چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 159199 09:56:22 1400-08-04
صادرات میوه به روسیه 50 درصد زیاد شد

صادرات میوه به روسیه 50 درصد زیاد شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
صادرات میوه به روسیه 50 درصد زیاد شد

صادرات میوه به روسیه 50 درصد زیاد شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا ، ارزش صادرات میوه و خشکبار ایران به روسیه در سه فصل اول سال 2021 به ارزش 196 میلیون دلار رسیده یعنی صادرات میوه‌های ایرانی به این کشور در نه ماهه اول سال2021 از نظر ارزشی 1.5 برابر مدت مشابه در سال 2020 است.

 افزایش‌ عرضه میوه و خشکبار ایران به بازار  روسیه یکی از دلایل مشکلات عرضه‌کنندگان میوه از مولداوی و ازبکستان در سال گذشته است. چون ایران می‌تواند طیف گسترده‌ای از میوه‌ها را تقریباً در تمام طول سال عرضه کند که از این بابت نسبت به رقبای خود متمایز می‌شود.

 همچنین، عرضه‌کنندگان ایرانی در تبلیغ میوه‌های خود فعال هستند، در حالی که برای مثال صادرکنندگان مولداوی به ندرت به تبلیغ محصولات خود روی می‌آورند. آندری یارمک، اقتصاددان می‌گوید، ایران از این نظر اغلب در میان پنج کشور فعال است و مولداوی معمولاً در بین ۱۰ کشور اصلی نیز قرار ندارد.

سیب یکی از کالاهای اصلی صادراتی ایران به روسیه است. بطوریکه ایران در 9 ماهه نخست سال2021 صادرات خود به این کشور را 2.5 برابر کرده و به 125 هزار تن رسانده است. پس از آن، کیوی با 37 هزار تن، هندوانه 27.4 هزار تن، هلو و شلیل 26.6 هزار تن، کشمش 12.2 هزار تن، خرما 7.4 هزار تن قرار دارند.

البته کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که شاید حجم مبادلات بیشتر از این آمار باشد، زیرا برخی از میوه‌های ایران از طریق کشورهای ثالث به روسیه صادر می‌شود.

تقریباً تمام میوه‌های ایرانی صادر شده به روسیه در سال2021 افزایش چشمگیری داشته و تنها صادرات انگور، هلو، گیلاس، آلو کاهش یافته است. طبیعتاً سرمای بهاره که بخشی از برداشت میوه‌های هسته‌دار را در ازبکستان خراب کرد، بر برداشت آن در ایران نیز تأثیر دارد.

بیشترین نرخ رشد صادرات به روسیه در بخش کیوی ایرانی بوده که میزان عرضه آن 2.7 برابر شده و همچنین صادرات کشمش ایران بیش از دو برابر شده است.

به این ترتیب، پس از 9 ماه از سال2021، روسیه سومین بازار مهم میوه و خشکبار برای ایران است. در اولین رتبه، با فاصله زیاد از سایرین، عراق با 370 میلیون دلار قرار دارد. هند نیز دومین بازار مهم میوه ایرانی است.

سایر کشورهای منطقه نیز از جمله بازارهای مهم فروش میوه‌های ایرانی هستند. قزاقستان دهمین واردکننده میوه و آجیل ایرانی، قرقیزستان یازدهم و اوکراین سیزدهم است. ازبکستان که در رتبه هجدهم این فهرست قرار دارد، با بالاترین نرخ رشد خرید از ایران قابل توجه بوده و در سال ۲۰۲۱ صادرات به این کشور ۱۱ برابر شده است!

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |