جمعه 31 شهریور، 1402

کدخبر: 1484 14:50:00 1402-01-19

چه کسانی به دنبال احیای روند افزایشی نرخ ارز هستند؟

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، ارز ، بورس

چه کسانی به دنبال احیای روند افزایشی نرخ ارز هستند؟

دسته‌بندی: اقتصاد کلان ، ارز ، بورس

سوداگران در بازار ارز در تلاش هستند تا با نرخ سازی روند افزایشی قیمت دلار را احیا کنند اما دلار توان بالا رفتن ندارد.

بازار ارز در روزهای گذشته روند تقریبا نزولی داشته و نرخ معاملات غیررسمی ارز به زیر ۵۰ هزار تومان رسیده است. البته معامله ای در این نرخ ها انجام نمی شود و دلالان و کانال های مشخص در فضای مجازی در حال نرخ سازی هستند.

بررسی میدانی از بازار ارز نشان می دهد، تعداد فروشندگان ارز بسیار بیشتر از خریداران است و سیاست های بانک مرکزی در راستای مدیریت تقاضا در بازار ارز جواب داده است.

کارشناسان بازار ارز معتقدند نیروی نزولی و صعودی قوی در بازار وجود ندارد و به این ترتیب انتظار دارند که قیمت دلار در بازه محدودی نوسان کند.

ورود نرخ ارز به کانال ۴۰ هزار تومانی در بازار غیررسمی، باعث تضعیف انتظارات افزایشی در بازار ارز شده است و فروشندگان ارز رشد شدیدی داشته اند. در واقع علامت حیاتی به بازیگران بازار، واکنش دلار نسبت به مرز ۵۰ هزار تومانی است.

در بازار پشت خطی نیز تمایل به فروش ارز بیشتر است؛ امری که نشان می ‌دهد انتظارات در بازار ارز تا حدی نزولی است. با این حال، در بازار نقدی خرد، بازیگرانی که زیر کانال ۵۱ هزار تومان حاضر به فروش نبودند، این روزها به دنبال خریدار می گردند.

شکسته شدن کانال ۴۹ هزار تومانی قیمت دلار می تواند سمت و سوی بازار ارز را تغییر داده و نزول بیشتر در این بازار را شاهد خواهیم بود.

مدیریت تقاضا در بازار ارز می تواند روند صعودی و سوداگری در این بازار را به شدت کنترل کند. این سیاست در دستور کاربانک مرکزی قرار گرفته است. کاهش عرضه ارز به هر کدملی از ۵ هزار به ۲ هزار یورو، در این موضوع نقش مهمی داشته است.

سوداگران بازار ارز در تلاش هستند تا روند صعودی بازار ارز را احیا کنند. همین مساله باعث شده است، آنچه در فضای مجازی بیان می شود با آنچه در سبزه میدان و میدان فردوسی در میان صرافی ها و دلالان حاضر در این اماکن رخ می دهد، کاملا متفاوت باشد.

قیمت ارز در فضای مجازی حدود ۵۰ هزار تومان نرخ گذاری شده است. اما آنچه در واقعیت وجود دارد، نرخ های زیر ۵۰ هزار تومانی است.

در این میان، برخی از فعالان نیز باور دارند که تقویت شاخص کل بورس می‌تواند انتظارات نزولی را در بازار ارز تقویت کند. شاخص کل در هفته گذشته توانست خود را بالای مرز ۲ میلیون واحدی نگه دارد و این موضوع از نگاه برخی فعالان، بخشی از تقاضا را از بازار ارز خارج کرد.

 

منبع: فارس

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بانک مرکزی ، نرخ ارز ، دلار ، بازار ارز ، قیمت دلار ، اخبار روز ، بازار غیر رسمی ، نرخ سازی ، فروشندگان ارزhttps://jahaneghtesad.com/direct/1484

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |