کد خبر: 11706
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۴

۸ درصد به خاطر گرانی مواد اولیه،۱۴ درصد به دلیل فقدان بازار

۸ درصد به خاطر گرانی مواد اولیه،۱۴ درصد به دلیل فقدان بازار

بررسی دلایل اصلی تعطیلی واحدهای صنعتی کوچک

گروه تولید: معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران ابراز امیدواری کرد که در سال جدید سیستم بانکی کشور سهمی از منابع مالی برای رونق صنایع کوچک را در نظر بگیرد تا با تزریق این منابع بخشی از واحدهای صنعتی کوچک غیرفعال به چرخه تولید بازگردانده شده و بخش دیگر که با ظرفیت پایین مشغول فعالیت هستند، بتوانند افزایش تولید دهند.

فرشاد مقیمی یکی از ماموریت های اصلی سازمان را حمایت از صنایع کوچک ذکر کرد و افزود: با توجه به طرحی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 93 به هیات دولت ارائه شد، هیات وزیران مصوب کرد تا 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای صنایع کوچک در نظر گرفته شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران افزود: در سال جاری نیز با توجه به بخشنامه بانک مرکزی که در پایان سال 93 به سیستم بانکی ابلاغ شد و پیام رهبر معظم انقلاب در ابتدای سال 94 و تاکید ریس جمهور به حمایت از صنایع کوچک، امیدواریم این بخش مورد عنایت ویژه قرار گیرد.

مقیمی با تشریح وضعیت واحدهای متوقف شده، گفت: در حال حاضر 69 درصد واحدهای صنعتی کوچکی که متوقف شده اند از کمبود نقدینگی رنج می برند.

معاون برنامه ریزی وامور اقتصادی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه 14 درصد واحدهای صنعتی کوچک متوقف شده، بدلیل فقدان بازار و به پایان رسیدن چرخه عمر محصول از چرخه تولید خارج شده اند، گفت: 8 درصد واحدهای تعطیل شده نیز بواسطه گرانی مواد اولیه با مشکلاتی روبه رو هستند.

مقیمی در پایان با اشاره به سیاست ها و برنامه های انجام شده در حوزه صنایع کوچک، به موضوعاتی نظیر افزایش سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک و ایجاد پیوند بین صنایع کوچک و بزرگ پرداخت و از رشد 10.7 درصدی بخش صنعت در 9ماهه سال 1393 در مقایسه با رشد 2.5 درصدی این صنعت در سال 92 خبر داد.