاب اسلامی در ایران نیز برای احیای این حقوق بوده است.

وی از حقوق بشر به عنوان یک بحث سرنوشت‌ساز یاد کرد و گفت: متاسفانه در روزگار ما حقوق بشر صورت ابزاری به خود گرفته٬ و کشورهایی که ظالمانه‌ترین ظلم‌ها را در حق افراد کرده‌اند٬ مدعی حقوق‌بشر شده‌اند.

آیت‌الله آملی لاریجانی با طرح این پرسش که مبنای حق چیست و چگونه می‌توان گفت که انسا‌ن‌ها حقی دارند٬ ادامه داد: آیا می‌توان راجع‌ به حق٬ تصمیمی گرفت٬ بدون اینکه انسان را بشناسیم و ارتباط و نسبت او با عالم را بدانیم.

رئیس قوه قضاییه به اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال ۱۹۴۸اشاره کرد و افزود: این مصوبه که در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسیده٬ مصوبه‌ای عجیب و غریب است که از ساختار٬ شکل نامناسبی دارد. در این اعلامیه ابهامات بسیاری وجود دارد؛ به طور نمونه می‌توان به مقدمه و ماده اول آن٬ که در مورد کرامت ذاتی انسان صحبت کرده٬ اشاره کرد. حال آنکه بدون شناخت انسان نمی‌توان مفهوم کرامت ذاتی را فهمید.