چهارشنبه 29 فروردین، 1403

کدخبر: 4156 18:56 1402/03/21
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس خبر داد

توزیع روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین در استان پهناور فارس / احداث ۲۵ جایگاه جدید

دسته‌بندی: نفت و گاز
مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس خبر داد

توزیع روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین در استان پهناور فارس / احداث ۲۵ جایگاه جدید

دسته‌بندی: نفت و گاز

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس از توزیع روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین در منطقه فارس خبر داد و گفت: به‌طور میانگین روزانه ۷ میلیون لیتر بنزین و حدود ۶ میلیون لیتر گازوئیل در استان فارس به‌عنوان یکی از پهناورترین استان‌های کشور توزیع می‌شود که بخشی از آن در نواحی شمالی به‌وسیله پالایشگاه اصفهان، نواحی شرق از طریق انبار سیرجان یا بندرعباس و بخشی از آن در نواحی غربی از انبار نفت بوشهر تأمین می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران ، اسدالله طاهری در این باره افزود: استان فارس یکی از پهناورترین مناطق شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران است که به‌دلیل نبود خط لوله، تمام فرآورده‌های نفتی را به‌وسیله نفتکش منتقل می‌کند. پالایشگاهی که در شیراز وجود دارد، سال ۵۲ تأسیس شده است و کمتر از ۴۰ درصد نیاز فرآورده‌های نفتی استان از پالایشگاه شیراز تأمین می‌شود و باقی نیز که حجم عظیمی را تشکیل می‌دهد، از طریق نفتکش از پالایشگاه بندرعباس به‌صورت روزانه تأمین می‌شود.

وی مقدار مصرف گاز طبیعی منطقه فارس را روزانه یک میلیون و ۵۵۰ هزار مترمکعب اعلام و بیان کرد: این مقدار سوخت روزانه ۱۵۰ هزار خودرو گازسوز در منطقه فارس را تأمین می‌کند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس تأکید کرد: منطقه فارس چهار ناحیه و سه انبار نفت شامل انبار نفت شهید تندگویان شیراز، انبار نفت آباده و انبار نفت لارستان و چهار مرکز سوختگیری شامل مراکز سوختگیری فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز، لارستان، لامرد و جهرم را دارد.

 طاهری افزود: تأمین سوخت چهار نیروگاه بزرگ در شیراز، جهرم و کازرون نیز از طریق پخش منطقه فارس انجام می‌شود.

۲۵ جایگاه جدید عرضه سوخت به مجاری عرضه استان فارس افزوده می‌شود

وی تعداد مجاری عرضه بنزین و گازوئیل در استان فارس را ۳۱۳ باب اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۱۳۲ جایگاه عرضه سی‌ان‌جی است.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس با اشاره به فعال بودن ۴ هزار نازل عرضه سوخت مایع و ۶۸۰ نازل عرضه سی‌ان‌جی در این استان پهناور تأکید کرد: حدود ۱۰ جایگاه سی‌ان‌جی و ۱۵ جایگاه عرضه سوخت مایع در حال احداث در استان فارس وجود دارد.

طاهری تعداد تأسیسات سیلندرپرکنی گاز مایع در این منطقه را ۳۷ مرکز و تعداد فروشندگی‌های شهری و روستایی را ۸۴۰ مورد اعلام کرد و ادامه داد:‌ حدود ۴۰۰ عامل توزیع گاز مایع، عملیات توزیع سوخت در این استان را برعهده دارند.

فعالیت بیش از ۱۲۰۰ نفتکش در استان فارس

وی تعداد نفتکش‌های فعال در منطقه فارس را حدود هزار و ۲۵۰ دستگاه اعلام کرد و گفت: ظرفیت ذخیره‌سازی انواع فرآورده‌ها در این استان حدود ۲۰۰ میلیون لیتر است که ۱۶۰ میلیون لیتر آن مربوط به انبار شهید تندگویان و باقی در دیگر انبارهاست.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس تعداد خودروهای دوگانه‌سوزشده عمومی در طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی در این استان از ابتدای اجرای طرح را ۱۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه عنوان کرد و افزود: حدود یک هزار خودرو عمومی نیز در صف انتظار قرار دارد که درصدد هستیم در آینده نزدیک عملیات تبدیل این خودروها را نیز انجام دهیم.

پرداخت ماهانه ۱۵۰ میلیارد تومان کرایه به نفتکش‌ها در استان فارس

طاهری درباره ویژگی‌های شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس گفت: منطقه فارس دارای تنوع آب و هوایی گسترده از سردسیر تا بسیار گرمسیر و معتدل است که شاخصه این استان محسوب می‌شود و همین تنوع آب و هوایی، کار سوخت‌رسانی در این منطقه را پیچیده کرده است. از طرفی استان فارس از وسیع‌ترین استان‌های کشور است که برای طی مسیر این استان از شمالی‌ترین نقطه تا جنوبی‌ترین نقطه، بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر مسافت را باید طی کنید. ‌این در شرایطی است که در استان فارس با چنین وسعتی خط لوله انتقال فرآورده وجود ندارد و همین باعث شده است ماهانه به‌صورت میانگین بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان کرایه به نفتکش‌ها پرداخت شود که رقم بسیار قابل توجهی است و علاوه بر هزینه تحمیلی ناشی از کرایه نفتکش‌ها و مصرف سوخت این ناوگان، آلودگی هوا و خطرات جاده‌ای را نیز به این منطقه تحمیل کرده است که همه این موارد در مقدار مصرف این استان تأثیر دارد.

وی همچنین به رشد ۱۸ درصدی مصرف بنزین منطقه فارس در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: منطقه فارس یکی از مسافرپذیرترین استان‌های کشور در ایام تعطیلات نوروز و تابستان است و با ذخیره‌سازی مناسب فرآورده، تلاش می‌کنیم سوخت مورد نیاز مسافران در این ایام را بدون کمترین چالشی تأمین کنیم و تاکنون نیز کمبودی در این زمینه وجود نداشته است.

رشد ۱۵ درصدی سوخت نیروگاهی در سال ۱۴۰۱

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس از توزیع ۶۱۸ هزار و ۴۶۹ مترمکعب سوخت نیروگاهی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۰، با ۵۳۸ هزار و ۹۰۳ مترمکعب، ۱۵ درصد رشد یافته است.

سامان‌دهی کارت‌ آزاد جایگاه‌داران در منطقه فارس

طاهری همچنین به اجرای طرح سامان‌دهی کارت آزاد جایگاه‌داران در این منطقه اشاره کرد و گفت: بر اساس این طرح دولت تکلیف کرده است که استفاده از کارت سوخت شخصی در دستور کار قرار بگیرد، اما به‌دلیل اینکه ممکن است افراد به دلایل مختلف کارت نداشته باشند، تلاش شده است که علاوه بر تشویق مردم به استفاده از کارت سوخت شخصی، سامان‌دهی انجام شود و تلاش می‌کنیم با کمترین چالشی این طرح اجرایی شود.

وی افزود: کمتر از ۴۰ درصد از مالکان خودروها در استان فارس هم اکنون از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند که امیدواریم این رقم باز هم افزایش یابد.

توزیع روزانه ۲۴۵ هزار لیتر نفت سفید در زمستان

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه فارس از توزیع روزانه ۲۴۵ هزار لیتر نفت سفید در پنج ماه آخر سال در استان فارس خبر داد و گفت: در مجموع سالانه حدود ۹۰ میلیون لیتر نفت سفید در استان فارس توزیع می‌شود.

طاهری همچنین میزان توزیع سالانه نفت کوره به صنایع استان فارس را حدود ۹۴ میلیون لیتر اعلام و اظهار کرد: بخشی از صنایع پرمصرف مانند پتروشیمی، ذوب آهن و کارخانه‌های قند که سوخت آنها به‌طور کامل قطع نشد، از طریق سوخت دوم تغذیه شدند.

 

 
برچسب: جهان اقتصاد ، فراورده های نفتی ، استان فارس ، انبار نفت ، اخبار روز ، شرکت پالایش و پخش ، اسدالله طاهری ، تامین سوختhttps://jahaneghtesad.com/direct/4156


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |