چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 10378 16:07:20 1393-11-28
بهانه را از دشمن می‌گیریم

بهانه را از دشمن می‌گیریم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
بهانه را از دشمن می‌گیریم

بهانه را از دشمن می‌گیریم

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

هیچ کس به ذهنش نیاید چون ما به دنیا نزدیک می‌شویم، مذاکره، تعامل و بحث می‌کنیم می‌خواهیم برخی علوم را کنار بگذاریم٬

مذاکره ما این طور نیست که علمی را کنار بگذاریم.
رییس جمهور کشورمان با بیان اینکه مسلط بودن دانش، برنامه ریزی، هدف‌یابی و دستیابی به هدف‌ها را می‌خواهد٬ گفت: امروز در مجموعه دانش فضایی برای ما روشن می‌شود که چه می‌خواهیم.
به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم گرامیداشت روز ملی فناوری فضایی که صبح امروز در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است٬ گفت: امروز در بازدیدی که از بخش‌های مختلف فناوری فضایی مشاهده کردیم، دیدیم که ملت ایران و دانشمندان ما در دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در بخش صنعت تصمیم قاطعی برای پیشرفت و سلطه در این فناوری را دارند.
وی با اشاره به آیاتی از قرآن کریم٬ اظهار داشت: قرآن به ما می‌گوید از همه قطرهایی که در فضا وجود دارد عبور کنید که البته این کار آسانی نیست بلکه همانطور که قرآن می‌گوید باید نفوذ کرد و در این مسیر با موانع متعددی مواجه هستیم و از موانع باید به سمت هدف عبور کنیم و در این راه سلطه داشته باشید.
رئیس دولت یازدهم ادامه داد: مسلط بودن دانش، برنامه‌ریزی، هدف‌یابی و دستیابی به هدف‌ها را می‌خواهد. امروز در مجموعه دانش فضایی برای ما روشن می‌شود که چه می‌خواهیم.
روحانی با اشاره به بزرگ بودن عالم هستی یادآور شد: وقتی می‌خواهیم به جهان ریز‌ها عبور کنیم٬ مشاهده می‌کنیم چه دنیای عجیبی است٬ اگر چشم ما مسلط نباشد باور نمی‌کنیم چه مقدار موجود در این عالم وجود دارد٬ یا اگر تلسکوپ در دست بگیریم٬ باز مشاهده می‌کنیم که در آسمان چه عالمی وجود دارد.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانش بشر، دانش محدودی است ولی خدا قدرتی به انسان داده که قدرتی داشته باشد٬ نه تنها بر زمین بر جهان هستی هم مسلط باشد٬ تصریح کرد: این سلطنت و سلطه بر تمام جهان آفرینش از دید قرآن امکان پذیر است و هر چقدر سلطه ما بیشتر شود در این عالم بیشتر سیر می‌کنیم.
وی با تاکید بر اینکه امروز دانش هوا و فضا، دانشی راهبردی است٬ خاطر نشان کرد: کشوری که وارد این مرحله می‌شود بعدی از اقتدار ملی خود را توسعه داده است. ملتی که بتواند انواع ماهواره‌ها را بسازد و آن‌ها را پرتاب کند و می‌تواند آن را کنترل کند و ایستگاه‌های زمینی‌اش با آن در ارتباط باشد و به آن سفارش بدهد و داده‌هایی بگیرد. این ملت وارد این جهان شده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز ما در فناوری‌های پیشرفته در سال‌های اخیر پیشرفت‌های روزافزونی داشته‌ایم و لحظه‌ای در این سیر متوقف نشده‌ایم٬ ابراز داشت: اصل کار این است که باید اراده ملی برای این کار باشد و در این راه٬ همه از مقام معظم رهبری تا همه مردم عادی مصمم هستند تا در فناوری‌های پیشرفته زمینه‌های لازم وجود داشته باشد.
روحانی افزود: نکته دوم این است که ملت استعداد کار را داشته باشد. ما نه تنها در هوا و فضا٬ بلکه در همه فناوری‌های پیشرفته امروز این استعداد وجود دارد. در ایران، حرکت خوبی در این راه وجود دارد. در بیوتکنولوژی، در ITC در هواوفضا، در فناوری هسته‌ای، در داورسازی، در واکسن و علوم پزشکی پیشرفت‌هایی داشته‌ایم که می‌توانیم آن را در سطح دنیا ارائه کنیم.
رئیس دولت تدبیر و امید افزود: دیروز تا یک بیماری سخت بود می‌گفتیم چه کار کنیم تا بتوانیم بیمار را به فلان کشور برسانیم اما امروز دیگر گذرنامه و ویزا و ارز خارجی نمی‌خواهیم البته ممکن است نیاز به یک وسیله حمل و نقل از شهری به شهر دیگر برای انتقال بیمار داشته باشیم.
وی با بیان اینکه در تهران و بسیاری از مراکز استان‌ها در زمینه علوم پزشکی و سلامت مردم کارهای بزرگی انجام داده‌ایم، عنوان کرد: برای تولید همه واکسن‌ها نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که به سمت تولید واکسن در داخل کشور برویم و در این راستا قدم به قدم جلو می‌رویم. همانطور که شاهد بودید در مورد برخی واکسن‌ها نیز خط تولید را افتتاح کرده‌ایم.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با یادآوری اینکه کار بزرگی در زمینه دارو و بخش سلامت انجام شده است، تاکید کرد: خوشخبتانه در زمینه بیوتکنولوژی نیز حرکت خوبی شروع شده است. در بحث بیوتکنولوژی عالمان دینی ما نیز در را به روی این فناوری باز گذاشتند البته ما باید اصول اخلاقی و قانونی را مراعات کنیم.
روحانی با بیان اینکه ما در زمینه نانو و علوم هسته‌ای در دولت یازدهم پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم، گفت: البته مذاکرات اینقدر پر سر و صدا شده که فعالیت‌های هسته‌ای ما را تحت‌الشعاع قرار داده اما فناوری هسته‌ای با شتاب بیشتری در دولت یازدهم دنبال می‌شود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه نه تنها دولت یازدهم بلکه در جمهوری اسلامی ایران برای پیشرفت در علم و دانش از کسی اجازه نمی‌گیریم و نخواهیم گرفت، اظهار داشت: هیچ کس به ذهنش نیاید چون ما به دنیا نزدیک می‌شویم، مذاکره، تعامل و بحث می‌کنیم می‌خواهیم برخی علوم را کنار بگذاریم مذاکره ما این طور نیست که علمی را کنار بگذاریم.
وی اضافه کرد: گاهی دشمنان ما می‌خواهند در توسعه علمی برای فشار به مردم بهانه‌جویی کنند، کار دولت این است که بهانه را از دشمن بگیرد.
رئیس جمهور تاکید کرد: بعضی موضع گیری‌ها و کلمات و الفاظ٬ در بهانه‌گیری به دشمن کمک می‌کند تا در لابلای این کلمات٬ اتهامات بی‌اساس و ناروایی را علیه ملت ایران پیدا کنند. تلاش دولت یازدهم این است که حربه بهانه‌گیری را از دست قدرت‌هایی که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند٬ بگیریم و این کار را شروع کرده و ادامه می‌دهیم تا روزی که معلوم شود همه این حربه‌ها خیالی است و واقعیت ندارد.
روحانی یادآور شد: در زمینه علم و دانش هر پیشرفتی که مد نظر باشد بدست خواهیم آورد. از نظر ما علوم فضایی هم راهبردی و هم کاربردی است و دنیای وسیعی دارد. از هوا‌شناسی و ریزگرد‌ها گرفته٬ تا منابع زیرزمینی با این علم در ارتباط است.
وی گفت: قبلا اگر می‌خواستیم صدا و تصویر خود را منتقل کنیم باید بالای هر ارتفاعی دکلی را نصب می‌کردیم که بازهم پوشش صددرصد امکان پذیر نبود. اما امروز از طریق ماهواره‌ها این کار را انجام می‌دهیم و کار برای ما سهل شده است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در زمینه هوا و فضا قدم‌های اولیه را برداشته‌ایم٬ اما هنوز راه درازی را در پیش داریم دولت یازدهم متوجه به‌هم‌ریختگی در مسائل علوم فضایی شد٬ که از گذشته به وجود آمد ه بود بنابراین به این نتیجه رسیده‌ایم که مراکز علمی و تحقیقاتی باید زیر نظر مسئول خود باشد تا سریع‌تر پیشرفت کند٬ بنابراین پژوهشگاه مربوطه را در اختیار وزارت ارتباطات قرار دادیم.
وی افزود: از سوی دیگر باید تقسیم کار بین دانشگاه‌ها باشد تا اقدامات تکراری انجام نشود٬ ما باید بتوانیم چیزی شبیه کنسرسیوم درست کنیم و بخشی را به هر یک واگذار کنیم.
روحانی یادآور شد: امروز مرکز ملی فضایی در اختیار معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور است و باید از طریق این مرکز هماهنگی ایجاد کنیم٬ برای همین هر مقدار که لازم باشد برای بهبود فعالیت‌های خود جلساتی خواهیم داشت تا دولت بتواند از لحاظ مالی و فنی و هم افزایی به همه بخش‌ها کمک کند.
رئیس دولت تدبیر و امید گفت: ما به دنبال تکنولوژی‌های نوین٬ از جمله صنعت فضایی هستیم و آنها را مهم می‌دانیم و با تمام تلاش به پیش می‌رویم.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |