کد خبر: 10138
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۳
گروه : جهان انرژی

۱۰ سال دیگر سومالی می شویم!

۱۰ سال دیگر سومالی می شویم!

زنگ خطر کاهش منابع آب کشور

گروه امورزیربنایی: قائم مقام شرکت آبفای استان تهران با بیان اینکه کشور به شدت در معرض کاهش منابع آبی قرار دارد، گفت: این کاهش به حدی است که طبق پیش بینی کارشناسان تا سال 2025 ایران وضعیتی همانند سومالی پیدا خواهد کرد.

علیرضا نوذری پور در همایش مدیریت مصرف آب، افزود: هوای ملایم این روزهای زمستان تهران وضعیت نگران کننده ای را برای تامین آب تابستان سال آینده پیش بینی می کند.

وی ادامه داد: در سال هایی که زمستان های متعادلی داشته ایم، مصرف آب در این روزها دو میلیون و 300 هزار مترمکعب مصرف آب بود، در حالی که اکنون دو میلیون و 700 هزار مترمکعب مصرف آب داریم و این مصرف آب به همراه آب شدن برف کوه ها به دلیل گرم شدن هوا باعث می شود که در تابستان با مشکل جدی برای تامین منابع آبی مواجه شویم.

نوذری پور اظهار داشت: در 30 سال گذشته متوسط مصرف سالیانه آب در استان تهران سه درصد اما جمعیت این استان به طور متوسط کمتر از دو درصد افزایش داشته است و این نشان می دهد که علاوه بر مشکل افزایش جمعیت و تامین آب برای این جمعیت اضافه شده، استان تهران با افزایش مصرف آب به ازای هر نفر نیز مواجه است.

قائم مقام شرکت آبفای استان تهران اظهار داشت: در حال حاضر منابع آبی استان تهران در وضعیت بسیار بدی قرار دارد، به طوری که در سد لار تنها دو میلیون متر مکعب آب پشت سد داریم که سازمان حفاظت محیط زیست اجازه برداشت از آن را به دلیل آبزیانی که در آن منطقه زندگی می کنند، به ما نمی دهد.

نوذری پور در بخش دیگری از سخنانش به بحث ساخت وساز بی رویه در استان تهران اشاره کرد و گفت: شهرک هایی که به تازگی با عنوان مسکن مهر در حاشیه تهران ساخته و تامین منابع آبی آن برعهده استان تهران گذاشته شده به همراه صدور مجوزهای ساخت وساز در تهران که بی ضابطه انجام می شود از جمله دردسرهای مهم ما در تامین منابع آب است که فریادهای ما برای سامان دهی به این ساخت وسازها و صدور مجوزها هم به جایی نرسیده است.

وی با اشاره به قیمت پایین آب در کشور، گفت: قیمت آب در سطح جهانی به ازای هر 1000 لیتر معادل دو دلار است اما ما آن را 350 تومان عرضه می کنیم، وقتی ما نیم لیتر آب بطری را 500 تومان می فروشیم ولی آب شبکه 1000 لیترش 350 تومان می شود معلوم است که فرهنگ سازی برای مدیریت مصرف آب یا صورت نمی گیرد یا به کندی انجام می شود.

نوذری پور اضافه کرد: با وجود تمام این مشکلات و محدودیت ها کشور ایران جزو پرمصرف ترین کشورهای جهان در زمینه آب هست در حالی که کشورهایی که در مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارند مدت هاست سازوکار مصرف خودشان را طبق شرایط موجود در کشورشان بهینه سازی کرده اند.

وی به وضعیت مصرف آب در استان تهران پرداخت و گفت: سرانه مصرف آب در استان تهران 231 لیتر در شبانه روز است؛ در حالی که این رقم در شهرهای بزرگ دنیا مانند توکیو یا برلین عددی برابر با 110 لیتر در شبانه روز است و این مسئله نشان می دهد که با وجود خشکسالی ها، مصرف آب ما بسیار بالاست و همین نکته نیاز ما به فرهنگ سازی در زمینه مصرف آب را بیش از پیش نمایان می کند.

نوذری پور همچنین به لزوم مدیریت مصرف آب در کشور پرداخت و گفت: سرانه آب آشامیدنی در جهان به ازای هر نفر به شدت در حال کاهش است و این مسئله در ایران شدت بیشتری دارد؛ چرا که به عنوان مثال در استان تهران میزان بارندگی در سه سال اخیر به شدت کاهش یافته و فقط امثال نسبت به سال گذشته با کاهش 47 درصدی میزان بارندگی مواجه بوده ایم.

قائم مقام آبفای استان تهران با اشاره به اینکه تنها در هفت درصد از مساحت کشورمان بارندگی به میزان مطلوب صورت می گیرد، افزود: یکی دیگر از مشکلات ما در کشور تفاوت میزان بارش در نقاط مختلف کشور است؛ به طوری که در بندر انزلی 1960 میلی متر در سال بارندگی داریم اما در منطقه ای مانند یزد تنها 60 میلی متر در سال بارندگی اتفاق می افتد.