دوشنبه 08 خرداد، 1402

کدخبر: 12944 15:05:02 1394-03-05
دیگر قائل به تاخیر ساخت سد بهشت آباد نیستیم

دیگر قائل به تاخیر ساخت سد بهشت آباد نیستیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
دیگر قائل به تاخیر ساخت سد بهشت آباد نیستیم

دیگر قائل به تاخیر ساخت سد بهشت آباد نیستیم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه امورزیربنایی: استاندار اصفهان با اشاره نامه چهار استاندار اصفهان، یزد، کرمان و چهار محال و بختیاری خطاب به وزیر نیرو گفت: در این نامه آمده است ‌که دیگر قائل نیستیم که ساخت سد بهشت آباد به تأخیر بیفتد.

رسول زرگر پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه به مدت دو ماه در حال هماهنگی‌های لازم برای حوضه آبریز زاینده‌رود است، اظهار کرد: بر اساس طرح‌های قبلی قرار بود که پنجم خرداد ماه آب کشاورزی قطع و بسته شود. اما کشاورزان در کمیته پنج نفره درخواست کردند با توجه به گرمی هوا، آب کشاورزی در دهم خرداد بسته شود و کمیته با پیشنهاد آنها موافقت کرد.

وی افزود: در شورای هماهنگی مصوب شده که آب باریکه‌ای در بستر رودخانه جریان داشته باشد، اما هر ماه مدیر حوضه، آوردها را بررسی کند. چراکه تأمین آب شرب تا پایان سال و پایداری سد دو خط قرمز است که باید رعایت شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه هر ماه تصمیم‌گیری‌های لازم با توجه به خطوط قرمز در مورد زاینده‌رود اتخاذ می‌شود، ادامه داد: تا 10 خردادماه آب از سد برای بخش کشاورزی 50 متر مکعب در ثانیه حرکت می‌کند، درحالی‌که درگذشته 90 مترمکعب آب از سد خارج می‌شد. از دهم خرداد تقریباً 70 متر مکعب آن بسته می‌شود و تقریباً 20 متر مکعب بر اساس پارامترهایی همچون گرمی هوا باز می‌ماند که هم آب شرب را تهدید نکند و هم آب باریکه ادامه یابد، اما این کار قطعی نیست و بستگی به شرایط دارد.

نامه چهار استاندار به وزیر نیرو

زرگرپور با بیان اینکه رفتار رودخانه بر اساس نفوذپذیری‌اش قابل پیش‌بینی نیست، اضافه کرد: زمانی که هوا گرم می‌شود نفوذپذیری و تبخیر آب زیاد و زمانی که هوا خنک شود کاهش می‌یابد، پس باید تصمیم‌گیری به صورت ماهانه و بر اساس خطوط قرمز انجام گیرد.

وی با اشاره به اینکه ورودی به سد افزون بر خروجی آن است، گفت: از روز گذشته خروجی سد بر ورودی آن افزوده شده است، بنابراین باید با حجم سد تصمیم بگیریم و تلاش داریم روندی را که رودخانه تاکنون داشته ادامه دهیم، اما به هیچ وجه من یا وزیر نیرو نمی‌توانیم بگوییم که قطعاً همین گونه خواهد بود.

استاندار اصفهان اظهار کرد: اگر وضعیت به همین گونه که تاکنون پیش رفته است، باشد وضعیت مطلوبی خواهیم داشت، اما چون برفی نداریم پیش‌بینی می‌کنیم که روند ورودی همچون گذشته نباشد و کاهش یابد. پس همه تصمیمات مقطعی و ماهانه است زیرا با شاخص‌های متغیری رو به رو هستیم.

زرگرپور اضافه کرد: آرزوی ما این است که رودخانه حداقل آب باریکه را داشته باشد، اما متغیرها تعیین کننده‌اند.

وی با اشاره به نامه بی‌سابقه جمعی از استانداران خطاب به وزیر نیرو، ادامه داد: چهار استاندار اصفهان، یزد، کرمان و چهار محال و بختیاری نامه‌ای را خطاب به وزیر نیرو نوشته‌اند، مبنی بر این‌که ساخت سد بهشت‌آباد را یک سال است که متوقف کرده‌اید و دیگر قائل نیستیم که بیش از این احداث سد به تأخیر بیفتد.

استاندار اصفهان گفت: تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده که چهار استاندار با هم در این موضوع به توافق برسند و از این رو نامه بسیار مهمی است.

 
 
 
  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |