یکشنبه 03 تیر، 1403

کدخبر: 2662 11:43 1402/02/31

پیش‌ بینی بورس فردا یک خرداد ۱۴۰۲

دسته‌بندی: بازار سرمایه

پیش‌ بینی بورس فردا یک خرداد ۱۴۰۲

دسته‌بندی: بازار سرمایه

بورس تهران در آخرین روز از اردیبهشت ۱۴۰۲ عملکرد متعادل و مثبتی را به ثبت رساند و مسیر کم‌نوسان بورس همچنان ادامه دارد. بورس فردا چگونه خواهد بود؟

برای پیش بینی بورس فردا باید ببینیم چه اتفاقاتی در بورس دیروز رخ داد و چه اتفاقاتی در بورس فردا تاثیرگذار خواهد بود و سپس با توجه به مجموع این اتفاقات ببینیم چه چیزی در انتظار بورس فردا است.

بورس امروز همانطور که انتظار می‌رفت و در گزارش روز گذشته نیز اشاره شده بود، ابتدا به دلیل عرضه‌های روز گذشته با برتری قدرت فروشندگان کار خود را آغاز کرد و شاهد عقب‌نشینی نماگرهای بازار بودیم اما به مرور تقاضا توانست بخشی از این کاهش را جبران کند و شاخص‌های بورس تهران نیز با برگشت به سمت بالا در وضعیت متعادلی قرار گرفتند. شاخص کل بورس طی معاملات امروز و رفت و برگشتی که تجربه کرد، در نهایت به یک تغییر مثبت ۰.۲۱ درصدی بسنده کرد و در محدوده‌های ۲.۳ میلیون واحدی باقی ماند و در سمت دیگر شاخص هم‌وزن که قدرت نسبتا بهتری داشت، موفق به ثبت بازدهی مثبت ۰.۴۱ درصدی شد. ارزش معاملات خرد سهام نیز در بازار امروز همچنان تغییر قابل توجهی نسبت به روزهای گذشته نداشته و عدد ۱۱۱۶۶ میلیارد تومانی را به ثبت رسانده است و در کنار این موضوع شاهد خروج پول بسیار اندک ۴ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی بودیم.

پس از عبور بورس تهران از شوک‌های هفته گذشته، رفتار معاملاتی روزانه بازار نشان می‌دهد که برطرف شدن تمامی اثرات آن موضوع ممکن است به زمانی بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت نیاز باشد. به هرحال این اتفاق موجب شده است که یکی از مهم‌ترین محرک‌های صعودی بازار که گزارش‌های سالانه و فصلی بود، نتواند تاثیر قابل انتظار خود را بر روند معاملات بگذارد و اغلب شاهد معاملاتی متعادل و حتی منفی در بسیاری از نمادهایی باشیم که عملکرد خوبی را از وضعیت عملیاتی و مالی خود گزارش کرده بودند. با این حال انتظار می‌رود که شرایط کنونی برای مدت کوتاهی ادامه داشته باشد و در صورت پایداری شرایط، مسیر صعودی گذشته بتواند از سر گرفته شود. در ادامه با بررسی شرایط موجود و نگاهی به روندهای روزانه به پیش بینی بورس فردا خواهیم پرداخت.

استراحت بورس برای ادامه صعود

به گفته برخی کارشناسان و با اشاره به آمار موجود در بورس تهران و اقتصاد کلان کشور از جمله نسبت قیمت به درآمد (P/E ttm) ۱۰ واحدی بازار سهام، نرخ بهره بین بانکی نزدیک به ۲۴ درصدی و همچنین تورم بیش ۶۰ درصدی اقتصاد کشور عنوان کرد که بورس تهران اکنون به محدوده‌ای رسیده است که نیاز به استراحت دارد و همین موضوع به روند متعادلی در بازار منجر می‌شود. به نظر می‌رسد که با انتشار گزارش‌های سالانه و ثبت عملکرد شرکت‌ها در فصل زمستان و در ادامه نیز فصل بهار، نسبت قیمت به درآمد تعدیل خواهد شد و سهامداران با توجه به شرایط سهام، خریدهای خود را انجام خواهند داد. به صورت کلی پیش‌بینی می‌شود که پس از یک توقف کوتاه‌مت تا انتشار گزارش‌های فصلی و سالانه و به روز رسانی برآورد سودآوری شرکت‌ها، بورس تهران بتواند شرایط بهتری را مهیا کند.

اکنون تمامی شرکت‌های بزرگ و مهم بازار سرمایه گزارش‌های سالانه خود را منتشر کرده‌اند و شاهد جهش سودآوری خوبی برای آن‌ها در سال ۱۴۰۱ هستیم و همین موضوع می‌تواند به محرک خوبی برای تداوم مسیر صعودی در روزهای پیش رو تبدیل شود. با این حال سیاستگذار باید تلاش کند تا این نسبت با توجه به شرایط کلان موجود، در محدوده‌ای بین ۷ تا ۱۰ واحد قرار گیرد که نقدینگی بتواند با آرامش به بازار سهام راهی شود و شاهد تکرار هیجانات مثبت و منفی همچون سال ۹۹ نباشیم. سرمایه‌گذاران در هفته آینده می‌توانند با بررسی نسبت‌هایی همچون قیمت به فروش (P/S) و قیمت به خالص ارزش دارایی‌ها (P/NAV)، گروه‌های مختلف را رصد کنند و با یافتن گروه‌ها و سهام پرپتانسیل به اصلاح پرتفوی سرمایه‌گذاری خود بپردازند.

عبور آرام بورس از بحران

ریزش بیش از ۱۰ درصدی بورس تهران طی دو هفته گذشته را می‌توان نوعی بحران در نظر گرفت زیرا همچنان کسی دلیل اصلی این ریزش را نمی‌داند و بسیاری اعتقاد دارند که دستکاری نابجا و تلاش برای کنترل روند صعودی بازار به ایجاد این بحران دامن زده است. به هرحال دلیل هرچه که بود اثرات آن می‌تواند برای مدتی پابرجا باشد به خصوص زمانی که اهالی بازار سرمایه پس از گذشت ۳ سال سخت، اندک اندک در حال اعتماد به بورس تهران بودند و اکنون این اعتماد دوباره تا حد زیادی از بین رفته است. این صحبت‌ها به این دلیل است که باید قبول کنیم برگشت به شرایط عادی نیاز به زمان دارد و نمی‌توان انتظار داشت که اعتمادها و پول‌های خارج شده از بورس با سرعت به حالت گذشته بازگردند. از این رو به نظر می‌رسد که تا زمان برگشت ثبات و کاهش بی‌اعتمادی، بورس تهران روزهای متعادلی را سپری کند.

نگاهی به روندهای روزانه

اگر به روند روزانه نماگرهای اصلی تالار شیشه‌ای نگاهی بیاندازیم، همانطور که پیداست پس از یک افزایش عرضه در ابتدای معاملات روز جاری، تقاضا توانست با قدرت گرفتن خود، قیمت‌ها را به سمت محدوده‌های مثبت دامنه نوسان هدایت کند و شاخص‌های اصلی بورس تهران نیز با رنگی سبز اما متعادل به کار خود پایان دهند.

پیش‌ بینی بورس فردا یک خرداد ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات و شرایط ذکر شده در بالا و همچنین معاملات مثبتی که در انتهای بازار امروز شاهد بودیم، پیش بینی می‌شود که بورس فردا نیز بتواند روز متعادل و مثبتی را سپری کند و تقاضای بهتری را برای شرکت‌هایی که گزارش‌های خوبی را منتشر کرده‌اند شاهد باشیم.

برچسب: بورس ، جهان اقتصاد ، بازار سرمایه ، بازار سهام ، پیش بینی ، اخبار روز ، بورس فرداhttps://jahaneghtesad.com/direct/2662


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |