سه شنبه 01 فروردین، 1402

کدخبر: 8551 15:40:35 1393-10-13
تلاش برای دولتی ماندن ایران ایر

تلاش برای دولتی ماندن ایران ایر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
تلاش برای دولتی ماندن ایران ایر

تلاش برای دولتی ماندن ایران ایر

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مدیرعامل هما از آماده شدن لایحه دولت خبر داد

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران گفت: لایحه دولتی ماندن ایران ایر پس از تصویب در هیات وزیران تا دو ماه آینده به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

فرهاد پرورش در گفت و گو با ایرنا، افزود: این لایحه از وزارت راه و شهرسازی به معاون اول رییس جمهور تقدیم شده تا در کمیسیون زیربنایی دولت مورد بحث وبررسی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: پس از تایید دولتی ماندن ایران ایر در کمیسیون زیربنایی و تصویب آن توسط هیات دولت روند واگذاری این شرکت هواپیمایی حامل پرچم به بخش خصوصی متوقف می شود تا زمینه های لازم برای تقویت جایگاه شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در کشور و منطقه فراهم شود.

وی با بیان آنکه ایران ایر از سال ۸۶ مشمول واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی شده است، گفت: با تصویب مجلس شورای اسلامی، ایران ایر از فهرست واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی خارج می شود.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران اظهار داشت: وضعیت دوگانه بودن این شرکت دولتی که قرار است به بخش خصوصی واگذار شود، مشکلات زیادی را به وجود آورده و به نظر می رسد با تصویب این لایحه ایران ایر از این دو حالت (دولتی بودن و یا به بخش خصوصی واگذار شدن) خارج می شود.

پرورش یادآور شد: هرگونه واگذاری شرکت های دولتی و عرضه سهام آن در بازارهای سرمایه نیازمند ساختارهای مربوطه است و واگذاری ایران ایر به بخش خصوصی به بازسازی ساختارها و افزایش سرمایه نیاز دارد.

به گفته این مقام مسئول، دولتی ماندن ایران ایر سبب کمبود منابع مالی در این شرکت شده به طوری در سالهای گذشته هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نتوانسته از منابع مالی برخی از صندوق ها و بانک ها برای توسعه ناوگان هوایی خود استفاده کند.

وی با اشاره به سن ناوگان هوایی ایران ایر، افزود: متوسط سن ناوگان هوایی ایران ایران به حدود ۲۱ سال رسیده و در صورتی که این شرکت بتواند مانند دیگر شرکت های هوایی از منابع مالی صندوق توسعه ملی و بانک ها استفاده کند، برنامه توسعه ناوگان هوایی خود را می تواند با برنامه ریزی مناسبی دنبال کند.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پایان اظهار داشت: طبق دستورالعمل اخیر سازمان هواپیمایی کشوری هیچیک از شرکت های هوایی مجاز به خرید هواپیمای بیش از ۱۵ سال سن را ندارند زیرا ادامه این روند سبب کاهش متوسط سن ناوگان هوایی در کشور خواهد شد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |