۵ میلیون گردشگر خارجی،۴/۱۰میلیارد دلار ارز وارد کشور کردند

۱۳۹۷/۰۵/۰۹

به گزارش گروه فرهنگی : بر اساس آمار سازمان گردشگری، سهم صنعت گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی، حدود ۱۱۹ میلیون دلار (معادل ۲٫۴ درصد) است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲، به ۴ درصد افزایش یابد.
آمار سازمان گردشگری می گوید سهم صنعت گردشگری ایران از تولید ناخالص داخلی، حدود ۱۱۹ میلیون دلار (معادل ۲٫۴ درصد) است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲، به ۴ درصد هم افزایش یابد.
اما امتیاز ایران در شاخص رقابت‌پذیری سفر و گردشگری ۲۰۱۷، معادل ۳٫۴ است که این امتیاز در سال ۲۰۱۵، ۳٫۴ بوده است. همچنین رتبه ایران از جایگاه نهم در بین کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ به جایگاه هشتم در سال ۲۰۱۷ در این گروه صعود کرده است.
پیش بینی ها بر این موضوع استوار است که در صورت ادامه روند برجام، سهم کل سفر و گردشگری از تولید ناخالص داخلی کشور تا ده سال آینده برابر با ۲.۸ هزارمیلیارد تومان خواهد بود.
یکی از بزرگترین و گسترده ترین صنعت هایی که در دهه های اخیر توجه بسیاری از برنامه ریزان و مدیران محلی و منطقه ای را به خود جلب کرده، ردشگری است. کشور ایران نیز در کنار غنای فرهنگی-تاریخی، دارای تنوع اقلیمی بسیار گسترده و وسعت محیطی و جغرافیایی زیادی ست که موجبات شکل گیری استعدادهای گسترده و متنوع محیطی و انسانی را جهت توسعه گردشگری در کنار هم فراهم آورده است؛ اما نتوانسته در این زمینه خیلی موفق عمل کند؛ در مقابل کشور ترکیه توانسته است به بهترین شکل از منافع صنعت گردشگری استفاده کند.
آمار ورود گردشگران خارجی به ایران
در سال ۹۲ تقریبا ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر، در سال ۹۳ حدود ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر و در سال ۹۴ حدوداً ۵ ‌میلیون و ۲۵۰ هزار نفر به ایران آمدند. این آمار در سال ۹۵ با رشد حدود ۳۰۰ هزار نفری مواجه بوده است. هرچند طبق سند چشم‌انداز، در میانه برنامه ششم می‌بایست حدود ۸ میلیون گردشگر خارجی به کشور جذب می‌شد.
گرچه میل سفر به ایران در میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عراق کمتر شده، اما سفرِ گردشگران اروپایی و آمریکایی به ایران از سال ۹۵ تا پایان سه‌ماهه اول ۹۶، ۵۶٫۶ درصد رشد داشته است. پس از برجام از مرداد ۹۴ تا پایان سال ۹۵، ۴۷۸هزار و ۸۲۶ نفر از کشورهای غربی (عمدتاً اروپایی) به ایران سفر کردند. این در حالی است که پیش از برجام در فاصله دی‌ماه ۹۲ تا تیرماه ۹۴، تنها ۳۵ هزار و ۸۵۲ اروپایی به ایران مسافرت کرده بودند. بر اساس آخرین پیش‌بینی سازمان جهانی گردشگری روند روبه‌رشد جذب گردشگر خارجی به ایران تا ۲۰۲۷ ادامه خواهد شد.
سرمایه گذاری صنعت گردشگری در ایران به چه میزان است
اما محمد محب‌خدایی معاون گردشگری کشور می‌گوید با ورود هر گردشگر به ایران ۶۸۰ دلار به‌صورت مستقیم و ۱۳۴۰ دلار نیز به‌طور غیرمستقیم وارد کشور می‌شود که براین اساس سال گذشته این صنعت ۱۰ میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار ارز وارد کشور کرده است.
محب‌خدایی در گفتگو با ایلنا درخصوص میزان ارز وارد شده با هر گردشگر خارجی به ایران می گوید: براساس استاندارد جهانی که موجود است؛ هر گردشگر علاوه بر ارزی که به‌صورت مستقیم وارد کشور می‌کند، هزینه‌هایی دارد که در مکان مورد نظر خرج می‌کند و از آن به‌عنوان ارزآوری در زنجیره نام برده می‌شود. بر همین اساس هر گردشگر خارجی که به ایران وارد می‌شود، به‌طور میانگین ۶۸۰ دلار ارزآوری مستقیم داشته و ۱۳۴۰ دلار در زنجیره هزینه می‌کند. البته باید بگویم که میزان ۶۸۰ دلاری که به‌صورت مستقیم درنظر گرفته شده، به‌صورت میانگین محاسبه شده است. یعنی ممکن است در گردشگری سلامت یک نفر ۳۵۰۰ دلار هزینه کرده باشد و هزینه یک گردشگر زیارتی ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار باشد. در حقیقت مبلغ اعلام شده؛ میزان متوسطی است که گردشگران حوزه‌های مختلف در ایران به‌صورت مستقیم هزینه می‌کنند.
وی افزود: البته باید بگویم که اصولا برای محاسبه میزان ارز وارد شده توسط گردشگران، تنها مبلغ ارز مستقیم را محاسبه می‌کنند ولی در حال حاضر این میزان در جهان براساس با احتساب ارزآوری زنجیره در نظر گرفته می‌شود. ارزآوری در زنجیره شامل هزینه‌های گردشگر از زمانی که حرکت خود را آغاز می‌کند تا پایان سفر را شامل می‌شود و در حقیقت به‌صورت غیرمستقیم میزان ارزی را وارد کشور مقصد می‌کند و به‌عبارتی برای افرادی که در حلقه گردشگری قرار دارند، ایجاد درآمد‌ می‌کند.
بر اساس این گزارش با ضرب ۵ میلیون و دویست هزار نفر گردشگر ورودی در ۶۸۰ دلار، مبلغ ۳ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار به‌دست می‌آید که توسط این میزان از گردشگران به‌صورت مستقیم وارد کشور شده است. برای محاسبه میزان ارزی که در زنجیره توزیع شده نیز کافی‌ست تعداد ۵ میلیون و دویست هزار نفر گردشگر ورودی را در ۱۳۴۰ دلار ضرب کنیم که مبلغی معادل با ۶ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار را نتیجه می‌دهد. در نتیجه و به‌‌طور کلی برای محاسبه میزان کل ارزی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم وارد کشور شده است؛ کافی‌ست مبلغ ۳ میلیارد و ۵۳۶ میلیون دلار و ۶ میلیارد و ۹۶۸ میلیون دلار را با هم جمع کنیم که نتیجه‌ آن مبلغی معادل با ۱۰ میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار می‌شود.
باتوجه به شرایط کنونی کشور و با وجود اینکه میزان گردشگران ورودی سال گذشته تنها ۵ میلیون بوده است، عدد به‌دست آمده؛ مبلغ قابل توجهی بوده که می‌تواند بار دیگر مسئولان را متوجه اهمیت این صنعت کند تا به‌طور حقیقی و نه در شعار آن را مورد توجه خود قرار دهند.
معاون گردشگری کشور در بخش دیگری از صحبت‌هایش در پاسخ به این پرسش که برنامه‌ریزی سازمان میراث فرهنگی برای افزایش گردشگران ورودی به کشور چیست و در این توسعه چه کشورهایی بازار هدف ایران هستند، بیان کرد: گردشگری تابعی از زمان بوده و برای آن نمی‌توان زمان خاصی در نظر گرفت. ما در این صنعت در کنار بازارهای سنتی خود، بازارهای تازه‌ای انتخاب کردیم که باید آنها را توسعه دهیم. باتوجه به ظرفیت بالای این صنعت، امروز تمام تلاش کشورها در جهت استفاده از آن به‌عنوان یک فرصت است. به‌عنوان مثال کشور ترکیه که یکی از کشور‌های موفق در این حوزه است، حتی وقتی مسئله داعش در آن به‌وجود آمد و بازار اروپای خود را از دست داد، آن را به‌دیده فرصت دید و به‌سراغ تقویت بازار‌ ایران، روسیه و کشورهای دیگری رفت که مسئله داعش برایشان اهمیت زیادی نداشت.
وی افزود: به‌علاوه این موضوع هرکشوری بسته به شرایط خود دارای بازارهایی است و سعی می‌کند در آن شرایط نیز بازارهایش را فعال نگه دارد و نسبت به جذب توریست اقدام کند. ما نیز در حال حاضر به‌دنبال تقویت بازار خود در کشورهایی همانند عراق، آذربایجان و ترکیه هستیم و همین‌طور مجددا سعی داریم تا شرایط خود را در کشورهای اروپایی نیز تثبیت کنیم که در آنها جدا از بحث ایران هراسی که وجود دارد، با مشکلات بیمه و انتقال ارز مواجهیم و در حال اقداماتی هستیم تا این مشکلات را رفع کنیم. همین‌طور برای کشورهای چین، هندوستان نیز برنامه‌هایی داریم که در حال پیگیری آن هستیم که برای آنها نیز جذابیت‌هایی ایجاد کنیم.

نظرات شما

×

Comments are closed.