شنبه 05 اسفند، 1402

کدخبر: 10323 16:30 1402/09/16

چگونه از سنگ کلیه در امان بمانیم؟

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان

چگونه از سنگ کلیه در امان بمانیم؟

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان

استاد ارولوژی با بیان اینکه دفع سنگ‌های کلیه بسیار شدید است گفت:برای جلوگیری از مشکلات کلیه بهترین کارمصرف و نوشیدن مداوم آب است.

ناصر سیم فروش متخصص اورولوژی و استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. او گفت: ما در کشوری زندگی می کنیم که روی خط سنگ کلیه قرار گرفته ایم.

 

وی ادامه داد: در واقع این کشورها به عنوان کشورهای گرم و خشک به شمار می‌روند. شرایط محیطی و اقلیمی این کشورها سبب می‌شود، افراد بیشتر دچار مشکلات سنگ کلیه شوند.

 

این استاد ارولوژی با اشاره به آیه «وَ جَعلنا مِن الماءِ کُلِّ شَیءٍ حَیٍّ» گفت :آب مایه حیات است. برای جلوگیری از مشکلات کلیه بهترین کار مصرف و نوشیدن مداوم آب است.

 

سیم فروش افزود: این در حالی است که برخی افراد نوشیدنی‌های دیگر مانند آب میوه‌ها و چای را جایگزین آب می کنند که این موضوع اشتباه است. زیرا مصرف برخی از نوشیدنی‌ها خودش سنگ ساز است.

 

تعادل در مصرف آب

سیم فروش با تاکید بر اینکه حدودا ۵ درصد افراد در جامعه دچار مشکلات سنگ کلیه می‌شوند، خاطر نشان کرد: مصرف آب تا حدود زیادی می‌تواند مشکلات کلیه را برطرف کند اما باید در مصرف آب نیز تعادل داشتِ؛ زیرا مصرف زیاد آب نیز می‌تواند مشکل ساز شود.

 

وی معتقد است: افرادی که فعالیت بدنی زیاد دارند یا اینکه با مشاغلی مانند معدن سرو کار دارند،کشاورزان،افرادی که در کنار کوره کار می کنند یا در مناطقی کار می کنند که تعرق زیادی دارند باید مصرف آب در آنها بیش از دیگران باشد.

 

این ارولوژیست با اشاره به اینکه مصرف کم آب در بدن اصولا با علایمی همراه است تاکید کرد: یکی از علائم آشکار مصرف کم آب پر رنگ شدن رنگ ادرار است. در چنین مواقعی با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی فرد، هسته اولیه تشکیل سنگ در فرد ایجاد شده و کم کم به سنگ کلیه مبتلا می‌شود.

 

سیم فروش تصریح کرد: بنابر این توصیه اکید این است که در زمانی که فرد فعالیت بالای بدنی و تعرق بالا دارد حتما مصرف آب نیز افزایش پیدا کند.

 

رنگ ادرار

این متخصص کلیه خاطرنشان کرد: در واقع باید گفت رنگ ادرار زنگ خطر را برای بیمار به صدا در می‌آورد. اگر رنگ ادرار روشن باشد این نشان می‌دهد میزان مصرف آب متعادل است. اما وقتی رنگ آن به سمت زرد شدن می‌رود یعنی بدن دچار کم آبی است. ممکن است املاح در مجاری کلیه گرفتار شوند و هسته اولیه سنگ تشکیل و کم کم سنگ بزرگ تشکیل شود.

 

وی متذکر شد: یا همان سنگ ریز دفع شود که باید گفت درد آن بسیار شدید و در حد یک زایمان است. در واقع سنگ‌های کوچک زودتر اما با درد شدید و فراوانی دفع می‌شوند.

 

سیم فروش: در فصول مختلف میزان مصرف آب متفاوت است. برای مشاغل مختلف در فصول متفاوت میزان مصرف آب فرق دارد.

 

این ارولوژیست خاطرنشان کرد: در فصول گرم باید مصرف آب بیشتر باشد و در فصل های سرد می توان مصرف آب را کاهش داد.

 

اهیت میزان مصرف آب در جلوگیری از سنگ کلیه

وی یادآور شد: اما افرادی که سنگ ساز هستند در تابستان‌ها باید هر دو ساعت یکبار یک لیوان آب مصرف کنند و در زمستان‌ها هر سه ساعت یکبار باید آب بنوشند.

 

این ارولوژیست افزود: آب آشامیدنی که در حال حاضر در دسترس قرار دارد برای پیشگیری از بیماری‌های کلیه مناسب است

 

وی ادامه داد: املاح آب خیلی مهم نیست بلکه میزان مصرف آب است که در جلوگیری از شیوع سنگ‌های کلیه موثر است.

 

سیم فروش با تاکید بر اینکه در مردان ابتلا به سنگ کلیه بیشتر از زنان است تصریح کرد: شاید علت این ماجرا این باشد که تعرق و فعالیت بدنی مردان به واسطه مشاغل آنها بالاتر از زنان است و کمتر نسبت به زنان آب می‌نوشند.

 

فارس

برچسب: سنگ کلیه ، علائم سنگ کلیهhttps://jahaneghtesad.com/direct/10323


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |