شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 11099 15:39:24 1393-12-22
هیات دولت پیگیر لایحه برخورد با متصرفان منابع طبیعی

هیات دولت پیگیر لایحه برخورد با متصرفان منابع طبیعی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
هیات دولت پیگیر لایحه برخورد با متصرفان منابع طبیعی

هیات دولت پیگیر لایحه برخورد با متصرفان منابع طبیعی

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از ارسال لایحه برخورد قاطع با متخلفان و متصرفان عرصه های طبیعی کشور به دولت خبر داد.

به گزارش ایرنا، خداکرم جلالی در پایان هفته منابع طبیعی و آبخیزداری در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه تهران با اعلام این مطلب گفت: بحث برخورد قاطع با متخلفان با سرعت بیشتر در دستورکار مجموعه وزارت جهاد کشاورزی و یگان حفاظت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری قرار دارد و امیدواریم با کمک مردم بتوانیم این کار را انجام دهیم.
وی ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با دست اندرکاران محیط زیست و منابع طبیعی کشور در تاریخ ۱۷ اسفند ماه امسال تاکید کرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در راستای عمل به فرامین معظم له، دو موضوع مهم آبخیزداری و آبخوان داری و مقابله با بیابان زایی را بیش از پیش مورد توجه قرار خواهد داد.
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه نسبت به پدیده های زمین خواری و کوه خواری هشدار داده و خواستار برخورد جدی تر با آن شده اند تا میراث طبیعت به دست آیندگان نیز برسد.
ایشان بیان کردند: «از این پس مردم باید قضاوت کنند که کدام دستگاهها به وظیفه خود برای حفظ محیط زیست عمل می کنند و کدام دستگاهها برای حفظ محیط زیست، تلاش و اقدام لازم را انجام نمی دهند.»
جلالی در ادامه از تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین به عنوان چالش های اصلی جهان امروز یاد کرد و گفت: کاهش نزولات جوی و منابع آب شیرین و بیابان زایی که از عوارض تغییر اقلیم هستند، خود موجب بروز خشکسالی و تغییرات اساسی در مجموعه های زراعی، باغبانی، جنگل ها و مراتع می شود و از سوی دیگر، افزایش آفات و بیماری های گیاهی و کاهش تنوع زیستی را به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه به ازای هر یک درجه سانتیگراد گرم شدن کره زمین، میزان نیاز به منابع آبی تا ۱۷ درصد افزایش می یابد، یادآور شد: طی ۵۰ سال گذشته، هوای کره زمین حدود هشت دهم درصد گرم تر شده و این در حالیست که این رقم در ایران تقریبا دو برابر بوده و ۱٫۵ درجه سانتیگراد است بنابراین نیاز به منابع آبی در کشور ما به مراتب بیشتر از نیازهای جهانی بوده است.
وی تاکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به حفظ عرصه های طبیعی را یادآور شد و گفت: چنانچه به رهنمودهای معظم له به صورت جامع و کارآمد توجه نشود و سرمایه گذاری لازم در این حوزه صورت نگیرد وضعیت شکننده محیط زیست کشور بهبود نخواهد یافت.
جلالی با ارائه آماری مبنی براینکه ۷۰ نزولات آسمانی در کشور ما در یک بازه زمانی کوتاه تبخیر می شود، گفت: میزان نزولات آسمانی کشور ما حدود ۲۵۰ میلیمتر در سال است که یک سوم میانگین بارش جهانی است و از سوی دیگر به دلیل قرار گرفتن ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک، میزان تبخیر آب در سال حدود دو هزار و ۱۰۰ میلیمتر و تقریبا سه برابر میزان جهانی است.
به گفته وی، اجرای عملیات آبخیزداری در هر هکتار زمین می تواند به استحصال ۵۰۰ متر معکب آب جدید، کاهش فرسایش خاک به میزان شش تا هفت تن، کاهش رسوب خاک به میزان ۲٫۵ تن، رویش ۱۲۰ کیلوگرم علوفه و همچنین کنترل سیلاب در عرصه های طبیعی منجر شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری همچنین از تهیه و ارسال طرح آبخیزداری ۱۴ میلیون هکتار در کشور به دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد با حمایت های دولت و مجلس شورای اسلامی با اجرای این طرح، بخش زیادی از نگرانی های رهبر معظم انقلاب و مردم در زمینه های زیست محیطی و منابع طبیعی برطرف شود.
وی بیابان زدایی را یکی دیگر از رویکردهای اصلی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ذکر کرد و گفت: حدود ۲۲ درصد از مساحت کشور ما را بیابان ها تشکیل می دهند و با اینکه مساحت ایران، یک درصد خشکی جهان را شامل می شود اما ۲٫۲ درصد بیابان های جهان را در خود جای داده است.
به گفته وی حدود ۲۰ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی کشور تحت تاثیر فرسایش بادی هستند که ۷٫۵ میلیون هکتار از این عرصه ها کانون های بحرانی بیابان زا محسوب می شوند که برای پیشگیری از توفان های شن و گرد و غبار باید این کانون های بحرانی را کنترل کرد.
جلالی با بیان اینکه اعتبارات مربوط به بیابان زدایی در برنامه های توسعه چهارم و پنجم کشور روند نزولی داشته است، گفت: رفع معضل بیابان زایی به سرمایه گذاری بیشتر و استفاده از فناوری های جدید نیاز دارد.
وی کنترل خشکیدگی بلوط در جنگل های زاگرس در سطح ۳۲ هزار هکتار، تثبیت مالکیت اراضی منابع طبیعی در سطح ۷۰۰ هزار هکتار، ایجاد کمربند حفاظتی به میزان ۷۳۲ هزار هکتار، اطفای حریق در ۲۹ هزار هکتار، کنترل ساخت و سازها در محوطه جنگل های زاگرس و کنترل ساخت و ساز و اجرای طرح های عمرانی در جنگل های شمال را به عنوان برخی از اقدامات صورت گرفته در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در طول فعالیت دولت تدبیر و امید عنوان کرد

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |