چهارشنبه 19 بهمن، 1401

کدخبر: 3726 14:44:22 1393-05-01
"اشتباه فنی" در انتشار رمانی درباره امام زمان (عج) و چند سوال بی‌پاسخ

"اشتباه فنی" در انتشار رمانی درباره امام زمان (عج) و چند سوال بی‌پاسخ

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
"اشتباه فنی" در انتشار رمانی درباره امام زمان (عج) و چند سوال بی‌پاسخ

"اشتباه فنی" در انتشار رمانی درباره امام زمان (عج) و چند سوال بی‌پاسخ

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی


در حالی که ابهامات پیرامون انتشار کتاب "دوازدهم" پس از انتشار اطلاعیه انتشارات عصر داستان همچنان ادامه دارد، خبرها حاکی از این است که مسئولان دست اندرکار انتشار این رمان از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده‌اند.
به گزارش خبرنگار مهر، ماجرای حواشی به وجود آمده پیرامون رمان "دوازدهم" نوشته علی موذنی، شب گذشته با انتشار اطلاعیه انتشارات عصر داستان در مورد اشتباهاتی که در انتشار این کتاب مرتکب شده، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است.
این بیانیه در حالی منتشر شده است که رمان مذکور در نشستی در ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری و در دوره مدیریت سابق بنیاد ادبیات داستانی در سرای داستان رونمایی شد و در مراسم رونمایی از آن نیز جمعی از چهره‌های ادبی و فرهنگی حضور داشتند و به سخنرانی پرداختند.
جنجال پیرامون این رمان در وهله نخست با حرف‌های درِ گوشی برخی رسانه‌ها در مورد مبلغ دستمزد بالای این نویسنده برای تالیف این کتاب شروع شد که از سوی موذنی، مولف کتاب، تکذیب شد اما بنیاد ادبیات داستانی حاضر به ارائه توضیحی در این زمینه نشد.
در ادامه نیز این شایعه منتشر شد که به دستور وزیر ارشاد و در پی درخواستی که برخی از اهالی رسانه از او داشته‌اند، این رمان برای صدور مجوز، مورد بازبینی قرار گرفته است.
اما ماجرا زمانی جدی‌تر شد که برخی از رسانه‌ها و نیز اشخاص نزدیک به یک انجمن ادبی سعی در القای شبهاتی در مورد پاره‌ای از بخش‌های این رمان داشتند. ماجرا از این قرار بود که در بخشی از داستان "دوازدهم" ما روایت روز شهادت امام حسن عسگری (ع) و ظهور امام زمان (عج) برای اقامه نماز میت بر پیکر پدر بزرگوارش را می‌خوانیم و در ادامه به شرح رفتارهای زشت جعفر کذاب با مادر امام زمان (عج) رو به رو می‌شویم که به اعتقاد برخی، الفاظ به کار رفته در این بخش از رمان به نوعی وهن و کوچک شمردن شخصیت مادر امام عصر (عج) بوده است.
از سوی دیگر رئیس اداره کتاب وزارت ارشاد در پی ایجاد این شبهات، اعلام کرده که نسخه‌ای از این کتاب که از سوی این اداره موفق به کسب مجوز نشر شده، با نسخه منتشرشده متفاوت است و در صورتی که نسخه منتشرشده به این اداره ارائه شده بود، هرگز موفق به کسب مجوز نشر نمی‌شد.
این اظهار نظر در ادامه منجر به صدور بیانیه‌ای از سوی بنیاد ادبیات داستانی شد که طی آن تراکم فعالیت این بنیاد در زمان برگزاری نمایشگاه به عنوان عاملی ذکر شده که موجب انتشار نسخه ممیزی نشده رمان "دوازدهم" شده است.
تلاش خبرنگار مهر برای مصاحبه با مدیران سابق بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای طرح چند پرسش درباره چرایی وقوع این اتفاق به اینجا ختم شد که برخی از این افراد اعلام کردند که اجازه مصاحبه در این خصوص را ندارند.
حال چند سوال در اینجا مطرح می‌شود:
این کتاب که طبق اعلام مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد، مجوز نهایی (اعلام وصول) را نگرفته، چرا و با چه مجوزی منتشر شده است؟ و آیا این تخلف آشکار، با انتشار اطلاعیه و عذرخواهی از مخاطبان، قابل توجیه است؟ مهمتر از همه اینکه چرا یک ناشر نیمه‌دولتی می‌تواند کتابی را به سادگی و بدون اعمال ممیزی‌های نهایی منتشر کند؟
از سوی دیگر اگر رمان "دوازدهم" در نمایشگاه کتاب تهران توزیع شده است - که به گواه برخی که این کتاب را در این نمایشگاه از این ناشر دریافت کرده‌اند، همینطور است - چگونه ناشر آن توانسته بدون دریافت اعلام وصول نسخه توزیع شد، آن را از تمامی فیلترهای نظارتی برای عرضه در نمایشگاه کتاب عبور دهد؟
این پرسش نیز باید پاسخ داده شود که حق معنوی صاحب این اثر که در پی بروز این "اشتباه فنی" از سوی ناشر، دچار آسیب شده طوری که برخی او را به هتک حرمت وابستگان ائمه اطهار (ع) متهم می‌کنند، در پی این بازتاب‌های رسانه‌ای، چگونه جبران می‌شود؟

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |