جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 10196 03:30 1402/09/13
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان:

رصد خانه شهری برای حکمرانی داده محور راه‌اندازی شود

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان:

رصد خانه شهری برای حکمرانی داده محور راه‌اندازی شود

دسته‌بندی: زیربنایی ، استان‌ها

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به راهکارهای عملیاتی شدن حکمرانی داده محورگفت: یکی از موضوعات این حوزه ایجاد رصد خانه شهری است.

مصطفی نباتی نژاد در نطق میان دستور صد و دوازدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با گرامیداشت هفته پژوهش، روز قانون اساسی و روز دانشجو اظهار کرد: از دانشجویان درخواست می‌کنم که جنبش‌های دانشجویی را در جهت استیفای حقوق شهر در حوزه محیط زیست، آب و فرونشست در چارچوب قانون ایجاد کرده و صدای خود را بلند کنند به گونه‌ای که تهران صدای ما را بشنوند.

 

وی با بیان اینکه تهران صدای مظلومیت اصفهان را در حوزه آب و محیط زیست نمی‌شنود، گفت: تهران ادعا می‌کند توسعه اصفهان را بر اساس داشته‌های تمدنی و گردشگری قرار داده اما شهرک‌های صنعتی اطراف به صورت قارچ گونه در حال رشد است.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به راهکارهای عملیاتی شدن حکمرانی داده محور اظهار کرد: یکی از موضوعات این حوزه، ایجاد رصد خانه شهری است. از شهرداری استدعا دارم که ساختار این پروژه و نمودار زمانی آن را به شورا اعلام کند تا مشخص شود که چه ماهی این رصد خانه قرار است افتتاح شود.

 

وی با اشاره به شمارش‌گرهای معکوس پروژه‌های شاخص شهری بیان کرد: قرار بود زیرساختی در این خصوص ایجاد شود و در جلسه با وزیر کشور و نیرو نیز در خصوص روزشمار احیای زاینده رود مطرح شد. ما هزینه‌ای را برای دبیرخانه فرهنگی زاینده رود درنظر گرفتیم، از ردیف همان بودجه یا هرجای دیگر زیرساخت این موضوع نیز باید فراهم شود، به استانداری نیز اعلام شود که این نمایشگر در اختیار شماست و پروژه‌های دائمی شدن زاینده رود را روی مانیتور شهر قرار دهید.

 

نباتی نژاد با بیان اینکه برخی مدیران شهری گویا کارکنان خود را از ارتباط بی واسطه با اعضای شورای شهر منع کرده‌اند، گفت: شورا در چارچوب و قانون عمل می‌کند و اگر اطلاعاتی داشته باشد که به حق باشد آن را پیگیری می‌کند، همچنین شورا حق ارتباط با همه مردم را دارد.

 

وی با اشاره به معضل آلودگی هوای اصفهان تصریح کرد: نمی‌دانیم تا کی قرار است این شرایط ادامه پیدا کند. درست است که وارث میراث قبلی‌ها هستیم و خارج از اختیار ماست. اما مردم به ما می‌گویند شما مسئول هستید. سعی این بوده که هیچ گونه قصوری نداشته باشیم و اولویت اول ما مسائل زیست محیطی شهر باشد اما شرمنده هستیم.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: تمرکز مطالبه‌گری ما، دستگاه‌ها و نهادها باید بر این امر باشد اما روایت‌ها در افق آینده مأیوس کننده است. همراه با تعدادی از همکاران بازدیدهایی داشتیم که از رئیس کمیسیون محیط زیست می‌خواهیم روایتی که به ما منتقل شد را اعلام کنند تا مشخص شود که در سال‌های آینده قرار است چه میزان به شهرک‌های صنعتی و چه میزان به آلودگی هوا افزوده شود.

 

وی ادامه داد: بیست و هشتمین کنفرانس جهانی تغییرات اقلیمی در امارات برگزار و هشدار داده شد که سال آینده گرم‌ترین سال تاریخ جهان خواهد بود. البته کشورهای توسعه یافته اینجا سهم سنگینی دارند. آمریکا و چین اگر رعایت کنند حال و هوای جهان بهتر خواهد بود اما اشاره می‌شود که کشورهای در حال توسعه سهم سرانه انتشار گازهای گلخانه‌ای بالاتری دارند و این معلول تحریم‌های ظالمانه و فاصله تکنولوژی بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.

 

نباتی نژاد تأکید کرد: از شهرداری می‌خواهم در اولین جلسه شورای محیط زیست همین گزارش کنفرانس جهانی اخیر را مرور کند. اگر شهرداری اصفهان به نسبت خود باید قدمی بردار انجام دهد و خود را با سیاست‌های جهانی همسو کند

 

برچسب: اصفهان ، شورای اسلامی شهر اصفهان ، رصد خانه شهریhttps://jahaneghtesad.com/direct/10196


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |