جمعه 01 تیر، 1403

کدخبر: 7732 14:45 1402/07/04

خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن گذشت

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

خرید تضمینی گندم از مرز ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار تن گذشت

دسته‌بندی: اقتصاد توسعه ، کشاورزی

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ضمن اشاره به آخرین آمار خرید تضمینی گندم از کشاورزان، دلیل افزایش تولید و خرید را استفاده از بذر مناسب عنوان کرد و گفت: این امر با زحمت کشاورزان و دست اندرکاران بخش کشاورزی محقق شده است.

علیرضا مهاجر در مراسم سال زراعی جدید به آخرین آمار خرید تضمینی گندم اشاره کرد و گفت: خرید تضمینی گندم امروز از مرز ۱۰ میلیون و ۳۴۰ هزار و ۹۱۴ تن گذشت که این مهم با زحمت کشاورزان  و دست اندرکاران بخش کشاورزی محقق شد.

وی ادامه داد: سال زراعی گذشته سال کم آبی بود. میزان خرید تضمینی گندم در سال ۱۴۰۰، ۴.۵  میلیون تن بود، ولی علی رغم خشکسالی در سال ۱۴۰۱ این عدد از مرز ۷.۵  میلیون تن گذشت و امسال نیز این عدد افزایش یافت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی دلایل افزایش تولید و افزایش خرید تضمینی گندم را تشریح کرد و گفت: یکی از این دلایل استفاده از بذر مناسب بود. با کمک بخش تحقیقات بیش از ۴۵۰ هزار تن بذر مناسب آماده و در اختیار کشاورزان قرار دادیم. موضوع دیگر نیز جهش تولید در دیم زارها  و مبارزه با آفات و بیماری‌ها  بود.

وی افزود: همچنین استفاده بهینه از کود می‌تواند منجر به افزایش عملکرد شود.

مهاجر همچنین استفاده از دستورالعمل‌های فنی و مهندسی به خصوص در دیم زارها را از دلایل افزایش تولید دانست و گفت: با همکاری ستاد اجرایی فرمان حضرت امام بیش از هزارمیلیارد تومان تسهیلات با یارانه ۴ درصد در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

وی در پایان گفت: قرار است امروز بیش از ۷ میلیون  هکتار از اراضی زیر کشت بروند که حدود ۶ میلیون هکتار آن گندم، حدود دو میلیون هکتار جو و سایر محصولات مانند کلزا، گلرنگ، کاملینا و حبوبات است.

ایسنا

برچسب: تولید گندم ، وزارت جهاد کشاورزی ، خرید گندم ، خرید تضمینی گندمhttps://jahaneghtesad.com/direct/7732


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |