چهارشنبه 12 بهمن، 1401

کدخبر: 11482 15:01:25 1394-01-19
اصولگرایان به توافق می رسند؟  تفاوت دیدگاه‌های اصولگرایان نسبت به بیانیه لوزان

اصولگرایان به توافق می رسند؟ تفاوت دیدگاه‌های اصولگرایان نسبت به بیانیه لوزان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
اصولگرایان به توافق می رسند؟  تفاوت دیدگاه‌های اصولگرایان نسبت به بیانیه لوزان

اصولگرایان به توافق می رسند؟ تفاوت دیدگاه‌های اصولگرایان نسبت به بیانیه لوزان

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

مذاکرات هسته‌ای ایران و بیانیه لوزان باعث شد جناح اصولگرا دو موضع متفاوت بگیرد٬ بحشی از این جریان مخالف سرسخت و بخشی دیگر به حمایت از تیم هسته‌ای اعتقاد دارند.

ایلنا: بیانیه لوزان فصل جدیدی از تفاوت دیدگاه٬ میان چهره‌های اصولگرا را رقم زده و در آستانه انتخابات مجلس، این تفاوت‌ها به دیگر موارد اختلافی میان اصولگرایان اضافه شده است.

اصولگرایان و مذاکرات سوییس

در حالی که چهره‌های نزدیک به جریان جبهه پایداری همچون «نبویان» ٬ «رسایی» و «کوچک‌زاده» و برخی دیگر شخصیت‌های این جریان همچون حمید روحانی و صادق کوشکی، پناهیان، حسین شریعتمداری و سعید زیباکلام علیه قطعنامه موضع گیری کرده‌اند٬ اما واقعیت این است که بخش اعظم جریان اصولگرا با چهره‌های شاخصی همچون علی لاریجانی٬  امامی کاشانی٬ سردار جعفری٬ ابوترابی٬ سردار فیروزآبادی٬  مصباحی مقدم، فلاحت‌پیشه، حمیدرضا ترقی و بخشایش اردستانی از توافق دفاع کرده‌اند؛ تا آنجا که نطق عجیب رسایی در نقد توافق در مجلس٬ با اعتراض و «دو دو» نمایندگان اصولگرا مواجه شد.

محمدحسن ابوترابی فرد نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اولین کسی بود که در نخستین روز کاری سال جدید مجلس، طی نطقی اعلام کرد که امروز ایران در جایگاهی قرار گرفته که دشمنان اذعان دارند که در کلوپ هسته‌ای جهان تعریف می‌شود و دولت، ملت و مجلس در مورد مسائل هسته‌ای یک سخن واحد دارند.

بهروز نعمتی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت و سخنگوی هیات رئیسه مجلس با استناد به سخنان علی لاریجانی گفت که نظر رئیس مجلس درباره مذاکرات هسته‌ای و بیانیه لوزان در مجموع مثبت است.

فلاحت پیشه٬ نیز که در مجلس قبلی ریاست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را بر عهده داشت از جمله افرادی بود که در مصاحبه با ایلنا از نتیجه به دست آمده٬ دفاع کرده بود.

واکنش حلقه احمدی‌نژاد

اما در مقابل حلقه سیاستمداران نزدیک به رئیس جمهور سابق توافق لوزان را یک شکست سیاسی معرفی می‌کنند و حتی صفحه ایستاگرام منصوب به احمدی‌نژاد با انتشار تصویری، به بیانیه لوزان واکنش نشان داد. در این تصویر آمده است: «روز توافق ژنو، (احمدی‌نژاد) در یک مراسم ختم شرکت کرد. خبرنگار پرسید: نظرتان چیست؟ پاسخ داد: شما فاتحه خواندی؟»

به نظر می‌رسد کسی که از حلقه نزدیک به محمود احمدی‌نژاد٬ بیشترین تلاش را برای ابراز ناکارآمد بودن نتیجه فعلی مذاکرات برعهده دارد٬ عبدالرضا داروی٬ مشاور رسانه ای رییس جمهور سابق کشورمان باشد٬ که در اظهار‌های نظر مختلف بیانیه سوییس (لوزان) را نتیجه‌ای بسیار نامطلوب ارائه کرده است.

پیش از این هم در ادوار مختلف انتخابات و تحولات سیاسی شاهد بروز اختلاف میان این دو طیف از اصولگرایان بودیم اما این اولین بار است که همفکری اصولگرایان در سیاست خارجی نیز علنی شده است.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |