دوشنبه 08 خرداد، 1402

کدخبر: 14900 14:00:44 1394-05-25
85 درصد سرمایه کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی است

85 درصد سرمایه کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
85 درصد سرمایه کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی است

85 درصد سرمایه کشورهای توسعه یافته، سرمایه اجتماعی است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

معاون وزیر کار:

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون 85 درصد سرمایه ارزشمند کشورهای توسعه یافته سرمایه های اجتماعی است، این میزان در کشور ژاپن 98درصد است.

به گزارش ایرنا، حسن هفده تن در همایش تبین حقوق فرهنگی - اجتماعی زنان کارگر که به مناسبت تولد حضرت معصومه(س) در محل کارخانه کروز برگزار شده بود، در خصوص تفاوت منابع و سرمایه انسانی، اظهار داشت: منابع انسانی دست نخورده مانده اما سرمایه انسانی از انسان های فرهیخته برای پیشرفت و توسعه یاری گرفته می شود.

وی تاکید کرد: سرمایه اجتماعی می تواند تولید ارزش افزوده کند و به همان اندازه که دولت ها ثروتمندتر می شوند، منابع انسانی می توانند به سرمایه انسانی تبدیل شوند.

وی با اشاره به موضوع بهره وری، اظهار داشت: قرار بود یک سوم تولید ناخالص داخلی از طریق بهره وری تامین شود، در صورتی که حجم اقتصاد ایران را 600 میلیارد دلار در نظر بگیریم قرار بود 200 میلیارد دلار از طریق بهره وری حاصل شود اما متاسفانه این مهم تحقق نیافت.

وی ادامه داد: این موضوع علل گوناگونی داشت که شاید یکی از آنها را بتوان در حوزه زنان جستجو کرد، متاسفانه نتوانستیم از نیمه توانمند جامعه به نحو مطلوب استفاده کنیم.

هفده تن افزود: هم اکنون نرخ مشارکت اقتصادی زنان حدود 15درصد و نرخ بیکاری زنان نزدیک به سه برابر مردان است.

معاون روابط کار با بیان آنکه تبعیض جنسیتی در تمام دنیا مشاهده می شود، تصریح کرد: این در حالی است که مقاوله نامه 100 سازمان بین المللی کار و همچنین ماده 38 قانون کار بر برابری جنسیتی تاکید می کنند.

وی گفت: در تمام کارگاهها برای کارهای هم ارزش باید حقوق مساوی پرداخت شود اما این مهم فقط در چند کشور پیشرفته مشاهده می شود.

وی تفاوت دستمزد زنان و مردان برای کارهای هم ارزش را در جهان بین 16 تا 38 درصد عنوان کرد و گفت: دولت تدبیر و امید در تلاش است که تبعیض جنسیتی در حوزه اشتغال را امحا کند و به همین منظور در روابط کار بخشنامه های متعددی تدوین کرده ایم تا این تفاوت را به حداقل کاهش دهیم.

هفده تن افزود: باید الگویی را طراحی کنیم که حضور زنان در حوزه اشتغال پررنگتر شود، هم اکنون تحولات ارزشمندی با مدیریت زنان در خانواده ایجاد شده که این تحول مرهون توانمندی زنان و به واسطه افزایش سطح تحصیلی زنان است.

معاون روابط کار وزارت تعاون تاکید کرد: باید تعادل میان کار و خانواده انجام شود و این در حالی است که همواره زنان دارای نقش بی بدیلی در خانواده هستند.

وی در خصوص بخش هایی که زنان می توانند حضور موثری در آن داشته باشند، حوزه تحقیق و توسعه عنوان کرد و گفت: نرخ بازگشت این بخش در کشور امریکا یک به 50 میلیون دلار است.

به گفته وی، نرخ بازگشت سرمایه در بخش صنعت یک به 15، در بخش کشاورزی یک به 10 و صنایع دفاعی یک به کمتر از 50 است.

وی یادآور شد: برای تحقق عدالت جنسیتی نیاز به چندین مولفه شامل تغییر رویکر حمایت صرف از زنان به رویکرد توانمندسازی زنان داریم.

وی رویکرد دیگر را ایجاد و توسعه تشکل ها در حوزه زنان عنوان کرد و افزود: هم اکنون 11هزار تشکل(7500 تشکل کارگر و 2500 تشکل کارفرمایی)در کشور فعال است اما زنان حضوری در این تشکل ها ندارند.

وی با اشاره به کارخانه کروز گفت: در این کارخانه 9 هزار کارگر فعال هستند که حدود 6 هزار کارگر آن زن هستند و باید تشکل زنان در این کارخانه ایجاد شود.

وی همچنین در خصوص رویکردهای دیگر گفت: باید زمنیه سازی برای حضور زنان برای مدیریت ارشد کشور فراهم شود به طوری که زنان در مناصب عالی حضور یابند زیرا اقتصاد ایران از این رهگذار پربارتر خواهد شد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |