شنبه 15 بهمن، 1401

کدخبر: 2720 14:56:10 1393-04-02
آغازمعامله سلف موازی سنگ آهن از تیر ماه

آغازمعامله سلف موازی سنگ آهن از تیر ماه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
آغازمعامله سلف موازی سنگ آهن از تیر ماه

آغازمعامله سلف موازی سنگ آهن از تیر ماه

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

امیر اسماعیل کاظمی : امکان معامله سلف فرآورده های نفتی، افزایش اعتبار معاملات برق، معامله میعانات گازی پارس جنوبی در بورس انرژی، معامله سلف موازی سنگ آهن از تیر ماه و تشکیل بازار فرعی در بورس کالا از جمله خبرهایی بود که دکتر علی صالح آبادی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اعلام کرد

.
 دکتر علی صالح آبادی در ابتدای این جلسه علاوه بر ارائه آمار مقایسه ای سه ماهه ابتدای سال جاری با سه ماهه نخست سال گذشته اخباری در خصوص امکان معامله سلف فرآورده های نفتی و رشد 400 درصدی اعتبار خرید برق در بورس انرژی دادند.
رییس سازمان بورس گفت: شاخص کل بورس تهران در ابتدای سال 79 هزار و 15 واحد بود که با 7.7 درصد کاهش در پایان خرداد ماه به 72 هزار و 969 واحد رسید.
دکتر علی صالح آبادی به رشد حجم معاملات طی سه ماه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته اشاره کرد و افزود: در دوره مشابه سال گذشته حجم معاملات 33 میلیارد و 805 میلیون سهم بود که با رشد 24 درصدی این عدد به 41 میلیارد و 831 میلیون سهم رسیده است.
وی افزود: ارزش معاملات 24 هزار میلیارد تومان است اما دفعات معاملات در این دوره نسبت به دوره مشابه با 68 درصد افزایش از 2 میلیون 600 هزار دفعه به 3 میلیون و 500 هزار دفعه رسیده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به آمار فرابورس اشاره کرد و اظهار داشت: شاخص کل فرابورس با کاهش 3 درصدی از 771 به 748 واحد رسیده است اما ارزش معاملات در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته با رشد 71 درصدی از 6 هزار و 600 میلیارد تومان به 11 هزار و 700 میلیارد تومان رسیده است.
سخنگوی سازمان بورس گفت: تعداد دفعات معاملات در فرابورس نیز با رشد دو برابری از 787 دفعه به یک میلیون 575 هزار دفعه رسیده است.
رییس سازمان بورس به معاملات قراردادهای آتی سکه اشاره کرد و افزود: به دلیل نوسانات قیمت جهانی طلا؛ قراردادهای آتی سکه با رشد 10 درصدی از 4800 میلیارد تومان به رقم 5300 میلیارد تومان رسیده است.
دکتر صالح آبادی ارزش معاملات سایر کالاهای بورس کالا را نسبت به سه ماهه نخست سال گذشته بدون تغییر 10 هزار میلیارد تومان اعلام کرد.
وی به معاملات بورس انرژی اشاره کرد و گفت: در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته رشد و ارزش معاملات بورس انرژی چشمگیر بوده است به گونه ای که سال گذشته طی این دوره 6 میلیارد تومان کالا معامله شد در حالیکه در سه ماهه نخست سال جاری 280 میلیارد تومان رسیده است.
سخنگوی سازمان بورس درباره حجم معاملات در چهارمین بورس کشور افزود : در سه ماهه نخست سال جاری 154 هزار تن کالا در بازار فیزیکی و 20 هزار و 183 مگاوات برق در بازار مشتقه معامله شده است.
صالح آبادی به موضوع تأمین مالی در بازار اولیه اشاره کرد و گفت: در حوزه تأمین مالی در بازار اولیه؛ 900 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق با درآمد ثابت و 3900 میلیارد تومان از طریق افزایش سرمایه شرکت ها تامین مالی شده است که در مجموع تامین مالی شرکت ها از بازار اولیه در سه ماهه نخست امسال 4800 میلیارد تومان بوده است.
وی گفت: در حوزه ناشران بورسی 2781 اطلاعیه و ناشران غیر بورسی 1141 اطلاعیه منتشر شده که جمعاً 3925 اطلاعیه در سه ماه نخست منتشر شده است.
صالح آبادی در ادامه به فعالیت صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا کنون 6 صندوق سرمایه گذاری مجوز فعالیت گرفته اند و یک شرکت پردازش اطلاعات نیز پروانه فعالیت خود را دریافت کرده است.
رییس سازمان بورس در ادامه به اهمیت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی اشاره کرد و گفت: کاربران تالار مجازی به عنوان بستری برای آموزش کاربردی، عملی و بدون ریسک به 256 هزار نفر رسیده است. همچنین در پورتال جامع آمورشی با هدف آموزش 190 برنامه تصویری، 200 برنامه نوشتاری و 500 برنامه صوتی در اختیار علاقه مندان سرمایه گذاری در بورس قرار گرفته شده است. از طریق ورود به تالار مجازی امکان دسترسی به این پورتال نیز فراهم شده است.
سخنگوی سازمان بورس در ادامه به برنامه رادیویی استودیو بورس اشاره کرد و گفت: این برنامه مانند سالهای گذشته فعالیت خود را ادامه می دهد فقط ساعت برنامه برای حضور پررنگ تر فعالان بازار و ارائه گزارش روزانه از ساعت 10 صبح به 15 تغییر کرده است.
صالح آبادی به فعایت کمیته رسانه بازار سرمایه و اثربخشی تعامل صاحبان رسانه با سازمان بورس اشاره کرد و در ادامه گفت: 13 اثر در سه ماهه نخست سال در انتشارات بورس منتشر شده است.
وی تصریح کرد: اتاق فکر باحضور انجمن های حرفه ای، اساتید مرتبط با بازار سرمایه و همچنین فعالان مختلف بازار سرمایه راه اندازی شده و چارچوب های کلی آن شکل گرفته است که می تواند حلقه اتصال خوبی بین ارکان بازار سرمایه و فعالان بازار با سازمان بورس و سایر ارکان درانجام تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها باشند.
راه اندازی مرکز میانی امضاء دیجیتال از دیگر برنامه هایی بود که صالح آبادی به آن اشاره کرد و گفت: راه اندازی مرکز میانی امضای دیجیتال همزمان با افتتاح هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه حرکت خوبی بود که از این پس؛ این امکان را به تمام شرکت ها، سازمان های تابعه می دهد که تمام فعالیت خود را به طور الکترونیکی انجام دهند و تمام سامانه ها از جمله کدال و ستان از این طریق صورت پذیرد.
وی با بیان اینکه در گذشته این امکان تنها از طریق ورزات صنعت؛ معدن و تجارت برای فعالین بازار سرمایه امکان پذیر بود؛ گفت: با راه اندازی این مرکز علاوه بر فعالیت های سازمان بورس و ذی نفعان آن؛ کارگروهی در شورای معاونان وزارت صنعت معدن تجارت تشکیل شد که این فرصت را فراهم کرد که سایر بخش ها از جمله بیمه، گمرک و مالیات هم بتوانند از این مرکز استفاده کنند.
صالح آبادی در ادامه به برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه اشاره کرد و گفت: نمایشگاه امسال نیز به خوبی برگزار شد و از نکات قوت این نمایشگاه برگزاری اجلاس IFN بود که توانست در سطح قابل قبولی با حضور فعالان کشورهای مختلف فرصت های سرمایه گذاری در ایران را تشریح کند. زیر ساخت های خوبی در این خصوص فراهم شده و فقط لازم است سایرین با این فرصت ها و امکانات آشنا شوند.
وی در ادامه به امکان قراردادهای آتی زیره و فراهم شدن این امکان برای زعفران اشاره کرد و گفت: تا پایان شهریور ماه امکان معاملات برخط قراردادهای آتی در بورس کالا فراهم می شود.
صالح آبادی خاطر نشان کرد: همچنین بازار فرعی بورس کالا برای تولید کنندگانی که نمی توانند از بستر بورس کالا استفاده کنند فراهم شده تا این دسته از تولید کنندگان محصولاتی همچون قراضه آهن را در بازار فرعی بورس کالا معامله کنند.
وی همچنین به آمادگی سازمان بورس و بورس کالا برای گسترش شعب بورس کالا اشاره کرد و گفت: آمادگی لازم برای گسترش شعب و مجوز به کارگزاران بورس کالا در سایر استانها وجود دارد.
صالح آبادی به معامله میعانات گازی پارس جنوبی ظرف 45 روز آینده در بورس انرژی پرداخت و گفت: در بورس انرژی میعانات گازی پالایش گاز نفت ایلام معامله می شد که با هماهنگی که با وزارت نفت انجام گرفت ظرف 45 روز آینده میعانات گازی پارس جنوبی بدون محدودیت در عرضه در بورس انرژی معامله می شود.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به عرضه های جدید بورس انرژی مانند نیتروژن مایع، نفت کوره سبک، روغن های قطران اشاره کرد و گفت: در حوزه معاملات برق پیش از این وزارت نفت ماهانه 10 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته بود که از تیر ماه این اعتبار با رشد 5 برابری به 50 میلیارد تومان افزایش می یابد.
سخنگوی سازمان بورس همچنین به جلسه با وزیر نفت اشاره کرد و گفت: طی جلسه ای که با وزیر نفت برگزار شد؛  مقرر گردید از این پس امکان معاملات سلف فرآورده های نفتی نیز در بورس انرژی فراهم شود.
وی با بیان اینکه سازمان بورس آمادگی دارد در اسرع وقت امکان معاملات سلف فرآورده های نفتی را فراهم کند، گفت: زیر ساختهای این معامله در بورس فراهم است و وزارت نفت هر گاه بخواهد می تواند این معاملات را آغاز کند.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |