سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 285 07:47:00 1401-11-12
دسته‌بندی: تجارت ، اقتصاد توسعه

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی گفت: برای جذب سرمایه گذاران خارجی و توسعه گردشگری، این مناطق جهانی می شوند.

حجت الله عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی با تشریح مصوبه اخیر هیئت وزیران درباره تسهیل سرمایه گذاری و کاهش مقررات دست و پاگیر در مناطق آزاد، افزود: مصوبه اخیر که در ۱۰ بند و در تاریخ ۳ بهمن ماه جاری ابلاغ شده است نقطه عطفی در مناطق آزاد محسوب می‌شود که باعث تسهیل گری در امور صادرات و واردات در این مناطق خواهد شد.

 

عبدالملکی با بیان اینکه در این مصوبه گشایش‌های ویژه‌ای در مناطق آزاد ایجاد و نقش آن‌ها در پیشرفت اقتصاد کشور بیشتر خواهد شد افزود: ۳ رویکرد اساسی این مصوبه، شفاف سازی در عملکرد مناطق آزاد، بین المللی کردن مناطق آزاد کشور و تسهیل فرآیند واردات و صادرات در این مناطق است.

 

وی در ادامه جهانی کردن مناطق آزاد کشور را یکی از رویکردهای اصلی دبیرخانه شورایعالی عنوان کرد و گفت: این امر علاوه بر توسعه سرمایه گذاری خارجی به جذب گردشگر هم کمک می‌کند. مناطق آزاد درگاه‌های اصلی اقتصاد ایران به جهان محسوب می‌شوند. با ۷ منطقه اخیر اکنون ۱۵ منطقه آزاد در کشور داریم که همه مرزها با کشورهای همسایه را شامل می‌شود.

 

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: از شهریورماه ۱۴۰۰ تا شهریورماه ۱۴۰۱ میزان صادراتی که از تولیدات خود مناطق آزاد انجام شده نسبت به وارداتی که در خود این مناطق مصرف شده بیشتر بوده یعنی تراز تجاری این مناطق مثبت شده است.

۱۹۰۰ واحد تولیدی در این مناطق مستقر هستند که در تراز بین المللی فعالیت دارند و تا حد زیادی صادرات محور هستند. مشکل ما ضعف در بازاریابی بین المللی است که باید آن را رفع کنیم. واحدهای تولیدی این مناطق می‌توانند بیشتر صادرات انجام دهند.

 

عبدالملکی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه حجم سرمایه گذاری خارجی در این مناطق به چه صورت بوده است اظهار داشت: تاکنون در حوزه سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد موفق نبوده ایم، ۱۰ درصد در این مناطق سرمایه گذاری خارجی انجام شده است. یک سوم کل صادرات کشور از مناطق آزاد و ویژه اقتصادی انجام می‌شود با این وجود عملکرد مناطق آزاد در جلب سرمایه خارجی موفق نبوده است.

 

هزینه تولید در کشور ما پایین است. نیروی کار ارزان، منابع طبیعی فراوان، انرژی ارزان و موقعیت اقلیمی مناسبی داریم که سبب شده که تولید در کشور ما سودآور و کم هزینه باشد، اما به دو دلیل بروکراسی و قوانین زائد و ناشناخته بودن مناطق آزاد، تاکنون سرمایه گذاری خارجی مطلوبی در کشور انجام نشده است.

 

وی افزود: برای حذف بروکراسی و قوانین زائد، موضوع ضابطه زدایی و تسهیل امور کسب و کار را در این مناطق دنبال می‌کنیم. همچنین برنامه برندینگ مناطق آزاد را برای شناختن این مناطق به سایر کشورها در دستور کار داریم که این امر علاوه بر توسعه سرمایه گذاری خارجی به جذب گردشگر کمک می‌کند.

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: در بند ۶ مصوبه دولت، گره گشایی برای دریافت تسهیلات برای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد شده است و طبق آن همه تسهیلاتی که به سایر فعالان اقتصادی در سرزمین اصلی داده می‌شود به فعالان اقتصادی مناطق هم تخصیص یابد.

 

عبدالملکی ادامه داد: در خصوص بین المللی کردن مناطق آزاد، دنیا تجربه ایجاد مناطق آزاد مشترک یا متناظر را دارد و یکی از راهبردهای ما هم این موضوع است. اولین مصوبه دولتی در هیات وزیران را داریم که به موضوع ایجاد مناطق آزاد مشترک اشاره می‌کند و اهمیت زیادی دارد.

 

وی با بیان اینکه برای ایجاد مناطق آزاد مشترک یا متناظر وارد مذاکره شده ایم افزود: به عنوان مثال ترکیه ۲۱ منطقه آزاد دارد که اغلب در وسط کشور هستند و اکنون بحث این است که منطقه آزاد مشترک در مرز ایران و ترکیه ایجاد شود یا به طور متناظر کار کنیم. با روس‌ها نیز در انزلی در این خصوص کار شده و به تبع آن در چابهار هم منطقه آزاد مشترک خواهیم داشت.

 

مشاور رئیس جمهور افزود: مناطق آزاد ما مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای دارند و نباید نگران رقابت با سایر کشورها باشیم، زیرا کلیت کیفیت کالاهای ایرانی خوب است و کشورها عمدتا راغب هستند از ایران واردات داشته باشند.

 

عبدالملکی با اشاره به اینکه ایجاد مناطق آزاد مشترک زیرساختی را فراهم می‌کند که خام فروشی کمتر شود و انتقال فناوری به کشور داشته باشیم گفت: وقتی سرمایه گذار در این مناطق بیاید و به جای اینکه مواد خام از کشور ما خارج کند، فرآوری این مواد را داشته باشد، فناوری هم می‌آورد و دانش فنی آن به سایر بخش‌های کشور هم انتقال پیدا می‌کند ضمن اینکه در اشتغال هم تاثیر گذار است.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش بابیان اینکه یکی از بندهای مصوبه اخیر دولت، ایجاد بورس‌های بین الملل در مناطق آزاد است افزود: سازمان بورس قرار است در تاسیس بورس‌های بین الملل به ما کمک کند و ما نیز بر آن نظارت خواهیم داشت. بر این اساس موافقت تشکیل بورس پنجم کشور در مناطق آزاد از سازمان بورس گرفته شده است و منتظر امضای نهایی این سازمان هستیم.

 

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار داشت: اولین اوراقی که در بورس بین الملل عرضه می‌شود صکوک ارزی است. این اوراق تا آخر بهار ۱۴۰۲ در این بورس عرضه خواهد شد.

منبع: بازار

برچسب: جهان اقتصاد ، مناطق آزاد ، گردشگری ، سرمایه گذاری ، تجارت ، اخبار روز ، عبدالملکیhttps://jahaneghtesad.com/direct/285
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |