چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 137918 19:02:14 1400-01-27
کلاف سردرگم بازار نفت

کلاف سردرگم بازار نفت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
کلاف سردرگم بازار نفت

کلاف سردرگم بازار نفت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

واکاوی آینده مبهم بازار در گفتگوی جهان اقتصاد با کارشناس حوزه انرژی

در اوایل ماه آوریل سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آنها تصمیم گرفتند محدودیت‌های عمیق تولید که قیمت‌ها را از سقوط ناشی از همه‌گیری سال گذشته نجات داد را کاهش دهند و این کلاف سردگمی که در بازارهای جهانی از جمله بازار نفت به عنوان کلیدی ترین بازاروجود دارد را شکافتند .

به گزارش جهان اقتصاد، وضعیت تخفیف‌ها در آسیا به این معنی است که کاربران احتمالا محموله‌های نقدی را با قیمت مناسب‌تری از خاورمیانه به دست خواهند آورد، مگر اینکه نفت حوزه آتلانتیک و غرب آفریقا برای ادامه رقابت، قیمت‌هایشان را کاهش دهند.

با افزایش تولید اوپک پلاس و خاورمیانه، رقابت در منطقه برای فروش نفت تشدید خواهد شد. به طور بالقوه سایر صادرکنندگان مجبور به تخفیف بیشتر روی بشکه‌های نفت خود شده‌اند.

این وضعیت علایم هشداردهنده از گسترش این قیمت‌ها توسط بازرگانان برای تعیین مقرون‌به‌صرفه بودن بشکه‌ها از خاورمیانه در برابر بشکه‌های مرتبط به برنت را نشان می‌دهد. در حال حاضر این فاصله نزدیک به بیشترین فاصله قیمت در بیش از ۱۶ ماه گذشته است. در واقع این وضعیت، وضعیت خوبی برای نفتی که در برابر برنت قیمت‌گذاری می‌شود، نیست.

در همین زمینه، محمدعلی صادقی، کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: افزایش تولید نفت خام درخاورمیانه ممکن است جنگ جدیدی را در قیمت بازار جهانی نفت آغاز کند و بسیاری از تحلیلگران بازار جهانی نفت خام بر این عقیده هستند که  افزایش تولید نفت خام کشورهای صادرکننده نفت خام در خاورمیانه باعث می شود سایر نفت خام ها دراین منطقه در مقایسه با گریدهای مرتبط با نفت خام برنت ارزان تر باشد، که این امر ممکن است به یک جنگ قیمت منجر شود.

وی با بیان اینکه نفت خام‌ها درسراسر دنیا بسیارارزانتر با حجم بسیار زیادی از خاورمیانه تامین می شود تصریح کرد: محموله‌‌‌های مرتبط با نفت خام برنت باید با تخفیف بیشتری برای خریداران در منطقه آسیا تخصیص داده شود تا شرایط رقابتی بیشتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: اوپک هشدار داده است که اگرخریداران نفت خام مخصوصا چینی ها تخفیف بیشتری داشته باشند، این احتمال وجود دارد که رقابت کمتری شکل بگیرد و این هشدار در حالی است که اوپک آماده پاسخگویی به افزایش قیمت نفت خام و چشم انداز بهبود تقاضای نفت خام در سطح بازارهای جهانی است.

صادقی افزود: در شرایط همه گیری ویروس کرونا کاهش تقاضا برای نفت در بسیاری از نقاط جهان، از جمله در بازارهای اصلی مانند هند و ایالات متحده مشاهده نمی شود عدم اطمینان همچنان رو به افزایش است.

وی خاطرنشان کرد: از سویی شرایط عرضه نفت خام به گونه ای جاری است که به نظر می رسد تمایل روند صعودی قیمت ها همچنان وجود داشته باشد، ایران درحال مذاکره با ایالات متحده برای بازگشت به توافق هسته ای است و از سوی دیگرهم عربستان سعودی برای کاهش داوطلبانه تولید 1 میلیون بشکه در روز، تولید نفت خام در ماه مه را افزایش خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: در همین حال ، روند تولید نفت خام از میادین  نفتی دریای شمال در جهت تثبت ذخیره سازی نفت خام است که این امر باعث کاهش در دسترس بودن سایر نفت خام های مرتبط با برنت می شود و قیمت آنها را به سمت افزایش سوق خواهد داد.

وی در پایان عنوان کرد: تحت چنین شرایطی، تولیدکنندگان نفت خام با اتصال به قیمت نفت خام برنت باید تخفیف بیشتری برای رقابت با نفت خام‌های خاورمیانه در پیش داشته باشند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |