شنبه 23 تیر، 1403

کدخبر: 15751 08:30 1403/02/27
دست دلالان از بازار مسکن کوتاه می‌شود؛

راه‌اندازی سامانه برآورد قیمت منطقه‌ای مسکن

دسته‌بندی: مسکن
دست دلالان از بازار مسکن کوتاه می‌شود؛

راه‌اندازی سامانه برآورد قیمت منطقه‌ای مسکن

دسته‌بندی: مسکن

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: برای جلوگیری از قیمت‌سازی کاذب در بازار مسکن، طبق قانون قرار شد سامانه‌ای برای برآورد قیمت به صورت منطقه‌ای ایجاد شود و دیگر قیمت سازی توسط مشاوران املاک یا دلالان نخواهد بود.

"ابوالفضل نوروزی" در گفت‌وگویی توضیحاتی درباره «قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها» ارائه کرد.

 

وی با اشاره به تعداد مستاجران در کشور گفت: در کشور ما حدود ۳۱ درصد از مردم مستاجر و بقیه مالک هستند و هشت درصد هم در خانه‌های سازمانی زندگی می‌کنند، در حالی که این عدد در کشورهای دیگر بیشتر از کشور ما است.

 

وی افزود: البته ۳۱ درصد متوسط کشوری است و در کلانشهر تهران بیش از ۵۱ درصد از شهروندان تهران مستاجر هستند.

 

به گفته نوروزی، همچنین برخی از مستاجرین، موجر هم هستند. یعنی امکان دارد خانه‌ای که مالک آن هستند را اجاره داده باشند و در خانه دیگری مستاجر باشند.

 

جرایم سنگین برای محتکران و سوداگران بازار مسکن

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در ادامه به «قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بها» اشاره کرد و گفت: این قانون جرایم سنگینی برای محتکران و سوداگران بازار مسکن در نظر گرفته است و همین‌طور برای موجران معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته شده است.

 

وی افزود: مخاطب دیگر این قانون مشاوران املاکی هستند که ممکن است باعث اختلال بازار مسکن شوند.

 

این مقام مسئول گفت: در تلاش هستیم عرضه واحدهای مسکونی را بیشتر کنیم و در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی در مراحل مختلف ساخت قرار دارند.

 

نوروزی با اشاره به قیمت سازی کاذب در بازار مسکن گفت: در این قانون برای جلوگیری از این اتفاق قرار شد سامانه‌ای ایجاد شود تا به صورت منطقه‌ای برآورد قیمت انجام شود و دیگر قیمت سازی توسط مشاوران املاک یا دلالان نخواهد بود.

 

وی با بیان جلوگیری از انتشار آگهی غیرواقعی توسط دلالان افزود: در حال حاضر باید قبل از انتشار آگهی از سامانه ملی املاک و اسکان استعلام گرفته شود.

برچسب: بازار مسکن ، قیمت مسکن ، وزارت راه و شهرسازی ، قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره‌بهاhttps://jahaneghtesad.com/direct/15751


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |