یکشنبه 16 بهمن، 1401

کدخبر: 12445 14:40:47 1394-02-16
سال 2015، سالی سخت برای بازار طلا

سال 2015، سالی سخت برای بازار طلا

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
سال 2015، سالی سخت برای بازار طلا

سال 2015، سالی سخت برای بازار طلا

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

پس از آنکه قیمت جهانی طلا در دو سال گذشته به طور متوالی با کاهش روبرو شد، برخی تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که 2015 نیز سال سخت و طاقت فرسایی برای این فلز زرد خواهد بود.

به گزارش پایگاه اینترنتی کوین ورلد، قیمت طلا در دو سال گذشته با افت شدیدی روبرو شده و از 1900 دلار در هر اونس به مرز 1200 دلار رسیده است. افت متوالی قیمت طلا در دو سال متوالی طی دهه های اخیر بی سابقه بوده است.بر اساس این گزارش، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که سال 2015 میلادی نیز دوران سختی برای طلا و نقره خواهد بود. البته قیمت نقره تا پایان امسال تقریبا بدون تغییر خواهد بود ولی قیمت طلا احتمالا با افت بیشتری روبرو می شود.مهمترین عامل فشار بر قیمت طلا طی ماه های آینده افزایش احتمالی نرخ بهره آمریکا خواهد بود. تحلیلگران اقتصادی و سرمایه گذاران بین المللی به دقت نشست های فدرال رزرو را زیر نظر دارند.به نظر می رسد آمارهای اقتصادی آمریکا و گمانه زنی های مربوط به افزایش نرخ بهره این کشور همچنان بیشترین تاثیر را بر قیمت طلا خواهد داشت. نگرانی های مربوط به وضعیت اقتصادی آمریکا هنوز وجود دارد و افزایش ارزش دلار به ضرر صادرات این کشور تمام شده است.بعید به نظر می رسد که تقاضای فیزیکی در شرایط کنونی به تنهایی بتواند موجب افزایش چشمگیر قیمت طلا شود. بر اساس آمارهای شورای جهانی طلا بیش از 80 درصد تقاضای فیزیکی جهان در سال 2013 از کشورهای آسیایی بوده است.

تحلیلگر برجسته موسسه سرمایه گذاری ام کی اس سوییس تاکید کرد که عوامل مختلفی از جمله افزایش قیمت نفت، کاهش شاخص سهام در بازارهای جهانی و افزایش کسری تجاری آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش مجدد قیمت طلا داشته است.به گزارش رویترز، جیسون کریسولا تحلیلگر ارشد موسسه ام کی اس تصریح کرد که تقویت قیمت نفت، تشدید کسری تجاری آمریکا زمینه لازم برای افزایش تقاضا و قیمت طلا را فراهم کرده است. به نظر من گزارش وزارت کار آمریکا در روز جمعه کاتالیزور بعدی برای تحولات قیمت طلا خواهد بود.بر اساس این گزارش قیمت نفت برنت دریای شمال امروز چهارشنبه به بالاترین سطح خود از ابتدای سال 2015 میلادی رسیده است. این مساله تاثیر زیادی بر افزایش نرخ تورم جهانی و رشد تقاضای طلا داشته است.کاهش شاخص سهام در بازارهای آمریکا، اروپا و آسیا نیز تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا داشته است. افزایش چشمگیر کسری تجاری آمریکا نیز موجب افت ارزش دلار در برابر سایر ارزهای بین المللی شده است.

استراتژیست موسسه مالی TD Securities می‌گوید بازار طلا در حال آماده‌سازی خود پیش از انتشار گزارش اشتغال ماه آوریل در روز جمعه است و این طبیعی است که قیمت‌ها توان بالا رفتن نداشته باشند.به گزارش کیتکو، بارت ملک، استراتژیست موسسه مالی TD Securities می‌گوید بازار طلا در حال آماده‌سازی خود، پیش از انتشار گزارش اشتغال آمریکا در ماه آوریل است، از این رو این طبیعی است که قیمت‌ها توان بالا رفتن نداشته باشند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |