چهارشنبه 05 اردیبهشت، 1403

کدخبر: 9860 13:45 1402/09/04

آخرین اخبار از افزایش سن بازنشستگی

دسته‌بندی: جامعه

آخرین اخبار از افزایش سن بازنشستگی

دسته‌بندی: جامعه

تصویب افزایش سن بازنشستگی، درخواست کانون بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی «هما» از مجلس و دولت، آغاز به کار فاز دوم طرح رصد و پایش اشتغال کشور و بررسی و تبیین آیین نامه توسعه مشاغل خانگی در کمیسیون بانوان اتاق تعاون، در صدر اخبار این هفته حوزه کار و تعاون قرار داشت.

 در هفته جاری فاز دوم طرح رصد اشتغال و پایش اشتغال وزارت کار با امضای تفاهم نامه ای آغاز به کار کرد. محمود کریمی بیرانوند – معاون اشتغال وزیر کار با اشاره به لایه بندی تماس‌ها در سامانه رصد از ثبت ۶۰۰ هزار تماس در سامانه خبر داد. گفت: در این جریان اولویت تماس با طرح‌هایی است که تسهیلات گرفته و پس از آن مجوز گرفته‌اند. مرکز تماس پایش از نیمه اول سال ۱۴۰۱ راه اندازی شد. می‌توان گفت از این تاریخ تاکنون ۶۰۰ هزار تماس در سامانه رصد اشتغال به ثبت رسیده است.

 

وی با بیان اینکه سامانه رصد اشتغال ۲۱۰۰۰ کاربر از همه دستگاه‌ها در تمام نقاط کشور دارد. ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی فاز دوم توسعه مرکز تماس سیاستگذاری بهتری در فضای اشتغال کشور صورت گیرد.

 

درخواست بازنشستگان «هما»از مجلس و دولت از جمله اخبار درصدر این هفته بود. کانون بازنشستگان هما از دولت و مجلس خواسته تا ضمن پذیرش هویت مستقل برای صندوق بازنشستگان «هما». این صندوق را همچون صندوق بازنشستگان فولاد به عنوان یک صندوق مستقل و تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دهند.

 

جلال هاشم لو – مدیرعامل کانون بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی «هما» با اشاره به وجود ۱۳ هزار بازنشسته و ۱۰ هزار کارمند گفت. در کمیسیون تلفیق مجلس و در جریان بررسی لایحه برنامه هفتم پیشنهاد دادیم. صندوق بازنشستگان «هما» تحت مجموعه وزارت کار قرار گیرد. امور حاکمیتی صندوق دست خودشان باشد. ولی پس از رأی گیری به دلیل مخالفت رییس سازمان برنامه و بودجه تنها با اختلاف دو رأی به تصویب نرسید.

 

صندوق بازنشستگی هما و کشوری ادغام نشده

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگان «هما» به صندوق بازنشستگی کشوری انتقال یافته و به هیچ‌وجه ادغام نشده است. ابراز امیدواری کرد: پیشنهاد کانون بازنشستگان هما مبنی بر قرار گرفتن ذیل وزارت تعاون. کار و رفاه اجتماعی به عنوان صندوقی مستقل به کمیسیون تلفیق بازگردد و در صحن علنی مجلس تصویب شود.

 

این هفته مدیرکل روابط کار و جبران خدمت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید اجرای طرح های طبقه‌بندی مشاغل را با وزارت کار دانست و گفت. در صورتی که در کارگاهی از طرح طبقه بندی مشاغل عدول شود یا انحرافی صورت گیرد. کارگر باید این موضوع را به اطلاع اعضای کمیته طبقه‌بندی مشاغل برساند.

 

وی همچنین گفت اگر شغل فردی سخت و زیان آور باشد، حق دارد بنا به اختیار خود درخواستش را به کمیته‌های بدوی ارائه کند. اعضای کمیته درباره سخت و زیان آور بودن شغل او تصمیم می‌گیرند و این مساله ارتباطی به کارفرما ندارد.

 

تصویب مصوبه افزایش سن بازنشستگی از سوی مجلس در صدر اخبار این هفته قرار داشت. با واکنش‌های بسیاری از سوی کارشناسان، کارگران و کارمندان مواجه شد. در همین راستا سید صولت مرتضوی – وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است. مصوبه بازنشستگی مجلس از ابتدای سال ۱۴۰۵ به اجرا درمی‌آید.

 

افرادی که ۲۸ و ۲۹ سال تمام، سابقه بیمه دارند مشمول مصوبه نمی‌شوند

به گفته وی طبق مصوبه مجلس افرادی که ۲۸ و ۲۹ سال تمام، سابقه بیمه دارند مشمول مصوبه نمی‌شوند. این هفته در اجرای اصلاحیه ماده (۱۸۲) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی بخش اول لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ کل کشور مشتمل بر هفت فصل از جمله احکام. سقف منابع، سقف درآمد و تراز عملیاتی، سقف واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و… تقدیم مجلس شد.

 

به موجب لایحه پیشنهادی بودجه ۱۴۰۳ سقف پاداش پایان خدمت کارمندان و کارکنان دولت مبلغ ۵۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است. همچون لایحه سال جاری در نظر گرفته شده است.

 

در لایحه بودجه ۱۴۰۳ افزایش ضریب حقوق همه گروه‌های حقوق بگیر ۱۸ درصد و حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشگری ۲۰ درصد پیشنهاد شده. سقف خالص پرداختی‌ها در تمام کشور بیش از ۶۵ میلیون تومان ممنوع اعلام شده است. همچنین کلیه برنامه‌های توسعه اشتغال توسط دستگاه‌های اجرایی با پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به تصویب شورای عالی اشتغال می‌رسد.

 

پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران این هفته با هدف بررسی و ارائه گزارش استان ها و تبیین آئین نامه حمایت و توسعه مشاغل خانگی. بررسی شیوه نامه اجرایی تعاونی های خدمات اشتغال مردمی و بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه در اتاق تعاون ایران برگزار شد.

 

 

ایسنا

برچسب: سن بازنشستگی ، افزایش سن بازنشستگی ، رصد اشتغال ، پایش اشتغال ، صندوق بازنشستگی هماhttps://jahaneghtesad.com/direct/9860


  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |