یکشنبه 31 تیر، 1403

کدخبر: 17540 16:59 1403/04/20

۱۰۰ هکتار از اراضی موقوفه اصفهان باغ کاکتوس می‌شود

دسته‌بندی: استان‌ها

۱۰۰ هکتار از اراضی موقوفه اصفهان باغ کاکتوس می‌شود

دسته‌بندی: استان‌ها

منابع درواقع موقوفات و دارایی هایی هستند که درآمد آنها ناچیز است و محل مصرف هم علاوه بر موضوعات ساختمانی که جزء دارایی ثابت و اولیه سازمان اوقاف محسوب می شود در 7 بخش توسط ریاست محترم سازمان اوقاف هدفگذاری شده که شامل کشاورزی، آبزی پروری، دامپروری، معادن، حمل و نقل، انرژی پاک و خورشیدی و موضوعات دانش بنیان یا حمایت از شرکتهای دانش بنیان است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ؛ سهیل بیگدلی، معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امورخیریه در بازدید از مزرعه پرورش کاکتوس در شهر مورچه خورت شهرستان شاهین شهر اصفهان، گفت: یکی از موضوعاتی که در معاونت اقتصادی سازمان اوقاف و امور خیریه پیگیری می شود، افزایش بهره وری یا منافع موقوفات است. (در قالب ادبیاتی که ریاست محترم سازمان اوقاف با عنوان مولدسازی مطرح می کنند)؛ یعنی تبدیل دارایی هایی که منافع ناچیز دارند به دارایی هایی که مولد هستند و باعث ایجاد منافع و درآمد قابل توجه می شوند.

وی اظهار کرد: منابع درواقع موقوفات و دارایی هایی هستند که درآمد آنها ناچیز است و محل مصرف هم علاوه بر موضوعات ساختمانی که جزء دارایی ثابت و اولیه سازمان اوقاف محسوب می شود در 7 بخش توسط ریاست محترم سازمان اوقاف هدفگذاری شده که شامل کشاورزی، آبزی پروری، دامپروری، معادن، حمل و نقل، انرژی پاک و خورشیدی و موضوعات دانش بنیان یا حمایت از شرکتهای دانش بنیان است. 

بیگدلی ضمن بازدید از مزرعه مورچه خورت واقع در امامزاده قاسم(ع) این شهر عنوان کرد: در این زمین به اذعان مدیران اوقاف شهرستان حدود 15 سال هیچ کشتی صورت نگرفته، این زمین، دو چاه آب دارد که یک چاه قابلیت آبدهی و چاه دیگر نیاز به لایروبی دارد. با توجه به ظرفیت های موجود تصمیم گرفتیم، زمینی که مدتهاست در آن هیچ کشتی صورت نمی گیرد تبدیل به باغ کاکتوس شود که متناسب با اقلیم منطقه است و با توجه به اینکه منطقه کم آب است و گیاه کاکتوس نیاز به آب کم دارد و دارای درآمدزایی قابل توجهی است، این مزرعه با زمینی حدود 100 هکتار تبدیل به باغ کاکتوس می شود. 

وی افزود: کاکتوس از سال سوم به میوه دهی می رسد و متوسط میوه دهی این درختچه حدود 20 تن در سال است و متوسط درآمد که محاسبه می شود شامل میوه و محصولات حدود یک میلیارد و 300 میلیون در سال به قیمت امروز است. در نظر بگیرید مزرعه ای که سالیان زیادی است علی رغم اینکه آب داشته هیچ درآمدزایی نداشته تبدیل به باغی می شود که از سال سوم به بعد سالی 100 میلیارد تومان ایجاد درآمد می کند، ضمن اینکه زمینی که به صورت بایر و غیر قابل استفاده بود بعد از این اتفاق تبدیل به زمینی می شود که دارای اعیانی باغ است و این موجب ارزش افزوده زمین می شود.

معاون بهره وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امورخیریه با تاکید بر اینکه ما باید این زمینه ها و فرصتها را شناسایی کنیم، تصریح کرد: در اردستان نیز همچین زمینی با همین پتانسیل وجود دارد باید بتوانیم متناسب با اقلیم این مناطق از محصولاتی استفاده کنیم که هم ایجاد درآمد کند و هم به موضوعات کشاورزی کشور کمک کند و هم ارزش افزوده برای موقوفه ایجاد شود.

برچسب: اراضی موقوفه ، شاهین شهر اصفهان، ، اوقاف و امور خیریهhttps://jahaneghtesad.com/direct/17540


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |