شنبه 08 بهمن، 1401

کدخبر: 10346 15:21:25 1393-11-27
لاریجانی:  ایران موافق تمدید مذاکرات نیست

لاریجانی: ایران موافق تمدید مذاکرات نیست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
لاریجانی:  ایران موافق تمدید مذاکرات نیست

لاریجانی: ایران موافق تمدید مذاکرات نیست

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

رییس مجلس شورای اسلامی با تقدیر از نقش مثبت چین در مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به توافق طی مذاکرات هسته ای جدی است و با تمدید مذاکرات موافق نیست

به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی روز دوشنبه در دیدار وانگ ایی وزیر خارجه چین افزود: طرف های مقابل در مذاکرات هسته ای باید اراده سیاسی خود را برای دستیابی به توافق نشان دهند.

وی در ادامه سطح فعلی روابط ایران و چین را خوب و رو به رشد دانست و اظهارداشت: نگاه در ایران به توسعه روابط با چین دراز مدت و راهبردی است و مجلس شورای اسلامی از توسعه مناسبات دو کشور حمایت می کند.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: همکاری ایران و چین در عرصه های مختلف بین المللی و منطقه ای ضمن تأمین منافع مشترک دو کشور، آثار بسیار مثبتی برای ثبات و امنیت جهان در بر خواهد داشت.

لاریجانی همچنین با تاکید بر اهمیت همکاری های اقتصادی و تجاری فیمابین دو کشور افزود: باید با همکاری مشترک ساز و کارهای لازم برای تسریع در روند اجرای توافقات و شناسایی ظرفیت ها و فرصت های همکاری دو کشور در عرصه های مختلف صنعتی، اقتصادی، بازرگانی و فناوری طراحی و به اجرا گذارده شود.

وی در همین زمینه از پروژه هایی نظیر توسعه بندر چابهار، خطوط ریلی مانند خط آهن تهران –اصفهان و تهران–مشهد و سرمایه گذاری مشترک به عنوان زمینه های مهم و موثر در توسعه و تقویت مناسبات فیمابین یاد کرد.

رییس قوه مقننه در پایان این دیدار از همکاری های پارلمانی به عنوان یکی از مهمترین زمینه های گسترش و توسعه روابط فیمابین نام برد و بر انجام مشورت های منظم میان مقامات پارلمانی دو کشور تأکید کرد.

وانگ ایی وزیر خارجه چین نیز در ادامه همین دیدار با ابراز خرسندی از سفرها و دیدارهای منظم مسوولان دو کشور، سفر رییس مجلس شورای اسلامی به چین را بسیارثمربخش خواند و گفت: ارتباطات سیاسی و پارلمانی میان مسئولان دو کشور نقش مهمی در توسعه مناسبات فیمابین و استفاده از همه ظرفیت ها و توانمندی ها برای توسعه سطح همکاری های ایران و چین دارد.

وی در ادامه افزود: ایران شریک تجاری مهمی برای چین است و ما می خواهیم تا روابط دو کشور به سطح راهبردی ارتقا یابد، در مسائل بین المللی با یکدیگر مشورت نماییم و روابط اقتصادی و تجاری خود را بیش از پیش گسترش دهیم.

وزیر خارجه چین در این دیدار با تأکید بر حساسیت کشورش از مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 گفت: چین در هر شرایطی به حل و فصل مسالمت آمیز موضوع هسته ای ایران پایبند است و معتقد است باید به توافقی راهبردی که منافع هر دو طرف را تأمین نماید دست یافت.

وی تصریح کرد: غرب موضوع هسته ای ایران را بهانه ای برای جلوگیری از پیشرفت و توسعه اقتصادی ایران قرار داده است.

وی افزود: برای مقابله با گروه داعش اقدام نظامی به تنهایی کافی نیست و لازم است همه کشورها در مقابله با این جریان همکاری کنند.

جهانگیری روابط اقتصادی تهران ـ بغداد را رو به رشد ارزیابی و خاطرنشان کرد: امیدوارم موافقت نامه های میان دو کشور در زمینه های مختلف از جمله اتصال خطوط ریلی و همکاری در زمینه بنادر هرچه زودتر اجرایی شود.

معاون اول رییس جمهوری با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران از تجربیات بسیار خوبی در امر سازندگی برخوردار است، تصریح کرد: شرکتهای ایرانی علاقه مند هستند در بازسازی عراق مشارکت و نقش فعال داشته باشند.

جهانگیری اضافه کرد: ایران و عراق دو کشور مهم نفتی هستند که کاهش بهای نفت منجر به ضرر و زیان برای هر دو کشور شده و باید با همکاری یکدیگر مانع تداوم این وضعیت شویم.

معاون اول رییس جمهوری از آمادگی ایران برای انتقال گاز به عراق خبر داد و اظهار امیدواری کرد هرچه سریعتر اولین خط لوله انتقال گاز که در آستانه افتتاح قرار دارد، نهایی شده و زمینه اجرای خط دوم نیز فراهم شود.

وی همچنین از میزبانی گرم دولت و ملت عراق از زائران ایرانی در ایام اربعین قدردانی کرد و گفت: امیدوارم این روز به مظهر محبت میان مردم مبدل شود، همانگونه که مراسم اربعین امسال مظهر قدرت نمایی دولت و ملت عراق بود.

«حیدر العبادی» نخست وزیر عراق نیز در این نشست با خوش آمدگویی به هیات ایرانی اظهار داشت: امیدوارم مناسبات میان دو کشور روند رو به رشدی را به همراه داشته باشد و منجر به افزایش همکاری های فی مابین در زمینه های مختلف شود.

نخست وزیر عراق همچنین با تاکید بر وجود زمینه های فراوان برای همکاری میان دو کشور خاطرنشان کرد: ایران و عراق می توانند در زمینه های مختلف از جمله نفت و گاز، مسکن، حمل و نقل و سایر زمینه ها همکاری خوبی داشته باشند.

حیدرالعبادی اظهار امیدواری کرد زمینه دیدار و مذاکره میان وزرای دو کشور فراهم شود تا بتوانند به راه حل های مطلوب برای اجرای توافقات میان دو کشور برسند.

وی از وزرا و مسوولان دو کشور خواست در فرصت ایجاد شده، طی جلسات دو جانبه موارد و موضوعات مرتبط با همکاری های دو کشور را بررسی و پیگیری کنند تا به راهکارهای دستیابی به اجرای توافقات و گسترش همکاری ها برسند.

نخست وزیر عراق اظهار امیدواری کرد موانع و مشکلات پیش روی اجرای توافق های میان دو کشور برطرف شده و بستر مناسبی برای گسترش مناسبات و ارتقا سطح همکاری های تهران ـ بغداد فراهم شود.

کاردار غیرمقیم انگلیس :به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای برای طرفین سود بخش است-کاردار غیر مقیم انگلیس در ایران گفت: حل مسائل موجود در مذاکرات هسته ای و به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و گروه 1+5 می تواند برای هر دو طرف مذاکره کننده بسیار سودبخش باشد.

به گزارش ایرنا 'آجی شارما' ، دوشنبه در دیدار با استاندار فارس در شیراز ، ابراز امیدواری کرد که ظرف ماههای آینده شاهد به نتیجه رسیدن مذاکرات ایران و گروه 1+5 باشیم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |