جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 1149 14:38 1401/12/27

صادرات غیرنفتی به ۵۲.۵ میلیارد دلار رسید

دسته‌بندی: تجارت ، بانک و بیمه

صادرات غیرنفتی به ۵۲.۵ میلیارد دلار رسید

دسته‌بندی: تجارت ، بانک و بیمه

معاون وزیر صمت گفت: صادرات غیرنفتی طی سال جاری به ۵۲.۵ میلیارد دلار رسید.

 محمدمهدی برادران امروز در نشست خبری اظهار کرد: بر اساس آمار بانک مرکزی، رشد بخشش صنعت در پاییز امسال به ۱۱.۶ درصد رسید. در مجموع هم در پاییز رشد تولید ناخالص کشور به ۵.۳ درصد رسیده است.

معاون صنایع عمومی وزیر صمت افزود: تابستان ۱۴۰۰ نرخ بیکاری ۹.۶ درصد بود اما نرخ بیکاری در پاییز امسال به ۸.۲ درصد رسید. همچنین تعداد شاغلان صنعتی در فصل پاییز ۸ میلیون و ۳۲۹ هزار نفر بوده است.

وی ادامه داد: برآورد عدد پایانی دولت قبل در مورد صادرات غیرنفتی ۳۷.۵ میلیارد دلار بود اما این عدد امسال به ۵۲.۵ میلیارد دلار می‌رسد.

برادران افزود: شاخص مدیران خرید (عدد کمتر از ۵۰ نشانه رکود است) در بهمن ماه نیز نشان می‌دهد که بیشترین رشد برای صنعت نساجی با ۶۵.۳ درصد بود. گروه ماشین سازی و لوازم خانگی با ۶۴.۹ درصد در رده بعدی قرار دارد. همچنین شاخص چوب و کاغذ ۵۶.۷ درصد بوده است.

معاون وزیر صمت گفت: در حوزه رشد شاخص تولید و فروش نیز رشد ۱۰ ماهه مجموع گروه صنعت به ترتیب ۱۱.۵ درصد (تولید) و ۸ درصد (فروش) بوده است.

برادران تصریح کرد: بعد از همت جمعی صنعتگران، تعامل مجموع دولت با اصحاب صنعت و ارتباط با انجمن‌های تخصصی از جمله دلایل رشد تولید بوده است. همچنین توجه به نوآوری و صنایع جدید نیز از دیگر دلایل رشد بود.

وی افزود: با توجه به چارت قبلی وزارت صمت که فقط یک معاونت صنایع وجود داشت، ۸۵ درصد تمرکز مدیران قبلی بر صنعت خودرو بود و سایر صنایع مورد بی توجهی قرار گرفته بودند. اما در ساختار جدید برای صنایع مختلف دفاتر مختلف دایر کردیم.

برادران ادامه داد: تسهیل واردات مواد اولیه، تسهیل صادرات، اصلاح نظام بازار، شفافیت و مبارزه با قاچاق کالا نیز از دیگر دلایل رشد تولید بوده است.

معاون وزیر صمت اضافه کرد: بر اساس نظرات صنعتگران موانعی هم بر سر راه تولید قرار داشت که از جمله آنها می‌توان به تکانه‌های ناشی از رشد نرخ ارز، مشکلات بانکی، تورم، نظام تأمین اجتماعی و زیر ساختها اشاره کرد.

 

منبع: مشرق

برچسب: جهان اقتصاد ، تورم ، رشد نرخ ارز ، صنعت نساجی ، نوآوری ، مشکلات بانکی ، اخبار روز ، محمدمهدی برادران ، واردات مواد اولیهhttps://jahaneghtesad.com/direct/1149


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |