آمادگی ایران برای صادرات انواع خودرو به ازبکستان

0
۳۰۴ بازدید

‏گروه تولید: وزیر صنعت، معدن وتجارت بر افزایش سطح مبادلات تجاری ایران و ازبکستان و رفع موانع با برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی و تشکیل اتاق‌های بازرگانی تاکید کرد‎.

محمدرضا نعمت زاده در دیدار خود با “الیاز غنی علی اف” وزیراقتصاد خارجی،سرمایه گذاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ازبکستان اظهارداشت: برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور طی ۲ ماه آینده در تاشکند موجبات افزایش رونق روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور خواهد شد‎.‎‏ وی گفت: با توجه به پتانسیل‌های موجود باید مبادلات ایران وازبکستان از ۲۵۰ میلیون دلار بیشتر شود‎.
‎نعمت زاده ضمن اشاره به آمادگی لازم برای تهیه فهرست کالایی مورد نیاز دوکشور وتامین آنها ازیکدیگر، گفت: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران آمادگی صدور انواع خودرو،لوازم خانگی، لوازم برقی، مصالح ساختمانی ، محصولات پتروشیمی، دارو و تجهیزات پزشکی به کشور ازبکستان را دارد، همچنین آمادگی تامین نیازهای خود همچون، غلات  گندم و لوبیا ، پنبه و کود معدنی را از ازبکستان داریم‎.
‎نعمت زاده در ادامه ضمن پیشنهاد تاسیس اتاق بازرگانی مشترک بین ایران و ازبکستان، گفت: این اقدام به منظور شناخت تجار دو کشور از رویه کاری یکدیگر ، گسترش روابط تجاری و کاهش موانع احتمالی در این خصوص قابل انجام است‎.
‎وی در ادامه با اشاره به مشترکات فرهنگی بین ایران و ازبکستان، پیشنهاد داد: پروازهای ایران به ازبکستان از یک نوبت در هفته به دو نوبت افزایش یافته است، همچنین گسترش خطوط راه آهن از ازبکستان و ارمنستان تا جنوب ایران در وقت تعیین شده خود به انجام برسد‎.
‎در ادامه این دیدار، “الیازغنی علی اف” وزیر اقتصاد خارجی ، سرمایه گذاری و بازرگانی جمهوری اسلامی ازبکستان نیز یادآور شد: ازبکستان نیز درصدد است تا با گسترش همکاری‌های بین دو کشور ضمن افزایش گردش کالا و مبادلات مربوطه آن نیازهای کالایی خود را از جمهوری اسلامی ایران با گسترش حمل و نقل ریلی و هوایی تامین کند‎.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=10295