شنبه 30 تیر، 1403

کدخبر: 7925 11:30 1402/07/09

بازی با اعداد!

دسته‌بندی: انرژی ، آب و برق

بازی با اعداد!

دسته‌بندی: انرژی ، آب و برق

پایگاه اطلاعاتی صنعت برق در 26 شهریور اعلام کرد که معاون وزیر نیرو خبر خوشی به ملّت داد مبنی بر اینکه رئیس جمهور دستور ویژه داده‌اند که تا ابتدای تابستان آینده باید 4500 مگاوات ظرفیت جدید انرژی تجدیدپذیر وارد مدار شود.

 حال ملّت با خيال آسوده سر بر بالين ميگذارند که بالاخره پس از چند دهه رئيس جمهورمان دستور داد و بزودي انرژي تجديدپذير نقش قابل توجهي در تامين برق داشته و مساله کمبود برق کشور براي هميشه حل خواهد شد.

مروري بر عمر دو الي سه دهه فعاليت در زمينه انرژي تجديدپذير نشان ميدهد که محصول نهايي مديريت ناتوان دولتي و اتلاف هزاران ميليارد در اين دوران طولاني جمعاً 1080 مگاوات ظرفيت نصب شده است. طبق اعلام معاون وزير نيرو در نيمه اول عمر دولت جمعاً 225 مگاوات به ظرفيت اضافه شده است. به ياد بياوريم که در تداوم وعده و وعيدهاي پوچ قرار بود تا پايان دولت سيزدهم ظرفيت انرژي تجديدپذير به 10 هزار مگاوات برسد و بدينترتيب شاهد آنيم که در دو سال اخير تنها 2 درصد از برنامه اجرا شده و لابد قرار است به کمک امداد غيبي در نيمه دوم مابقي 98 درصد محقق شود!

جالبتر آنکه در ادامه اين سريال مضحک اخيراً شوراي عالي انرژي 20 هزار مگاوات ديگر هم به هدف اضافه کرده است. البته نميتوان چنين برنامهاي را هدف ناميد چون از آرزو هم فراتر رفته و فقط ميتوان نام خيال خام بر آن نهاد. چنين اعداد و ارقامي نه تنها بر روي کره زمين بلکه در کره ماه و مريخ هم غير قابل اجراست و آناني که چنين دستوراتي داده و يا به آن استناد ميکنند يا عدد و رقم نميشناسند و يا مردم را نادان فرض مي‍‌‌کنند!   در ادامه مصاحبه معاون وزير نيرو آمده است که 6600 مگاوات نيروگاه تجديدپذير در حال ساخت است.

چگونه ميتوان باور داشت که در مدت دو سه دهه کل ظرفيت نصب شده به 1000 مگاوات رسيده باشد و امروز معجزهوار 6600 مگاوات در دست ساخت باشد؟ همچنين اعلام شده که براي صنايع 2800 مگاوات پروانه احداث صادر شده است. البته اين ميتواند صحيح باشد اما منظور چند برگ کاغذ است که نام پروانه احداث بر آن نهاده شده و فاقد ارزش واقعيست. چنانچه فرض کنيم مسئولين مربوطه از اندکي صداقت برخوردارند اظهارات فوق به وضوح نشان ميدهد که اين عزيزان قادر به فهم صورت مساله نبوده و نيستند وگرنه چنين اظهارات و برنامههايي را اعلام نميکردند.

اصولاً در هر برنامه توسعه گام اول ارائه مدل مالي است در حاليکه معاون وزيرمان اعلام ميکند که نحوه تامين مالي پروژهها در بخش انرژي تجديدپذير بزودي در شوراي اقتصاد تصويب خواهد شد! يعني قرار است شوراي اقتصاد و نه ايشان موضوع را بررسي کند. چگونه ميشود در گام نخست پروژهها را اجرايي کرده و در مراحل بعد به فکر تصويب مدل مالي آن بود؟! خلاصه اينکه گزارشات، آمار و برنامههاي اعلام شده در خوشبينانهترين حالت سرتاسر خواب و خيال و روياپردازي بوده و هيچ ارتباطي با واقعيات ندارد. هر کسي کوچکترين تجربهاي در اين زمينه داشته باشد بخوبي ميداند که توسعه انرژي تجديدپذير نياز به پيش شرطها و الزامات گسترده اقتصادي، فني و اجرايي دارد که متاسفانه هيچ يک از آن در شرايط فعلي فراهم نيست.اما در مورد دستور رياست محترم جمهور. چه خوب که رئيس قوه مجريه به اهميت توسعه انرژي تجديدپذير پي برده و با صدور دستور ويژه خيال ملّت را راحت کرده است. 

 

بياييد براي چند لحظه هم که شده خواب و خيال را کنار نهاده و صداقت پيشه کنيم. در اين صورت بايد قبول کنيم که تنها راه فراهم کردن مسير توسعه رفع موانع سنتي عقلانيت توسعه  است. اما اين امر بايد بر بستر گفتگو ميان ملّت و نظام استوار گردد. بدون شک در جامعهاي که تمکين، سکوت، مدح قاعده مسلط باشد چگونه ميتوان اميد به گفتگو، پرسشگري و نقد داشت؟

 دکتر هاشم اورعي

استاد دانشگاه صنعتي شريف

   

برچسب: انرژی ، کمبود برق ، تولید برق ، انرژي تجديدپذيرhttps://jahaneghtesad.com/direct/7925


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |