کد خبر: 5347
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳

‎ بازگشایی پرونده ۱۴ ساله فولاد میانه

‎ بازگشایی پرونده ۱۴ ساله فولاد میانه

طرح فولاد استانی میانه آذربایجان شرقی به عنوان یکی از هفت طرح فولادی، ۱۴ سال پیش با هدف تولید سالانه ۵۵۰ هزار تن محصولات کیفی فولادی افتتاح شد و پس از گذشت کمتر از سه سال توانست با تولید ۵۵۰ هزار و ۵۶۷ تن به ظرفیت اسمی برسد اما به دلیل بروز برخی مشکلات مالی، این طرح به مدت شش سال متوقف شد‎.


‎سرانجام در مرداد امسال، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران موفق به جذب مشارکت ۶۵ درصدی بخش خصوصی شد و مجددا فعالیتش را آغاز کرد‎.
‎به گزارش ایسنا، با وجود اینکه تاکنون ۲٫۶۲۷ میلیارد ریال برای این طرح هزینه شده تنها ۴۹٫۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است‎.
‎به گفته کرباسیان، رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران تلاش می‌شود واحد آهن اسفنجی این طرح تا پایان امسال و واحد فولادسازی آن اوایل سال ۱۳۹۵ به مرحله بهره برداری برسد‎.
‎ظرفیت اسمی این کارخانه جدید که یکی از طرح‌های هفت‌گانه کشور است، یک میلیون تن در سال و اشتغال کامل آن ۱۰۰۰ نفر است‎.
‎طرح‌های فولاد استانی هر کدام به ظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار تن و قابل افزایش تا یک میلیون تن است که با بهره‌برداری از آن‌ها برای ۷۰۰۰ نفر به طور مستقیم و ۳۵ هزار نفر به طور غیرمستقیم فرصت اشتغال فراهم می کند‎.
‎گفته می‌شود شرکت فولاد آذربایجان در بدو تاسیس، زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر را به صورت مستقیم و ۴۵۰۰ نفر را به صورت غیرمستقیم فراهم کرده که بنا بر اظهارنظرها این میزان اشتغال‌زایی اکنون به ۵۵۰ نفر افزایش یافته است‎.‎