یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 99291 14:18:04 1398-04-01
ضعف ارتباط با نهادهای مالی کشورهای اسلامی به دلیل اعمال تحریم‌ها

ضعف ارتباط با نهادهای مالی کشورهای اسلامی به دلیل اعمال تحریم‌ها

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ضعف ارتباط با نهادهای مالی کشورهای اسلامی به دلیل اعمال تحریم‌ها

ضعف ارتباط با نهادهای مالی کشورهای اسلامی به دلیل اعمال تحریم‌ها

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

خبرگزاری ایکنا نوشت: بازار سرمایه ایران یکی از بازارهای پیشرفته در زمینه توسعه ابزارهای مالی اسلامی است و به ویژه از زمانی‌ که کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تأسیس شده، توسعه این ابزارها شدت بیشتری به خود گرفته است. از سوی دیگر برخی از کارشناسان و مسئولان بازار سرمایه معتقدند که بازار سرمایه ما به اندازه کافی ارتباطات بین‌المللی دارد، اما برخی دیگر دیدگاهی متفاوت دارند و معتقدند راهی طولانی در این زمینه در پیش داریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی‌مقدم، رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره وضعیت ارتباط بازار سرمایه ایران با نهادهای مالی اسلامی بین‌المللی پرداخت و گفت: باید ابراز تأسف کنم که بازار مالی ما ارتباط اساسی با بازارهای مالی جهان و کشورهای اسلامی ندارد؛ این نقطه ضعفی است که امیدوارم با کنار نهاده شدن تحریم‌ها بتوانیم آن را برطرف کنیم.

معضلات تحریم‌ها برای توسعه ارتباطات مالی بین‌المللی

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌های بین‌المللی عامل اصلی این وضعیت است؟ بیان کرد: بنده علت اصلی این وضعیت را تحریم‌ها می‌دانم، اما علاوه بر آن، دلایل دیگری هم وجود دارد؛ هر چند باید به این نکته هم اشاره کنم که خریداران خارجی هم در بورس ما حضور دارند اما از نظر کم و کیف، این رقم بالا نیست.

مصباحی‌مقدم در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت ارتباط با بازار سرمایه مالزی یادآور شد: ارتباط مناسبی با بازار سرمایه مالزی هم نداریم، بلکه صرفاً ارتباطات علمی برقرار شده است. منظور این است که رابطه بین کمیته فقهی ما و شورای شریعت آن‌ها هر ساله در جریان است.

تفاوت‌های فقهی تأثیری بر ارتباطات مالی ما ندارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: ما هر ساله در آنجا حضور می‌یابیم و مقاله ارائه می‌‌‌کنیم و آن‌ها هم برای همایش‌هایی که در کشور ما برگزار می‌شود حاضر می‌شوند و به ارائه سخنرانی و مقاله می‌پردازند.

رئیس کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان درباره تأثیر اختلافات فقهی بر ارتباطات مالی با سایر کشورهای اسلامی گفت: خوشبختانه اختلافات فقهی بین ما و کشوری همانند مالزی، که عمدتاً اهل تسنن هستند، تأثیری در ارتباطات مالی ما ندارد، چراکه دیدگاه‌های فقهی ما در این زمینه قرابت بسیار زیادی دارد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |