یکشنبه 24 تیر، 1403

کدخبر: 17099 14:15 1403/04/09

برگشت دامنه نوسان به روال عادی پس از ۴۱ روز

دسته‌بندی: بورس

برگشت دامنه نوسان به روال عادی پس از ۴۱ روز

دسته‌بندی: بورس

محدودیت دامنه نوسان قیمت کلیه نمادهای سهام و حق تقدم سهام در تمامی بازارهای بورس و فرابورس بعد از ۴۱ روز، از امروز(شنبه) به روال عادی بازمی‌گردد.

پس از شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه در روز یکشنبه(30 اردیبهشت)، با تصمیم هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار معاملات بورس دامنه نوسان سهام به 2درصد کاهش پیدا کرد؛ و در بازار سرمایه برای 6 هفته پیاپی این محدودیت ادامه یافت.

 

این تصمیم هر چند در روزهای ابتدایی خوب و مفید بود، اما تداوم اعمال محدودیت دامنه نوسان در بازار سرمایه با مخالفت‌هایی همراه شد، به‌گونه‌ای که به باور کارشناسان بخشی از مشکل این بازار به‌جز موارد کلان به سیاست‌های اتخاذی سازمان بورس درخصوص دامنه‌نوسان برمی‌گردد. از این رو به‌نظر می‌رسد ادامه تاکتیک کاهش دامنه‌نوسان روش مفیدی نبوده و همین موضوع به صف فروش‌ بویژه در سهم‌های کوچک در این 6 هفته دامن‌ زد. این در حالی است که در صورت عادی کردن دامنه‌ نوسان در این مدت انتظار می‌رفت سهام کوچک هم به‌سرعت به تعادل برسند.

 

با این وجود از امروز(یکشنبه) پس از 41 روز، دامنه نوسان قیمت‌ها در بازارهای بورس و فراورس به روال عالی بازمی‌گردد و قرار است دامنه نوسان قیمت در کلیه نمادهای معاملاتی (سهام و حق‌تقدم) بازارهای اول و دوم (تابلوهای اصلی و فرعی) از 2+/- درصد به 6+/- درصد و در بازار سرمایه‌گذاری حرفه‌ای از 2+/- درصد به 3+/- درصد و هم‌چنین دامنه نوسان قیمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی و مختلط قابل معامله از 4+/- درصد به 10+/- درصد تغییر کند.

برچسب: بازار سرمایه ، بازار سهام ، دامنه نوسان ، بازارهای بورس و فرابورسhttps://jahaneghtesad.com/direct/17099


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |