جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 7752 14:00 1402/07/05
معاون وزیر بهداشت گفت:

علائم سرماخوردگی در دانش آموزان را جدی بگیرید

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان
معاون وزیر بهداشت گفت:

علائم سرماخوردگی در دانش آموزان را جدی بگیرید

دسته‌بندی: زیربنایی ، درمان

معاون وزیر بهداشت گفت: استفاده از "ماسک" در اماکن و محیط‌های سرپوشیده‌ای که جمعیت زیادی حضور دارد، توصیه می‌شود.

حسین فرشیدی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به مناسبت بازگشایی مدارس، درخصوص لزوم رعایت بهداشت و سلامت در مدارس، گفت: اول مهر، برای همه ما، یادآور خاطرات فراموش نشدنی دوران تحصیل است، دوران حرکت به سوی فردا‌های روشن و آغاز سفر در مسیر دانستن و فهمیدن، بنابراین وظیفه خود می‌دانیم که در این مسیر، فرزندان این مرز و بوم را همراهی کنیم.

وی با بیان این که "سلامت دانش آموزان در مدارس" همواره از موضوعات مورد تاکید وزارت بهداشت بوده است، افزود: در این راستا، وزارت بهداشت در هماهنگی با وزارت آموزش و پروش و با همراهی دانش آموزان، نقش خود را به عنوان متولی و حافظ سلامت جامعه در پیشبرد برنامه سلامت دانش آموزی، ایفا می‌کند.

فرشیدی بیان کرد: با ورود به فصل جدید و تغییرات آب و هوایی، ممکن است با بیماری‌هایی نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا بیشتر مواجه شویم که برای پیشگیری از آن‌ها مخصوصا در کودکان و دانش آموزان رعایت برخی نکات ضروریست.

کووید هنوز تمام نشده است

وی ادامه داد: ما به تازگی از یک دوره سخت به نام کووید عبور کرده ایم، گرچه با اطمینان باید بگوییم که بیماری کووید هنوز تمام نشده و آرامشی که اکنون در آن قرار داریم، حاصل تلاش شبانه روزی وزارت بهداشت و کادر بهداشت و درمان، مشارکت مردم و واکسیناسیون همگانی است و هرگونه غفلت و ساده‌انگاری و عدم رعایت برخی نکات ساده، نه تنها کووید را گسترش می‌دهد، بلکه منجر به شیوع سایر بیماری‌های واگیر و تنفسی در سطح جامعه خواهد شد.

علائم سرماخوردگی در دانش آموزان جدی گرفته شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه، عنوان کرد: اولیای دانش آموزان و معلمین مدرسه باید توجه کنند که اگر دانش آموزی علائم سرماخوردگی دارد، باید از حضور در مدرسه و کلاس درس اجتناب کرده و حتما به پزشک مراجعه و یا در منزل استراحت کند.

استفاده از ماسک در محیط‌های سرپوشیده

وی، مصرف مایعات گرم و استراحت در منزل را در مواقع بروز علائم سرماخوردگی در روند بهبودی موثر دانست و گفت: استفاده از "ماسک" در اماکن و محیط‌های سرپوشیده‌ای که جمعیت زیادی حضور دارد، توصیه می‌شود.

وی گفت: استفاده از ماسک به منظور پیشگیری از بیماری‌های تنفسی، حلقه اول مقاومت در برابر ابتلا به بیماری‌هایی نظیر آنفولانزا، کووید و سرماخوردگی است.

اهمیت شست و شوی مرتب دست‌ها در مدرسه

فرشیدی بر شست و شوی مرتب دست‌ها در مدرسه تاکید کرد و افزود: توصیه می‌کنیم که دانش آموزان در ساعات تفریح قبل از مصرف غذا و تغذیه، حتما دست‌ها را با آب و صابون یا مایع، شست و شو دهند. در این زمینه، مدارس هم باید امکانات لازم و بهداشتی برای نظافت دانش آموزان را مهیا کنند و آب سالم و صابون در دسترس دانش آموزان قرار گیرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بر انجام فعالیت‌های جسمانی و ورزش در مدارس تاکید کرد و گفت: انجام فعالیت‌های جسمانی، نیازمند تغذیه مناسب است، بنابراین خانواده‌ها توجه کنند که فرزندانشان بدون صرف صبحانه کامل و مغذی منزل را ترک نکرده و تغذیه سالم به همراه داشته باشند. شیر، پنیر، گردو، تخم مرغ و نان سبوس دار از جمله موادغذایی سالم برای صرف صبحانه است. فعالیت‌های فیزیکی نیازمند انرژی زیادی است که این انرژی از طریق تغذیه سالم تامین می‌شود.

پرهیز از مصرف فست فود‌ها

وی با تاکید بر پرهیز از مصرف فست فودها، گفت: بهتر است دانش آموزان از غذای خانگی استفاده کنند. فست فود‌ها نمک و چربی زیادی دارد و چنانچه مصرف آن‌ها در فرزندانمان افزایش یابد، منجر به تغییر ذائقه آن‌ها می‌شود.

معاون بهداشت درخصوص فعالیت سفیران سلامت دانش آموزی گفت: در این طرح دانش آموزانی که به فعالیت‌های اجتماعی علاقه‌مند هستند، مشارکت می‌کنند. درحال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار سفیر سلامت در سطح کشور داریم که یک چهارم آن‌ها در مدارس روستایی فعال هستند.

فرشیدی افزود: سفیران سلامت در انتقال آموزه‌ها و شعار‌های بهداشتی از حوزه سلامت به حوزه آموزش و پرورش و سایر دانش آموزان سهم بسزایی دارند. آن‌ها با کارشناسان بهداشت مدارس در تعامل هستند؛ برنامه "سفیر دانش آموزی" یک کار بین گروهی است که با همکاری آموزش و پروش، اداره کل سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و دفتر آموزش و ارتقای سلامت، پیش می‌رود.

لزوم استفاده از کیف مناسب و استاندارد

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر پرهیز از حمل کیف‌های سنگین و پر از وسیله غیرضروری توسط دانش آموزان، گفت: کیف یا کوله پشتی همراه همیشگی کودکان در طول سال تحصیلی است که در آغاز سال تحصیلی باید به درستی آموزش داده شود.

وی اضافه کرد: تحقیقات نشان داده که کوله پشتی، اگر به صورت صحیح و مناسب انتخاب شود و مورد استفاده قرار گیرد، مناسب‌ترین وسیله برای حمل وسایل روزانه است، زیرا می‌تواند بار‌ها را متقارن نگه دارد. در عین حال، استفاده از کوله پشتی نامناسب و غیر ارگونومیک، نه تنها مفید نیست، بلکه می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به ستون فقرات کودکان و دانش آموزان تحمیل کند. این صدمات به ویژه در دانش آموزان مقطع ابتدایی به دلیل رشد سریعتر جسمی، جدی‌تر است.

فرشیدی افزود: وقتی کوله پشتی سنگین باشد، کودک بیش از حد پشت را قوس‌دار می‌کند و یا سر و تنه را به جلو خم می‌کند تا بتواند وزن آن را تحمل کند. به علاوه ممکن است پشت کودک بیش از حد به عقب کشیده شود و گودی کمر او زیاد شود، وضعیت بدنی او تغییر شکل می‌دهد و رو به جلو، با کمر پیچ خورده یا متمایل به یک سمت می‌شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: دانش آموزان نیز می‌توانند از واکسن آنفلوآنزا استفاده کنند.

وی گفت: نیمه اول مهر زمان مناسبی برای تزریق واکسن آنفلوآنزاست، اما تا زمانی که هوا سرد نشده و هنوز امکان پیشگیری وجود دارد، می‌توان نسبت به تزریق واکسن اقدام کرد. البته توصیه ما ترزیق واکسن آنفولانزا در دانش آموزان دارای بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن با توصیه پزشک معالج است. 

فرشیدی درخصوص پیشگیری از کرونا، تاکید کرد: توصیه می‌شود که گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، بیماران مزمن و مادران باردار، سالی یکبار واکسن کووید تزریق کنند. در مورد سایر افراد توصیه بر تزریق واکسن نداریم، اما افرادی که دز سوم را تزریق نکرده اند نیز برای تزریق دز سوم اقدام کنند.

وی گفت: در حال حاضر وضعیت بیماری کووید در کشورمان کنترل شده است، اما بیماری هنوز وجود دارد و چنانچه بی احتیاطی صورت گیرد، ممکن است بیماری انتقال پیدا کند؛ بنابراین همه افراد در رعایت نکات بهداشتی باید دقت کنند.

خبرگزاری جوان
برچسب: کرونا ، ویروس کرونا ، آنفولانزا ، واکسن کرونا ، سرماخوردگیhttps://jahaneghtesad.com/direct/7752


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |