چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 732 11:58:29 1393-01-15
نگاه طلا به بازارمسکن وبورس دوخته شده است

نگاه طلا به بازارمسکن وبورس دوخته شده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
نگاه طلا به بازارمسکن وبورس دوخته شده است

نگاه طلا به بازارمسکن وبورس دوخته شده است

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

‏گروه بازارپول : با توجه به رشد شاخص بورس در سال گذشته که رشد بی ‏نظیری را تجربه کرده است، بسیاری از سرمایه ‏ها بدین سو سوق داده شده ‏اند.
پیش بینی قیمت طلا طی ماه های آینده به شدت دشوار شده است. از سوی تحولات بین المللی موجب شده تا روند قیمت گذاری ها سیرمتفاوت از گذشته پیدا کند و از سوی دیگر به نظر می رسد بازارها روند حرکتی خود را برای کارشناسان مشخص نمی کنند. رئیس اتحادیه کشوری طلا نیز اعتقاد دارد پیش بینی وضعیت آینده بازارها با توجه به شرایط موجود در بازار دشوار است. کشتی آرایی می گوید:« در طی 11 ماه گذشته قیمت طلا در ایران نیز به تبع قیمت جهانی آن با 38 درصد کاهش روبرو بود. اما می‏بینیم که در اسفندماه این میزان کاهش، متاثر از بازارهای جهانی کم‏ کم روند افزایشی را در پیش گرفت. اما با تمامی این احوال و افزایش قیمت‏ ها، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بهای طلا دیگر روند صعودی که در سال 2011 اتفاق افتاد را تجربه نخواهد کرد.»
در حال حاضر قیمت طلا تحت تاثیر کاهش خرید چین از بازارهای جهانی و همچنین بالاگرفتن منازعات میان روسیه و امریکا در بازار جهانی بالا رفته است. البته پیش از این قیمت طلا نزول 40 دلاری را تجربه کرده بود. به همین جهت بخش مهمی از تحلیلگران در مورد آینده قیمت گذاری این فلز ارزشمند ناامید شده بودند. کشتی آرایی رئیس اتحادیه طلا در مورد پیش بینی آینده قیمت ها نیز می گوید:« اگر وضعیت سیاسی و اقتصادی جهان و ایران همچنان در وضعیت کنونی به سر ببرد، نوسان زیادی در قیمت طلا نخواهیم داشت اما اگر اتفاقات غیرمنتظره‌ای را در حوزه سیاسی و اقتصادی شاهد باشیم، قطعا بر روی بازار طلا تاثیرگذار خواهد بود. اما آنچه که در سال 93 بسیار حائز اهمیت است، بحث قیمت ارز خواهد بود که یکی از ارکان تعیین‏ کننده در قیمت طلاست. با توجه به اینکه یکی از محورهای اقتصادی دولت آقای روحانی، تثبیت نرخ ارز اعلام شده و بارها مورد تاکید قرار گرفته می‏توان انتظار داشت که به ثباتی در بازار طلا نیز دست یابیم. »
با این حال طی سال 93 همچنان سرمایه گذاران خرد نمی توانند به بازار طلا اعتماد کنند چراکه دامنه نوسان قیمت این فلز ارزشمند از میزان علاقه مندی به ریسک سرمایه گذاران خرد بیشتر شده است. به گزارش خبر آنلاین ، کشتی آ‌رایی هم همین اعتقاد را دارد:« با توجه به رشد شاخص بورس در سال گذشته که رشد بی ‏نظیری را تجربه کرده است، بسیاری از سرمایه ‏ها بدین سو سوق داده شده ‏اند. در کل می‏ توان انتظار داشت که سرمایه‏ گذاری‏های مردم به سوی بانک یا بورس متمایل گردد و به دلیل تجربه تلخ گذشته شاهد بازگشت سرمایه به بازار طلا و ارز نباشیم.» با این حال به نظر می رسد وضعیت سرمایه گذاری در بازار طلا بیش از آنکه به بازارهای دیگر گره خورده باشد، به میزان سودهی بورس و رشد قیمت ها در بازار مسکن وابسته شده باشد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |