چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 198706 18:49:28 1401-08-22
رفتار حقوقی‌ها یکی از ترمزهای حرکت صعودی بازار سرمایه

رفتار حقوقی‌ها یکی از ترمزهای حرکت صعودی بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
رفتار حقوقی‌ها یکی از ترمزهای حرکت صعودی بازار سرمایه

رفتار حقوقی‌ها یکی از ترمزهای حرکت صعودی بازار سرمایه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

کارشناس بازار سرمایه، درگفت‌وگو با جهان اقتصاد مطرح کرد

بازار سرمایه بازاری آینده‌نگر است و آنچه که در این بازار مبنای قیمت‌گذاری سهام شرکت‌ها قرار می‌گیرد، برآورد ارزش سهام شرکت‌ها براساس مولفه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و ... است که بر روند آتی فعالیت‌ها و سودآوری آن‌ها موثر خواهد بود.

حمید فهیمی، کارشناس بازار سرمایه، درگفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار داشت: عموما پیش‌بینی آینده بر اساس مولفه‌های تاریخی صورت می‌پذیرد و آینده یک شرکت در بازار سرمایه را انبوهی از متغیرهای مختلف تشکیل می‌دهند که ریسک‌های سیستماتیک و غیر سیستماتیک زیادی بر آن‌ها مترتب است و همین ریسک‌ها، به خصوص در بازارسرمایه کشورما که عموما ریسک‌های سیستماتیک آن بر ریسک‌های غیرسیستماتیک آن فزونی دارد، پیش‌بینی آینده این بازار را با دشواری‌های بیشتری مواجه خواهد ساخت.

وی تصریح کرد: در روزهای اخیر، چشم‌انداز تورمی کشور در غیاب امیدواری به آینده برجام و گشایش‌های اقتصادی، سبب افزایش تقاضای ارزهای خارجی، افزایش نرخ آن‌ها و بالتبع کاهش بیش از پیش ارزش پول ملی شد.

وی بیان داشت: همین عامل در کنار قیمت‌های مناسب سهام شرکت‌های بورسی که در دو سال اخیر نسبت به تورم و رشد سایر بازارها، روند مناسبی را طی نکرده بودند، باعث اقبال سهامداران حقیقی به بازار سهام و به بهانه حفظ ارزش دارایی‌های خود شد.

فهیمی مطرح کرد: اقبالی که هر چند با افزایش حجم معاملات روبه‌رو شد، اما رفتار حقوقی‌های بازار در عرضه سهام همچنان به عنوان یکی از ترمزهای حرکت صعودی بازار و عدم اطمینان خاطر سرمایه‌گذاران بالقوه برای ورود به این بازار به شمار خواهد رفت و باعث سردرگمی آن‌ها در تصمیم‌گیری به سرمایه‌گذاری در دارایی‌های مالی به جای سرمایه‌گذاری در دارایی‌های فیزیکی و واقعی خواهد شد.

 وی عنوان داشت: در این بین نکته مثبت، برآیند این کنش‌ها و واکنش‌ها بوده که خوش‌بینی سهامداران حقیقی و ورود خالص پول این سهامداران به بازار را رقم زده است و از دیگر نکات مثبت بازار این روزها، رشد متوازن شاخص کل و شاخص هم‌وزن بوده که می‌توان از آن به عنوان یکی از مولفه‌های رشد همه‌جانبه و بدون دخالت در سهم‌های شاخص‌ساز برشمرد.

وی خاطرنشان کرد: بدون شک رشد بازار بدون دخالت تصمیم‌گیران سیاسی و اقتصادی از ثبات بیشتری برخوردار بوده و می‌تواند در بلندمدت نیز پایدار باشد و به طور کلی با توجه به شرایط امروز حاکم بر اقتصاد و به شرط ادامه مولفه‌های موثر بر بازار با فرمان فعلی، بازار مستعد رشد خواهد بود.

 این کارشناس بازار سرمایه بیان داشت: با نگاهی بدبینانه‌تر در صورت عدم بروز بحران‌های حاد سیاسی واقتصادی، اگر برای بازار رشدی را متصور نباشیم، ریزشی نیز برای آن قابل تصور نخواهد بود، اما عدم ثبات شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بر کشور ما، مانع ثبات رفتاری مولفه‌های موثر بر بازار سرمایه می‌گردد.

 وی در پایان اظهار داشت: وضعیت آینده عوامل موثر بر بازار از جمله نرخ بهره بین بانکی، قیمت جهانی کامودیتی‌ها، وضعیت بودجه سال آینده و تعیین نرخ تعرفه‌های کالاهای وارداتی، نرخ مالیات کسب و کارهای مختلف، نرخ مالیات بر ارزش افزوده، نرخ خوراک پتروشیمی‌ها، نرخ انرژی، حق بهره‌برداری از منابع طبیعی، میزان انتشار اوراق بدهی، نرخ ارز و فاصله میان نرخ ارز نیمایی و بازار آزاد، قیمتگذاری‌های دستوری کالاهای تولیدی و عوامل متعدد دیگر همگی از نکات مهم و مبهمی هستند که پیش‌بینی آینده بازار سرمایه را با دشواری مواجه خواهند ساخت و در چنین شرایطی با تشکیل سبدی متنوع از دارایی‌های مالی و فیزیکی می‌توان تا حدودی ریسک‌ها را کاهش و ارزش دارایی‌ها را حفظ کرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |