پنج شنبه 04 مرداد، 1403

کدخبر: 1372 16:39 1402/01/12

اموال صندوق دارایی نروژ در روسیه بلوکه شد

دسته‌بندی: ارز ، اقتصاد بین الملل

اموال صندوق دارایی نروژ در روسیه بلوکه شد

دسته‌بندی: ارز ، اقتصاد بین الملل

وزارت دارایی نروژ اعلام کرد، صندوق دارایی این کشور که با ۱.۳ تریلیون دلار یکی از بزرگترین سرمایه گذاران جهان محسوب می‌شود، هنوز نمی تواند دارایی‌های خود را در روسیه برداشت کند زیرا بانکی که این دارایی‌ها را در اختیار دارد، تحت تحریم غرب قرار دارد.

 وزارت دارایی نروژ روز جمعه اعلام کرد که صندوق دارایی این کشور که با 1.3 تریلیون دلار یکی از بزرگترین سرمایه گذاران جهان محسوب می‌شود، هنوز نمی تواند دارایی های خود را در روسیه برداشت کند زیرا بانکی که این دارایی‌ها را در اختیار دارد، تحت تحریم های غرب قرار دارد.

صندوق بازنشستگی دولتی نروژ که در اسلو مستقر است بزرگترین مالک شرکت های سهامی عام در جهان با سبد سهام حدود 9000 شرکت است. این صندوق حدود 0.2 درصد از دارایی های خود را در روسیه سرمایه گذاری کرده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: بازار معاملات در ابزارهای مالی روسیه همچنان تحت تحریم‌های جامع (غرب) است و تا مارس 2023 عادی نشده است.

مقامات این کشور در منطقه نوردیک بلافاصله پس از آغاز عملیات نظامی در اوکراین تصمیم به فروش سهام روسیه گرفتند. این صندوق دارای سهام 47 شرکت روسی و اوراق قرضه دولتی به ارزش 25 میلیارد کرون نروژ (2.4 میلیارد دلار) در پایان سال 2021 بود.

با این حال، در آن زمان، مدیریت این صندوق در برابر فشارها برای فروش دارایی‌های خود در روسیه مقاومت می‌کرد و نیکلای تانگن، مدیرعامل آن می‌گفت که "این یک هدیه کادو شده برای الیگارش‌هایی خواهد بود که سهام ما را می‌خرند."

از آن زمان، کشورهای غربی تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه وضع کرده‌اند که اکنون صندوق بازنشستگی نروژ را از واگذاری دارایی‌های خود باز می‌دارد.

جزئیات پرتفوی این صندوق در پایان سال 2022 که در ژانویه منتشر شد، نشان می‌دهد که در مقایسه با ارزش آنها در پایان سال 2021، حدود 2.8 میلیارد دلار از هلدینگ‌های روسیه دچار ضرر شده است.

در همین حال، روسیه بارها هشدار داده است که تحریم های اعمال شده علیه این کشور نتیجه معکوس خواهد داشت.

پیش از این در ماه جاری میلادی، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، گفت که کشورهای غربی "از محدودیت های خود رنج خواهند برد" و از مقاومت روسیه "ناامید" خواهند شد.

 

منبع: تسنیم

برچسب: جهان اقتصاد ، دلار ، روسیه ، نروژ ، اوکراین ، اخبار روز ، صندوق بازنشستگی نروژ ، تحریم های غربhttps://jahaneghtesad.com/direct/1372


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |