سه شنبه 16 خرداد، 1402

کدخبر: 8228 14:50:19 1393-10-03
ایران سرانجام شیل نفت را جدی گرفت

ایران سرانجام شیل نفت را جدی گرفت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
ایران سرانجام شیل نفت را جدی گرفت

ایران سرانجام شیل نفت را جدی گرفت

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

پس از آغاز تولید نفت از ذخایر نامتعارف و شیل‌ها در آمریکا، شرکت ملی نفت ایران با وجود سقوط آزاد قیمت طلای سیاه اکتشاف و استخراج از ذخایر نامتعارف نفت و گاز در غرب کشور را آغاز کرده است؛ این در حالی است که پیش از این مقامات نفتی ایران به دلیل هزینه های بالا و نبود دانش فنی تمایل چندانی به ورود به این حوزه از خود نشان نداده بودند.

اما روز چهارشنبه هرمز قلاوند، مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران درباره برنامه شرکت ملی نفت ایران برای کشف و شناسایی ذخایر نامتعارف نفت و گاز "شیل گس و شیل اویل‌ها" از یک اتفاق جالب رونمایی کرد وی اعلام کرد: هم اکنون پروژه اکتشاف و شناسایی ذخایر شیل نفت در منطقه خرم آباد از پیشرفتی حدود 95 درصد برخوردار است.

وی در گفتگو با مهر با اعلام اینکه در کنار اکتشاف و شناسایی ذخایر شیل گس، شناسایی تکنولوژی های جدید اکتشاف و استخراج ذخایر نا متعارف نفت هم در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: بر این اساس روش های مختلف کشف و برداشت از ذخایر متعارف در حال شناسایی بوده و به دنبال استفاده از اقتصادی ترین روش برای برداشت نفت از ذخایر نامتعارف هستیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر هزینه تولید یک بشکه نفت از ذخایر نامتعارف اظهار داشت: هنوز تولید یک بشکه نفت از ذخایر نامتعارف هنوز برآورد نشده است.

قلاوند همچنین از مشارکت با پژوهشگاه صنعت نفت برای استفاده از فنآوری های جدید کشف و استخراج نفت و گاز در منطقه غرب کشور خبر داد و افزود: در کنار آغاز کشف ذخایر نامتعارف نفت در منطقه غرب کشور، سازندهایی ذارای ذخایر نامتعارف گاز هم شناسایی شده است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه با انجام حفاری این شیل‌های گازی شکسته می‌شود که از آنها گاز متصاعد خواهد شد، تبیین کرد: با این وجود تاکنون برآورد دقیقی درباره حجم ذخایر قابل برداشت از منابع گازهای نا متعارف کشور انجام نشده است.

همزمان با سقوط آزاد قیمت طلای سیاه تولید و استخراج از ذخایر نا متعارف در کشورهای مختلف جهان فاقد توجیه اقتصادی شناخته شده است به طوری که کارشناسان اعتقاد دارند با احتساب نفت 60 دلاری تولید از ذخایر نامتعارف هیدروکربوری توجیه فنی و اقتصادی ندارد.

در همین حال علی خواجوی یک کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه هم اکنون هزینه تولید یک بشکه نفت غیر متعارف در آمریکا را 64 دلار است گفته است: افزایش تولید نفت در آمریکا پایدار نبوده و تا چند سال آینده تولید طلای سیاه در این کشور روندی نزولی به خود می گیرد.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |