یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 6760 16:40:07 1393-08-21
شمخانی:  ایران خارج از چارچوب NPT تعهدی را نمی پذیرد

شمخانی: ایران خارج از چارچوب NPT تعهدی را نمی پذیرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
شمخانی:  ایران خارج از چارچوب NPT تعهدی را نمی پذیرد

شمخانی: ایران خارج از چارچوب NPT تعهدی را نمی پذیرد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

دبیر شورایعالی امنیت ملی با بیان اینکه دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای به سرعت قابل حصول خواهد بود، گفت: ایران به طور قطع در جریان مذاکرات هسته ای، تعهداتی فراتر از ان.پی.تی را نخواهد پذیرفت

به گزارش ایرنا، «علی شمخانی» در نشست سیاسی هفتگی با مدیران و کارشناسان دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ضمن تشریح آخرین وضعیت تحولات منطقه، روند مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را تبیین کرد.

وی افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای مجددا به رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه با اشاره به روند گفت و گوهای هسته ای ایران با کشورهای 1+5 ضمن تاکید بر تداوم پایبندی جمهوری اسلامی ایران به سیاست گفت و گوها و شفافیت کامل در برنامه صلح آمیز هسته ای کشور خاطر نشان کرد: همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی مبتنی بر شفافیت عملکرد و در چارچوب ان.پی.تی (NPT) و حتی در برخی موارد فراتر از آن بوده و بازرسی های بی شمار آژانس از تاسیسات هسته ای وحتی نظامی جمهوری اسلامی این موضوع را تایید کرده است.

شمخانی افزود: ایران به تمام تعهدات خود در چارچوب برنامه اقدام مشترک عمل کرده و با حسن نیت وارد گفت و گو ها شده است، در صورتی که طرف مقابل رویکرد منطقی، غیر سیاسی و مبتنی بر واقعیت ها داشته باشد دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای به سرعت قابل حصول خواهد بود. وی با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای پیگیری برنامه صلح آمیز هسته ای به منظور تامین نیازهای واقعی اظهار داشت: در مسیر همکاری گسترده و پردامنه ایران و آژانس کلیه تحریم های اعمال شده که غیرقانونی و ظالمانه است باید برداشته شوند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، یکی از دلایل اصلی کند بودن روند دستیابی به توافق در مذاکرات هسته ای را تعهد مطلق آمریکا به جلب رضایت رژیم صهیونیستی ذکر کرد و افزود: تداوم این سیاست ضمن ایجاد موانع جدی در مسیر دستیابی به توافق، اثرات بازدارنده خود را بر فضای مذاکرات تحمیل خواهد کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی درباره نامه اخیر اوباما به رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز گفت: نامه نگاری رییس جمهوری آمریکا دارای سابقه چندین ساله است و دربرخی موارد نیز پاسخ هایی به این مکاتبات ارایه شده است.

شمخانی با انتقاد از رویکردهای دوگانه هیات حاکمه آمریکا که در مکاتبات محرمانه و مواضع اعلامی دارای تناقض های آشکار است، این روش را صرفا اقدامی با هدف تاثیر گذاری بر فضای داخلی این کشور عنوان کرد و افزود: مواضع صریح، شفاف و قاطع جمهوری اسلامی در موضوع هسته ای مجددا به رییس جمهور ایالات متحده آمریکا یادآوری و بر عدم پذیرش برنامه غنی سازی نمایشی از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید شده است.

وی مشکل اصلی هیات حاکمه آمریکا را هزینه کردن حیثیت، وجهه و منابع مالی این کشور برای حفظ منافع اسرائیل دانست و افزود: متاسفانه سیاست های آمریکا در منطقه توسط رژیم صهیونیستی مدیریت می شود و این رژیم نیز در مقابل از هیچ ابزاری برای تحقیر آمریکا فروگذار نکرده است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |